Druhá slovenská družica s názvom GRB Alpha sa dostane do vesmíru už o niekoľko dní (20. marca 2021). Na obežnú dráhu ju spolu s 37 ďalšími satelitmi vynesie Roskosmos na roky známej a osvedčenej rakete Sojuz-2, ktorá poletí po prvý raz v úplne nových farbách, informuje Roskosmos.

Aktualizácia 23.3.2021

Naša druhá slovenská družica úspešne komunikuje so Zemou a podelila sa aj o prvú správu. Signál vo forme zvukovej nahrávky zverejnil Rádioamatérsky klub Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, zachytil ho rádioamatér z Austrálie.

Jakub Kapuš sa na svojom profile podelil o ďalšie detaily. Spojenie s družicou je podľa neho veľmi dobré a stabilné, vedecký experiment na jej palube funguje a beží, podarilo sa stiahnuť dáta z všetkých subsystémov a momentálne ich analyzujú.

Podľa jeho slov nie je úplne v poriadku jediná vec a to rotácia satelitu. Tá je totiž podľa dostupných informácií na úrovni 15 stupňov za sekundu, čo je na ich vkus priveľa. Družica však nie je v priamom ohrození a všetky systémy fungujú tak, ako majú.

Aktualizácia 13:30

Druhá slovenská družica hlási to najdôležitejšie, po vypustení do vesmíru sme s ňou prvýkrát nadviazali kontakt. O úspešnom spojení informoval Jakub Kapuš na svojom Facebooku. So slovenskou družicou sa prvýkrát spojila stanica SatNGOS v Austrálii pri veľmi nízkom prelete.

Mame signal!!!!!! SatNOGS stanica v australii pri velmi nizkom prelete zachytila vysielanie GRBAlpha.https://network.satnogs.org/observations/3817587/

Posted by Jakub Kapuš on Monday, March 22, 2021

Aktualizácia 12:10

Družica GRBAlpha mala v uplynulých minútach krátko po 12. hodine spustiť sekvenciu pre otváranie antén a začať vysielať na plný výkon. Signál by mal byť potom zachytený pri jej prelete v čase o 21:47 CET.

Aktualizácia 11:30

Pred krátkou chvíľou došlo k vypusteniu slovenského satelitu GRBAlpha a zapnutiu jeho napájania. Družica sa tak mala „naštartovať“. Spojenie s ňou by malo byť nadviazané o pár desiatok minút.

Aktualizácia o 7:16

Vrchný stupeň sa oddelil od zvyšku rakety a úspešne vypol svoje motory, všetky satelity sú na obežnej dráhe. Nasleduje postupné vypúšťanie satelitov, podľa informácií GK Launch Services sú všetky v dobrom stave a nenarazili na žiadne problémy.

Aktualizácia 22.3.2021 o 7:07

Raketa Sojuz-2.1a úspešne odštartovala z Bajkonuru so satelitmi z 18 krajín a mieri do vesmíru, všetky parametre plavidla sú zatiaľ v norme. Štart prebehol úspešne aj napriek zdanlivo nepriaznivým meteorologickým podmienkam, na jednu z kamier viditeľne pršalo.

GK Launch Services / Youtube Screenshot

Aktualizácia 20.3.2021 o 17:27

Roskozmos opäť oznámil ďalšie odloženie štartu rakety Sojuz. Let je momentálny naplánovaný na 22.3.2021, stále v rovnaký čas, teda o 7:07.

Aktualizácia 20.3.2021 o 7:04

Roskozmos prostredníctvom sociálnej siete Twitter oznámil, že nový čas pre štart rakety Sojuz-2.1a so satelitmi z 38 krajín je už zajtra, 21.3.2021 o 7:07. Dôvod odkladu bližšie nešpecifikovali, vieme len o oznámení technických problémov – keďže však oznámili nový termín tak rýchlo, zrejme nešlo o nič vážne.

Aktualizácia 20.3.2021 o 6:31

Let bol z bližšie nešpecifikovaných dôvodov odložený, GK Launch Services prostredníctvom Twittru prisľúbila zdieľanie detailov neskôr. O novom čase letu budeme informovať.

Aktualizácia 19.3.2021

Naša druhá slovenská družica GRB Alpha s hmotnosťou 1 195 g poletí do vesmíru už zajtra o 7:07 nášho času na rakete Sojuz-2.1a z Bajkonuru, v Kazachstane, pričom let bude možné sledovať na oficiálnom živom vysielaní na YouTube, o ktoré sa stará firma GK Launch Services. O priebehu misie budeme informovať aj prostredníctvom tohto článku.

Pôvodný článok

Máme na čo byť hrdí, Slovensko sa snaží držať krok i vo vesmíre

Let je naplánovaný na 20. marca o 7:07 nášho času, pričom živé vysielanie začne o 6:15.

Raketa Sojuz-2 poletí s 37 satelitmi z 18 rôznych krajín, tentoraz však v úplne nových farbách. Sojuz-2 má pre túto misiu prevažne biely náter len s niekoľkými časťami v tmavomodrej farbe a v porovnaní so svojimi predchodcami stráca industriálny a drsný vzhľad, ktorý je pre ruské rakety typický.

GK Launch Services

Horný stupeň rakety je známy ako Fregat a dostupný je aj v silnejších verziách Fregat MT a Fregat SB, informuje GK Launch Services. Využívaný je na dodatočné navýšenie kapacít rakety, pričom je obetovaná časť maximálnej hmotnosti nákladu pre získanie schopnosti dosiahnuť viacero obežných dráh, čo je obzvlášť dôležité v prípade misie s množstvom rôznych satelitov.

Okrem našej slovenskej družice ponesie Sojuz-2 napríklad satelit CAS500-1, ktorý vyvinula Južná Kórea a podľa ktorého je pomenovaná aj celá misia. Ďalšími satelitmi sú NANOSATC-BR2 z Brazílie či kozmické plavidlo SIMBA Rímskej univerzity v Taliansku a množstvo ďalších, často študentských projektov, informuje Roskosmos.

Roscosmos

GRB Alpha bude pozorovať gama záblesky, je súčasťou väčšieho projektu

Na súťaži o vynesenie vlastného CubeSatu na obežnú dráhu v októbri 2019 dokázali účastníci z Leteckej Fakulty Technickej univerzity v Košiciach obsadiť druhé miesto, vďaka čomu sa mohli zúčastniť projektu GRB Alpha na sledovanie gama žiarenia z obežnej dráhy Zeme.

Logo GRB Alpha a inštitúcií zapojených do projektu. Zdroj: TUKE/Letecká fakulta

Družica je po dvoch rokoch pripravená na let a je známa frekvencia, na ktorej bude vysielať signál. Komunikácia prebehne na 437,025 Hz a zachytávať ju môžu všetci rádioamatéri. Vysielať má vo dvoch formátoch – v Morseho abecede pri rýchlosti 18 slov za minútu a vo formáte paketu AX.25 s rýchlosťou 9 600 bit/s, píše letecká fakulta TUKE. Životnosť družice je stanovená na 1 rok.

Družica prešla všetkými potrebnými testami, ktoré pozostávali z troch fáz. Prvou bol vibračný test, ktorým overili schopnosť družice zvládať vibrácie počas štartu rakety. Ďalej prešiel nanosatelit termo-vákuovou komorou, ktorá odhalila množstvo odpareného materiálu vo vákuu pri teplote 60 °C. Posledným krokom bola kalibrácia magnetometrov, ktoré slúžia na monitorovanie zmien v magnetickom poli.

Druhá slovenská družica je tiež predchodcom projektu CAMELOT (Cubesats Applied for Measuring and Localising Transients), ktorý sa má skladať z najmenej 9 nanosatelitov veľkosti 3U. GRB Alpha má veľkosť 1U, presnejšie 100 x 100 x 113,5 mm. Veľkosť 3U približne zodpovedá trom nanosatelitom 1U.

fermi.gsfc.nasa.gov

Nejedná sa síce o prvú družicu GRB na obežnej dráhe, avšak ide o prvú slovenskú, ktorej meranie bude možné neskôr porovnať s ostatnými. Ak sa zmysel meraní gama žiarenia z orbity potvrdí, príde na rad práve projekt CAMELOT.

V prípade úspechu našej družice bude opäť dôvod k nadšeniu, ktoré sme naposledy zažili pri satelite skCUBE, ktorý priniesol množstvo poznatkov napriek svojmu predčasnému koncu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú