Jednou z možností je podľa ministra zdravotníctva forma SMS správ. Ľudia by zaslali SMS správu vzhľadom na výnimku, ktorú budú požadovať, informovala agentúra SITA.

Zákaz vychádzania by sa mohol ešte sprísniť. Ako pred rokovaním vlády uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, jednou z možností, ktorá by umožňovala zákaz vychádzania porušiť, je forma SMS správ.

Výnimky by mohli ľudia dostávať cez SMS

Ako vysvetlil, ľudia by zaslali SMS správu vzhľadom na výnimku, ktorú budú požadovať. Centrála im odošle naspäť správu, ktorá im povolí porušiť zákaz vychádzania na určitý čas. Tieto SMS správy by kontrolovali príslušníci polície.

Momentálne je situácia vážna v tom, že zákaz vychádzania máme, relatívne veľmi striktný, napriek tomu pravdepodobne prevalencia britského variantu je veľmi vysoká,“ povedal minister.

Dodal, že v pondelok prikázal Úradu verejného zdravotníctva, aby okamžite začal so skríningom všetkých PCR testov, ktoré k nim prichádzajú, novými testami. „Aby sme vedeli potvrdiť, kde je problém a zdá sa, že problém tu naozaj máme,“ uzavrel Krajčí.

Zobraziť celú galériu (0)
Slovensko IT (Úprava redakcie)

Doplnené o 15:30:

Minister vnútra sa na margo udeľovania výnimiek zo zákazu vychádzania vyjadril na tlačovej besede, že o tejto téme, ktorú načrtol Marek Krajčí, zatiaľ vláda nerokovala. Uviedol však, že aj takýto systém má svoju logiku a fungoval napríklad v Grécku.

Ten systém s tými SMSkami, ak sa nemýlim, tak bol dobre celkom uplatnený v Grécku a aj vďaka tomuto to úspešne zvládlo,“ dodal k téme Mikulec.

Zatiaľ však nie je jasné, ako by takýto systém mohol fungovať. Minister vnútra však jeho nasadenie nevylučuje, no apeluje na ľudí, aby boli zodpovední, nakoľko kontrolovať všetky výnimky by bolo nereálne. K výnimkám zo zákazu vychádzania formou SMS sa vyjadrila aj Veronika Remišová, ktorá však v odpovedi reagovala prekvapivo a o Krajčího návrhu nevedela.

Počujem tento nápad prvýkrát, nebola o tom diskusia ani na vláde, ani na inom fóre. Keď budem vidieť konkrétne parametre, tak sa k tomu vyjadrím,“ informovala sa Remišová.

Zároveň dodala, že podľa jej názoru má vláda veľké rezervy v iných opatreniach a nemyslí si, že je vhodné prejsť na takúto prísnu kontrolu obyvateľov cez SMS správy.

Doplnenie redakcie: 

Štát má však k dispozícii aj iné riešenie, ako len SMS správy. V uplynulých mesiacoch média informovali o dostupnosti mobilnej aplikácie, ktorá by mohla pomôcť v boji proti koronavírusu.

Primárne bola vytvorená na trasovanie kontaktov s nakazenými, nie je však vylúčené, že by mohla byť potencionálne upravená a využitá aj pre účely udeľovania výnimiek zo zákazu vychádzania. O tomto riešení sa ale zatiaľ vôbec neuvažuje.

Aplikáciu eRúško sme vyvinuli do stavu funkčného prototypu na základe vlastnej iniciatívy. Pokiaľ príde požiadavka z relevantných orgánov (Ministerstvo zdravotníctva, pandemická komisia resp. krízový štáb) sme pripravení ju nasadiť do ostrej prevádzky v súčinnosti s ďalšími orgánmi v priebehu januára.

Je potrebné podotknúť, že tento proces sa bohužiaľ nedá realizovať zo dňa na deň z dôvodu bezpečnostných testov a procesov na strane Apple a Google,“ informoval redakciu FonTech.sk Pavol Miroššay, CEO Slovensko IT.

Slovensko aplikáciu eRúško doteraz nezaviedlo, hoci ju má k dispozícii už dlhé týždne. Pripomeňme len, že rovnakú aplikáciu využívajú už dlhé mesiace v susednom Česku a obdobné riešenia priniesli pre ľudí aj ďalšie krajiny v rámci EÚ. Naša krajina však zavedenie mobilnej aplikácie dlhodobo odmieta. Bližšie sme sa tejto téme venovali v tomto samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP