Zem sa pomaly pripravuje na blížiace sa solárne maximum, ktoré prinesie nepríjemné komplikácie nielen pre vesmírne technológie, ale tiež pozemnú elektroniku a v horšom prípade spôsobí rozsiahle výpadky. Niektoré následky zvýšenej solárnej aktivity je možné pozorovať už dnes, detaily o tomto pravidelnom jave však ostávajú záhadou.

Solárne maximum je momentálne predpovedané na stred roku 2025, avšak aktivita sa zvyšuje neustále a čím sme k nemu bližšie, tým častejšie sa môže ľudstvo stretávať s nebezpečnými geomagnetickými búrkami a inými javmi. Tie sú schopné zmariť niektoré vesmírne misie vynášajúce satelity či dočasne vyradiť dôležité satelitné a pozemné elektronické technológie.

Cykly sa menia

Solárna aktivita sa mení v cykloch, ktoré ľudstvo pozoruje, okrem iného, aj množstvom čiernych škvŕn na povrchu Slnka. Tento cyklus trvá takmer 11 rokov, avšak presné dĺžky konkrétnych cyklov sa líšia a ani zďaleka nie sú všetky rovnaké, pričom dôvodom ich vzniku je gigantický mechanizmus, ktorý je oveľa komplikovanejší, než sa zdá.

Ešte do roku 2009 napríklad vedci verili, že za posledných 309 rokov prešlo 28 jednotlivých solárnych cyklov. Priemerná dĺžka jedného cyklu by tak dosahovala niečo cez 11 rokov, avšak napokon sa ukázalo, že jeden z dlhších cyklov v skutočnosti pozostával z dvoch oveľa kratších a priemer klesol na 10,7 rokov.

ESA

Počas solárneho cyklu sa mení množstvo vlastností, kolíše úroveň slnečného žiarenia, množstvo a intenzita škvŕn či solárnych erupcií, koronálnych prstencov a mechanizmus stojaci za týmto fenoménom je v skutočnosti podobný tomu, ktorý máme aj na Zemi.

Za solárny cyklus je totiž zodpovedné takzvané solárne dynamo, teda nesmierne silný a výkonný proces vytvárajúci magnetické pole Slnka.

Neustále sa prevracia
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú