Solar Orbiter, najkomplexnejšie vesmírne laboratórium na obežnej dráhe okolo Slnka, má na konte veľmi dôležitý míľnik. Zachytilo svoju prvú slnečnú erupciu ešte skôr, než stihla oficiálne započať jeho vedecká misia, informuje Space.

Má pred sebou množstvo práce, plody prináša už dnes

Sonda Solar Orbiter sa dostala do kozmu vo februári 2020, vyvinula ju Európska vesmírna agentúra a skonštruovala spoločnosť Airbus Defense and Space. Jej úlohou je, okrem skúmania zloženia Slnka, vyhotovovanie snímok našej materskej hviezdy z doteraz najmenšej vzdialenosti.

Jej rutinná vedecká operácia začne až v novembri, no už dnes vyhotovila prvé video slnečnej erupcie, píše ESA. Výrony koronálnej hmoty zachytila sonda vo februári, kedy bola k Slnku najbližšie. Vedci ich objavili v hromade dát, ktorú od sondy obdržali. Tie analyzujú ešte dodnes, keďže je sonda vybavená veľkým množstvom snímačov a množstvo dát je veľmi objemné.

Solar Orbiter sa vtedy nachádzala v polovičnej vzdialenosti od Slnka ako sa nachádza Zem. Vďaka svojej pozícii mala sonda možnosť pozorovať časti hviezdy, ktoré sú pre pozorovacie ústrojenstvá na Zemi neviditeľné. Pre túto sondu nejde o prvý míľnik pred dosiahnutím oficiálnej misie a okrem vyhotovených fotografií Slnka nedávno preletela aj cez chvost kométy.

ESA

Išlo o prvú takúto udalosť, ktorú nástroj SoloHI (Solar Orbiter Heliospheric Imager) na palube sondy zachytil. SoloHI zhromažďoval dáta len náhodou, keďže ešte nie je v plnej prevádzke. Ďalšími nástrojmi, ktoré túto udalosť zachytili, sú EUI (Extreme Ultraviolet Imager) a koronograf Metis, ktorého snímky sú na obrázky vyššie.

Erupcie zachytili aj iné sondy, Solar Orbiter bol ale prvý

Tieto erupcie dokázali zachytiť aj ďalšie tri sondy. Tými sú STEREO-A, Proba-2 a SOHO, ktorá pozoruje Slnko už viac než dve dekády. Nedávno vedci zverejnili video, ktoré zachytáva 22 rokov slnečnej činnosti.

Nástroj EUI na palube sondy Solar Orbiter zachytil svoju prvú solárnu erupciu už v novembri minulého roku a Metis 17. januára. Výrony koronálnej hmoty sú veľmi dôležitou súčasťou vesmírneho počasia, ktoré vedci zatiaľ nedokážu dostatočne dobre predpovedať.

Práve preto je veľký záujem o misie, ktoré našu hviezdu podrobne skúmajú a snažia sa lepšie pochopiť jej funkciu. Jednou z nich je aj sonda Parker Solar Probe, ktorá sa stala najrýchlejším objektom, aký ľudstvo skonštruovalo. Je extrémne blízko k Slnku a dosiahla rýchlosť až 470 000 km/h.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom