Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V článku sú materiály SITA. 

Vo verejnom obstarávaní na dva autobusy s elektrickým pohonom pre mestskú dopravu v Dunajskej Strede zvíťazila slovenská spoločnosť Mobility & Innovation Production z Orechovej Potône. Ponúkla o niečo vyššiu cenu ako konkurenčný uchádzač SOR Libchavy z Českej republiky, uspela však v hodnotení najlepšieho pomeru ceny a kvality.

Domáci dodávateľ žiada za autobusy 914 900 eur, český 828 000 eur. Dunajská Streda si však vybrala slovenskú firmu, ktorá okrem iného vyvíja aj vodíkový autobus s dojazdom cez 400 km. Ten bude určený bude pre mestskú hromadnú dopravu a do roka 2025 by malo z výrobných liniek u nás schádzať až 250 týchto autobusov ročne.

Aj ich elektrobus je už dobre známy

Elektrický autobus Mobility & Innovation Production už na Slovensku tiež jazdí. Ešte v roku 2021 je k dispozícii turistom, ale aj domácim obyvateľom obce Demänovská Dolina v Tatrách, kde vozí pasažierov k lyžiarskym strediskám v Jasnej.

Trasa, na ktorej nový skibus premáva, je však dlhá 12 kilometrov. Ak teda spočítame všetky štyri jazdy aj s cestami späť, elektrický autobus najazdí iba 84 kilometrov . Ak zarátame aj poobedné jazdy, pri ktorých premáva linka z Jasnej smerom k Rybníkom, je to zhruba 170 km.

To by mal elektrický autobus na jedno nabitie bez problémov zvládnuť aj napriek chladnejšiemu počasiu. Ak by aj nie, počas obeda sa môže nabiť, takže využitie elektrického autobusu v lyžiarskom stredisku je úplne ideálny prípad.

Cena nie je jediné kritérium

Vo verejnom obstarávaní na elektrobusy vm Dunajskej Strede nebola cena jediným kritériom pri hodnotení ponúk. Kým v cene bodoval výrobca SOR Libchavy, v hodnotení spotreby elektrickej energie na jeden kilometer a v efektivite zaťaženia vozovky podľa maximálneho počtu prepravených osôb viac bodov získala spoločnosť Mobility & Innovation Production.

Mestské zastupiteľstvo v Dunajskej Strede už minulý rok rozhodlo, že cestovanie ekologickejšími elektrobusmi bude pre všetkých zadarmo. Nulová tarifa cestovného nadobudne účinnosť dňom uvedenia elektrobusov do prevádzky. V súčasnosti majú bezplatnú mestskú dopravu v Dunajskej Strede len študenti a dôchodcovia. Mesto Dunajská Streda uspelo so svojím projektom zvýšenia atraktivity a konkurencieschopnosti verejnej dopravy a získalo na nákup autobusov s alternatívnym pohonom peniaze z eurofondov.

Primátor Dunajskej Stredy Zoltán Hájos uviedol, že elektrobusy budú podľa Hájosa nabíjané v noci, kedy je cena elektrickej energie nižšia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú