Kontroverzný systém autonómneho riadenia, ktorý Tesla označuje FSD aj napriek sľubom Elona Muska stále neprináša požadovanú samostatnosť. Magazín Futurism aktuálne zverejnil informácie, ktoré potvrdzujú, že majitelia elektromobilov značky Tesla nemajú záujem priplatiť si za tento prvok výbavy.

Počas marca 2024 začala Tesla ponúkať svojim severoamerickým zákazníkom bezplatný skúšobný mesiac, aby si zákazníci mohli  vyskúšať autonómny systém FSD. Z dôvodu malého záujmu zo strany zákazníkov,  len nedávno Tesla pristúpila k zníženiu ceny FSD z 12 000 dolárov na 8 000 dolárov.

Nízky záujem aj napriek nižšej cene

Podľa údajov o kreditných kartách získaných spoločnosťou YipitData, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, sa napriek nižšej cene a bezplatnej mesačnej skúšobnej dobe FSD veľmi neuchytilo, pričom len asi dve percentá nových majiteľov Tesly pokračujú vo svojom členstve vo FSD po bezplatnej skúšobnej verzii. Z takmer viac ako 3500 užívateľov, ktorý systém vyskúšali, len asi 2 % používateľov považovala FSD za zmysluplnú ponuku napriek tomu, že generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk prakticky vsadil úspech Tesly práve na systém FSD.

Je otázne, prečo vo všeobecnosti panuje nedôvera voči FSD, nie je však ťažké predpokladať, že cena zrejme nezodpovedá tomu, čo Elon Musk sľuboval a zrejme veľkú úlohu zohrali viaceré vládne vyšetrovania nehod spojenych s FSD. Mnohé konkurenčné automobilky ponúkajú podobný softvér bez toho, aby si účtovali masívny príplatok alebo mesačné predplatné.

Vzorka 3500 majiteľov je dosť malá v porovnaní s 1,8 milióna používateľov v Severnej Amerike, takže nemusí ísť  o nastupujúci trend. Elon Musk neustále tlačí na zamestnancov Tesly, aby za každú cenu ponúkali FSD zákazníkom.

Prvá automobilka prejavila záujem

Známa americká automobilka Tesla už dávnejšie avizovala, že licenciu svojho autopilota, ktorý označuje ako Full Self Driving FSD, sprístupní aj pre ostatných výrobcov. Doteraz zatiaľ nikto neprejavil záujem, ale ako uvádza Electrek, samotný Elon Musk potvrdil, že Tesla v súčasnosti rokuje s veľkou automobilkou o licencovaní tohto systému.

Elon Musk neprezradil, s ktorým veľkým výrobcom automobilov Tesla rokuje, avšak existuje relatívne vysoká šanca, že dohoda bude podpísaná  už tento rok. To by znamenalo, že detaily ohľadom tejto lukratívnej dohody vyplávajú na povrch v najbližších mesiacoch.

Budúcnosť je Robotaxi

Tesla sa vo všeobecnosti dlhodobo snaží ponúknuť tento systém aj iným automobilkám, zatiaľ však neúspešne. Predaje elektromobilov Tesla v poslednom období zaznamenávajú pokles a nepomáha ani masívne zlacňovanie.

Elon Musk však budúcnosť Tesly vidí predovšetkým v samojazdiacich vozidlách Robotaxi, ktoré pre svoje správne fungovanie budú potrebovať funkčný FSD.  Miliardár povedal, že výrobca elektromobilov predvedie Cybercab už v auguste.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú