Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Slovenská družica pomohla v obrovskom výskume a pozorovaní, ktoré odhalilo doteraz najvzácnejší záblesk gama žiarenia (GRB) v známej histórii. O nesmiernom úspechu informuje Ministerstvo školstva SR a dodáva, že družica zo Slovenska dokázala to, čo drahé satelity za stovky miliónov nie a poskytla tak vedcom kľúčový údaj.

Najbližší GRB

GRB 221009A bol po prvý raz zaznamenaný 9. októbra 2022 a medzi vedcami sa veľmi rýchlo stal považovaný za jeden z najdôležitejších, aký kedy objavili. Zaznamenalo ho množstvo satelitov, ktoré sa zaoberá týmto výskumom, avšak predstavil jeden zásadný problém. Počas špičky bol natoľko jasný, že ho satelity za stovky miliónov nedokázali zmerať.

To sa podarilo len slovenskej družici GRBAlpha, za ktorého konštrukciou stojí jedinečná spoločnosť Spacemanic. Táto miniatúrna družica zvládla heroický čin vďaka malým a technicky inovatívnym detektorom, ktoré dokázali zmerať aj tú najvyššiu jasnosť GRB 221009A. Jedná sa o nesmierne dôležitý úspech, pretože k nám svetlo z tohto objektu putovalo až 1,9 miliardy rokov a podrobnosti tohto javu popisujú vedci v niekoľkých štúdiách.

NASA

GRB 221009A tak je doteraz jedným z najbližších pozorovaných zábleskov gama žiarenia, ktorých počiatočné alebo okamžité žiarenie trvá viac ako dve sekundy. Podľa vedcov je to jav, ktorý nastáva len raz za tisíce rokov a v tomto prípade je pravdepodobne dôsledkom vzniku novej čiernej diery po tom, čo sa zrútilo jadro veľkej hviezdy.

Ďalšia slovenská družica

Slovensko už chystá vyslať do vesmíru ďalšiu svoju družicu, pričom pôjde o vôbec prvý satelit ružovej farby. V tomto prípade sa však jedná predovšetkým o komerčnú misiu, o ktorú požiadal Boris Procik, ktorý chce misiu pomenovať po svojej dcére. Družica preto ponesie meno Veronika a okrem dvoch kamier bude schopná komunikovať v amatérskom rádiovom pásme, čím firma umožní klientovi byť v priamom spojení s družicou.

Prvá svojho druhu

„GRBAlpha sa zapísala do dejín astronómie keď ukázala, že aj malé družice dokážu robiť prelomovú vedu a efektívne dopĺňať prácu veľkých vesmírnych misií,“ komentoval slovenskú družicu astrofyzik, jej spoluiniciátor a tiež vedecký koordinátor Norbert Werner.

GRBAlpha je navyše prvá svojho druhu a jasne dokázala, že aj malá družica je schopná prispieť do obrovského výskumu zásadným spôsobom.

Pál et al. 2023/GRBAlpha

Do vesmíru sa dostala 22. marca roku 2021 na palube rakety Sojuz-2.1a a na jej vývoji a konštrukcii sa podieľali, okrem spoločnosť Spacemanic, aj Technická univerzita v Košiciach, Masarykova univerzita v Brne a niekoľko ďalších.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú