Firma Spacemanic prináša skvelé správy o pokroku vesmírneho výskumu na Slovensko a to v podobe už tretej slovenskej družice, ktorá sa má dostať na obežnú dráhu ešte tento rok. Azda najprekvapivejšou vlastnosťou celej misie je však vzhľad samotnej družice, ktorý sa zrejme stane svetovým prvenstvom.

Prvá ružová družica

O vybudovanie novej družice v podobe nanosatelitu s veľkosťou 1U požiadal Boris Procik, ktorý chce misiu pomenovať po svojej dcére. Družica preto ponesie meno Veronika a okrem dvoch kamier bude schopná komunikovať v amatérskom rádiovom pásme, čím firma umožní klientovi byť v priamom spojení s družicou.

Veľkosť 1U je pre miniatúrne satelity štandardom a udáva rozmery približne 100 x 100 x 100 mm. Malé satelity sa bežne riadia týmito jednotkami a môžu dosahovať aj veľkosť niekoľkých U. Napríklad lunárny satelit CAPSTONE dosahuje veľkosť až 12U, teda 12-násobok základnej veľkosti cubesatov. Dôvodom takejto štandardizácie je práve možnosť výroby komponentov, ktoré sú použiteľné na rôznych družiciach, teda sú sériovo vyrábané a teda klesá aj ich cena.

Spacemanic

Prekvapivý je ale najmä vzhľad, keďže pôjde o vôbec prvú ružovú družicu a do vesmíru sa dostane, ak pôjde všetko hladko, už v októbri tohto roku. Na obežnú dráhu ju vynesie raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX a to v rámci rideshare misie Transporter-9, ktorej cieľom je heliosynchrónna orbita vo výške 500 až 600 km.

Podporuje dôležitý výskum

Slovenské družice navyše nie sú len amatérskymi zariadeniami, ale dôležitými vedeckými nástrojmi, čoho dôkazom je aj cubesat GRPAlpha. Tá skúma záblesky gama žiarenia, a je tiež predchodcom projektu CAMELOT (Cubesats Applied for Measuring and Localising Transients), ktorý sa má skladať z najmenej 9 nanosatelitov veľkosti 3U.

Spolupráca s Exolaunch

V rámci misie Veronika firma Spacemanic vstupuje do spolupráce s nemeckou spoločnosťou Exolaunch, ktorá sa špecializuje na vypúšťanie satelitov pomocou vlastných modulov. Tie majú vlastný pohon, vďaka čomu dokážu dopraviť družice na špecifickejšie obežné dráhy a tam ich vypustiť. Misia je podporovaná aj Deutsche Schule Bratislava.

TUKE/Letecká fakulta

Pre Spacemanic pôjde o druhú misiu v tomto roku, pričom tou bol český nanosatelit BDSAT-2, ktorý vyniesla začiatkom januára takisto raketa Falcon 9.

Jej cieľom na obežnej dráhe je podporiť rádioamatérsku komunitu, overiť prototyp tlakomerného zariadenia či testovať banku superkapacitorov. Bude teda skúšať, ako by sa dala ukladať elektrická energia v družiciach.

Spacemanic je zodpovedná aj za druhú slovenskú družicu GRPAlpha a Jakub Kapuš, zakladateľ spoločnosti, sa podieľal aj na vývoji prvej slovenskej družice skCUBE. Okrem toho sa Spacemanic podieľa aj na konštrukcii chorvátskej družica CROCUBE, ktorá má letieť do vesmíru v budúcom roku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP