Ohromné video zverejnené vesmírnymi agentúrami NASA a ESA zachytáva takmer štvrť storočia aktivity našej materskej hviezdy. Snímky vyhotovila vesmírna družica SOHO, informuje Interesing Engineering.

Sledovanie slnečnej aktivity

Slnečné a heliosférické obesrvatórium je vesmírna družica na halo orbite oslavujúca svoje 25. narodeniny, ktorá je výsledkom spolupráce medzi NASA a Európskou vesmírnou agentúrou. Do vesmíru sa dostala v roku 1995 a jej úlohou je pozorovanie vonkajšej vrstvy Slnka a solárnych vetrov.

SOHO vďaka tomu funguje ako meteorologická stanica, ktorá nás upozorňuje na prichádzajúce „vesmírne počasie“ v podobe slnečných erupcií a búrok, ktoré negatívne ovplyvňujú satelity a energetické siete na povrchu Zeme.

Pre zhotovenie videa ESA použila koronograf, ktorý je jedným z množstva nástrojov na družici SOHO, píše ESA. Video zachytáva dáta od roku 1998 až do 2020 a je na ňom zreteľne rozoznateľný tanec Slnka a vysoko nabitých častíc pravidelne vymršťovaných smerom k družici. Na 22-ročnom časozbere vidíme aj planéty nášho hviezdneho systému, ktoré elegantne okolo Slnka obiehajú.

Okrem tisícok výronov koronálnej hmoty a iných aktivít našej hviezdy však družica SOHO objavila až 4000 komét, informovala NASA. Vďaka tejto sonde sa vedcom tiež podarilo zistiť, že atmosféra Zeme siaha až za Mesiac.

Aj takto môže vyzerať výron koronálnej hmoty namierený na Zem. Zdroj: ESA

SOHO je naša vesmírna meteostanica

Družica SOHO operuje vo vesmíre už 25 rokov, avšak jej plánovaná misia mala trvať len dva roky. V roku 1998 však nebolo všetko tak isté a o túto dôležitú družicu sme takmer prišli počas kalibrácie gyroskopov a manévrovania. Vedci stratili komunikáciu, SOHO vošla do núdzového módu a nebezpečne sa točila.

Družicu sa napokon podarilo zachrániť a funkčný ostal len jeden z jej gyroskopov, ktorý taktiež o chvíľu zlyhal. Európska vesmírna agentúra preto vyvinula metódu manévrovania bez gyroskopov a družica operuje dodnes. Po tejto takmer katastrofickej nehode sa stala prvou družicou, ktorá je stabilizovaná reakčnými kolesami v troch osiach namiesto gyroskopov.

Na svojej palube nesie tucet nástrojov, medzi ktoré patrí napríklad koronograf LASCO, ktorý pozoruje zloženie koróny (plazmovej atmosféry Slnka) a jej vývin a pomocou ktorého vesmírne agentúry zhotovili aj spomínané video.

ESA

Ďalším nástrojom je napríklad systém CELIAS skúmajúci zloženie solárneho vetra, či VIRGO, ktorý pozoruje elektromagnetickú radiáciu Slnka a skúma jeho jadro.

O našej najdôležitejšej hviezde toho ešte vždy veľa nevieme a máme sa čo učiť. Len nedávno sa nám napríklad podarilo s istotou potvrdiť, že v Slnku dochádza aj k doteraz len teoretickému typu fúzie, čím sme potvrdili teóriu starú 90 rokov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú