Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

O Slnku je dnes už známe, že prechádza pravidelným 11-ročným cyklom, na ktorého vrchole dosahuje svoje maximum a je oveľa aktívnejšie, než zvyčajne. Terajšie maximum má vyvrcholiť v roku 2025, avšak ako informuje ScienceAlert, už teraz je prekvapivo silné a prekonalo hodnoty, ktoré mali nastať až o dva roky.

Problém pre satelity

Aktuálny solárny cyklus nesie číslo 25 a ubehli z neho štyri roky, pričom je jeho sila prekvapujúca. Nie všetky cykly sú rovnaké a vždy sa nájdu odchýlky, keďže je Slnko a celá naša slnečná sústava nesmierne komplexným systémom s mnohými premennými.

Výsledkom prekvapivo silného cyklu sú oveľa častejšie výrony koronálnej hmoty a solárne erupcie, ktoré pri zásahu Zeme, k čomu dochádza pomerne pravidelne, spôsobujú geomagnetické búrky. Silné geomagnetické búrky sú zase zlou správou pre elektroniku a najmä satelity na obežnej dráhe, píše The Conversation. Obzvlášť veľké problémy majú tie, ktoré boli vynesené na nízku obežnú dráhu a pomocou vlastného pohonu putujú vyššie.

ESA

Na takejto nízkej orbite je ešte vždy riedka vrstva atmosféry, ktorá je vplyvom geomagnetickej búrky zahustená a niektoré družice nemusia jej odpor prekonať. Americká spoločnosť SpaceX takýmto spôsobom prišla o niekoľko desiatok satelitov Starlink, obrovskej konštelácie poskytujúcej internet na celej planéte.

Sú premenlivé

Ešte do roku 2009 vedci verili, že za posledných 309 rokov prešlo 28 jednotlivých solárnych cyklov. Priemerná dĺžka jedného cyklu by tak dosahovala niečo cez 11 rokov, avšak napokon sa ukázalo, že jeden z dlhších cyklov v skutočnosti pozostával z dvoch oveľa kratších a priemer klesol na 10,7 rokov.

Máme sa čo učiť

Technológie ľudskej civilizácie nie sú vydané na milosť či nemilosť náhode a vedci dokážu pomocou špičkových pozorovacích zariadení takéto geomagnetické búrky predpovedať. Ľudstvo má vďaka tomu v rukách predpoveď vesmírneho počasia, na základe ktorej je možné upozorniť nielen na problémy spojené s takouto búrkou, ale napríklad aj na polárnu žiaru, ktorá bola nedávno viditeľná aj zo Slovenska.

Pixabay

Ako bude vyzerať solárne maximum 25. cyklu je zatiaľ otázne, avšak satelity sa zatiaľ držia a k žiadnym vážnejším problémom od straty satelitov Starlink nedošlo. Aj takéto netradičné javy sú navyše dokonalým zdrojom dát pre astronómov a astrofyzikou, ktorí sa snažia pochopiť, ako presne Slnko funguje a čo od neho môžeme očakávať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú