Astronomický fotograf Petr Horálek prostredníctvom svojho profilu na sociálnej sieti Facebook o jednej z najväčších tmavých škvŕn na slnku, ktorú za svoj život videl. Táto oblasť slnečného povrchu bola v posledných dňoch natoľko aktívny, že smerom k našej planéte viacero erupcií, ktoré môžu v najbližších dňoch vyvolať silné geomagnetické búrky.

Polárna žiara nad Slovenskom

Silné geomagnetické búrky dokážu spôsobiť rozšírenie polárnej žiare aj do oveľa nižších zemepisných šírok, pričom tentoraz sa očakáva, že bude opäť viditeľná aj zo Slovenska. Počasie je vyhovujúce, otázna je však intenzita samotnej búrky, ktorá je pomerne premenlivá a nie je možné predpovedať ju s absolútnou istotou.

Podľa Horálka teraz k Zemi mieri celkom až 5 mračien koronálnej hmoty, ktorú Slnko v posledných dňoch vyvrhlo. Očakáva sa, že druhé mračno doženie to prvé a dorazí s ním naraz už niekedy počas tejto noci. Tento efekt sa nazýva kanibalský CME (výron koronálnej hmoty), ktorý prvú geomagnetickú ešte posilní.

NOAA očakáva geomagnetickú búrku triedy G4, čo je druhá najsilnejšia kategória. Dochádza pri nej nielen k rozšíreniu polárnej žiare do nižších zemepisných šírok, ale tiež k problémom s elektronikou a na vážnejšie problémy môžu naraziť aj satelity a sondy na obežnej dráhe Zeme. Môže byť znížená aj kvalita GPS navigácie, pričom takýchto silných búrok nastáva za solárny cyklus asi 60.

Na severnej oblohe

Ak bude z nášho územia polárna žiara skutočne pozorovateľná, je potrebné hľadieť na severnú časť oblohy, mierne nad horizontom. Nebude to po prvý raz, čo bola v poslednej dobe polárna žiara zo Slovenska viditeľná. Pozorovateľná bola napríklad začiatkom novembra 2023, nie vždy však príde až tak očakávane a občas prekvapí.

Blíži sa solárne maximum

Slnko sa momentálne blíži k maximu cyklu svojej aktivity, počas ktorého budú takéto výrony koronálnej hmoty a teda aj geomagnetické búrky na Zemi najčastejšie. Práve solárny cyklus je niečo, čo sa vedci snažia intenzívne skúmať a všímajú si, že je aktuálny cyklus nezvyčajne silný.

Predpovedať tieto cykly je zatiaľ prakticky nemožné, keďže sú vždy odlišné a mení sa aj ich dĺžka. Priemerná dĺžka je asi 10,7 rokov. Aktuálny cyklus započal v decembri roku 2019 a je označovaný ako Cyklus 25, pričom sa ho vedci snažili predpovedať hneď niekoľkými rôznymi metódami a k potešujúcim výsledkom sa nedopracovali.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú