SpaceX to dokázal. Do vesmíru vyniesol slovenskú družicu, jedinú svojho druhu
Aktualizované 11. novembra o 22:15 – Slovenská družica Veronika, ktorá sa dnes dostala do vesmíru na palube americkej rakety Falcon 9, funguje. O komunikácii informoval prostredníctvom sociálnej siete Facebook Jakub Kapuš, bližšie informácie však zatiaľ známe nie sú. Misiu však možno v tomto momente považovať za kompletný úspech.
Aktualizované 11. novembra 2023 – Americká spoločnosť SpaceX pod vedením Elona Muska dnes vynesie v rámci rideshare misie Transporter-9 vôbec po prvý raz aj slovenskú družicu. Tie doteraz leteli len na ruských a indických raketách, pričom pôvodne mali letieť aj na palube rakety Falcon 9, čo sa však napokon nepodarilo.
Slovenská družica Veronika však toto zmení a od rakety Falcon 9 sa odpojí 54 minút a 33 sekúnd po štarte, informuje Everyday Astronaut. Okrem nej sa na palube bude nachádzať ďalších 112 družíc, pričom až 90 sa odpojí priamo od druhého stupňa Falcon 9. Zvyšných 23 družíc ponesie prídavný tretí stupeň, od ktorého sa odpoja neskôr, píše Spaceflightnow.com. Podľa samotnej spoločnosti SpaceX je na palube 90 zariadení, v tomto čísle ale zrejme nie je započítaný prídavný tretí stupeň s ďalšími družicami.
On board this mission are 90 spacecraft, including CubeSats, MicroSats, and orbital transfer vehicles pic.twitter.com/IDkZ5gJ1YK
— SpaceX (@SpaceX) November 9, 2023
SpaceX bohužiaľ živé vysielania na YouTube zrušil a oficiálne vysielanie tejto misie je tak možné sledovať len prostredníctvom sociálnej siete X.com, ktorej sa Elon Musk snaží priniesť vyššiu návštevnosť. Na pozeranie videí však nie je najlepšia a pre tých, ktorým záleží na kvalite, sú k dispozícii živé vysielania nezávislých pozorovateľov, ako je napríklad Everyday Astronaut či NASASpaceflight.
Štart je naplánovaný na 19:49 nášho času a misiu má na starosti prvý stupeň, ktorý má za sebou už 11 misií a teda 11 úspešných pristátí. Dnes sa tento nosný stupeň s označením B1071 pokúsi o pristátie na ploche LZ-4, teda na súši. V prípade úspechu pôjde pre SpaceX už o 244. úspešné pristátie a 169. úspešné pristátie v rade bez nehody.
Pôvodný článok:
Firma Spacemanic prináša skvelé správy o pokroku vesmírneho výskumu na Slovensko a to v podobe už tretej slovenskej družice, ktorá sa má dostať na obežnú dráhu ešte tento rok. Azda najprekvapivejšou vlastnosťou celej misie je však vzhľad samotnej družice, ktorý sa zrejme stane svetovým prvenstvom.
Prvá ružová družica
O vybudovanie novej družice v podobe nanosatelitu s veľkosťou 1U požiadal Boris Procik, ktorý chce misiu pomenovať po svojej dcére. Družica preto ponesie meno Veronika a okrem dvoch kamier bude schopná komunikovať v amatérskom rádiovom pásme, čím firma umožní klientovi byť v priamom spojení s družicou.
Veľkosť 1U je pre miniatúrne satelity štandardom a udáva rozmery približne 100 x 100 x 100 mm. Malé satelity sa bežne riadia týmito jednotkami a môžu dosahovať aj veľkosť niekoľkých U. Napríklad lunárny satelit CAPSTONE dosahuje veľkosť až 12U, teda 12-násobok základnej veľkosti cubesatov. Dôvodom takejto štandardizácie je práve možnosť výroby komponentov, ktoré sú použiteľné na rôznych družiciach, teda sú sériovo vyrábané a teda klesá aj ich cena.
Prekvapivý je ale najmä vzhľad, keďže pôjde o vôbec prvú ružovú družicu a do vesmíru sa dostane, ak pôjde všetko hladko, už v októbri tohto roku. Na obežnú dráhu ju vynesie raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX a to v rámci rideshare misie Transporter-9, ktorej cieľom je heliosynchrónna orbita vo výške 500 až 600 km.
Podporuje dôležitý výskum
Slovenské družice navyše nie sú len amatérskymi zariadeniami, ale dôležitými vedeckými nástrojmi, čoho dôkazom je aj cubesat GRPAlpha. Tá skúma záblesky gama žiarenia, a je tiež predchodcom projektu CAMELOT (Cubesats Applied for Measuring and Localising Transients), ktorý sa má skladať z najmenej 9 nanosatelitov veľkosti 3U.
Spolupráca s Exolaunch
V rámci misie Veronika firma Spacemanic vstupuje do spolupráce s nemeckou spoločnosťou Exolaunch, ktorá sa špecializuje na vypúšťanie satelitov pomocou vlastných modulov. Tie majú vlastný pohon, vďaka čomu dokážu dopraviť družice na špecifickejšie obežné dráhy a tam ich vypustiť. Misia je podporovaná aj Deutsche Schule Bratislava.
Pre Spacemanic pôjde o druhú misiu v tomto roku, pričom tou bol český nanosatelit BDSAT-2, ktorý vyniesla začiatkom januára takisto raketa Falcon 9.
Jej cieľom na obežnej dráhe je podporiť rádioamatérsku komunitu, overiť prototyp tlakomerného zariadenia či testovať banku superkapacitorov. Bude teda skúšať, ako by sa dala ukladať elektrická energia v družiciach.
Spacemanic je zodpovedná aj za druhú slovenskú družicu GRPAlpha a Jakub Kapuš, zakladateľ spoločnosti, sa podieľal aj na vývoji prvej slovenskej družice skCUBE. Okrem toho sa Spacemanic podieľa aj na konštrukcii chorvátskej družica CROCUBE, ktorá má letieť do vesmíru v budúcom roku.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Američania zhodia z lietadiel biologickú zbraň. Nasadia miliardy bojovníkov proti škodcovi
Vo vesmíre sa stalo niečo neuveriteľné. Vedci majú prvé dôkazy o tomto najohromujúcejšom jave
Na Zem dopadol vzácny 25 kg meteorit. V USA idú dražiť kus susednej planéty, cena je závratná
Čínskym vedcom sa podarilo nemožné. Prelomová génová terapia zmenila 28-ročnému mužovi život
Vedci porušili 160-ročný zákon fyziky. Našli spôsob, ako chytať „stratenú” energiu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Jeho telo omladlo o 15 rokov: Odborník na dlhovekosť odhaľuje, čo nikdy neraňajkuje a prečo
MIMORIADNE Auto zrazilo matku s dieťaťom, obe zraneniam podľahli
Vitamín proti únave v určitých prípadoch poškodzuje nervy. Obsahujú ho bežné tyčinky a energy drinky
Alzheimer nemusí byť choroba mozgu: Proteíny spájané s ochorením sa objavili v enormnom množstve u novorodencov
Potravina za pár centov prekonáva drahé výživové doplnky. Odborníci odporúčajú pol šálky denne
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Rusom padla sánka. Jedna z najlepších stíhačiek USA dostane vlastnú „armádu dronov”
- Veľký operátor bije na poplach: Ak dostaneš takúto správu, rovno ju vymaž. Môžeš prísť o peniaze
- Európa do neho investovala miliardy eur, teraz ho ľudia nechcú. Predaj energetického zariadenia prudko klesol
- Blesk z jasného neba: Revolučná elektráreň dostala zelenú. Stojí za ňou Bill Gates
- Bol na mizine, dnes jeho spotrebiče zarábajú miliardy. Toto je príbeh génia, ktorý založil slávnu značku
-
- Európa do neho investovala miliardy eur, teraz ho ľudia nechcú. Predaj energetického zariadenia prudko klesol
- Rusom padla sánka. Jedna z najlepších stíhačiek USA dostane vlastnú „armádu dronov”
- Začala sa neviditeľná vojna o suroviny. Štyri veľmoci spustili tajný plán, aby odstavili Čínu
- Veľký operátor bije na poplach: Ak dostaneš takúto správu, rovno ju vymaž. Môžeš prísť o peniaze
- Uzavreli kvôli nemu Bratislavu a v Holíči postavili pancierový vlak. Akčný film so slovenskými koreňmi má prvý trailer
-
- Európa do neho investovala miliardy eur, teraz ho ľudia nechcú. Predaj energetického zariadenia prudko klesol
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
Budeme tankovať lacnejší benzín? OPEC+ spustil ropnú lavínu, ktorá ovplyvní aj Slovákov
Slováci sa dočkali. ZSSK chce konečne vyriešiť jeden z najväčších problémov cestujúcich
Slovenská vláda chce AI pod kontrolou. Vymenovala vlastného splnomocnenca
Po veľkom výpadku sa Praha opäť rozsvietila. Chaos však zanechal následky
ZSSK čelí kritike: Tisíce študentov prichádzajú o nárok na bezplatnú dopravu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP