Prípady pozitívne testovaných ľudí na Slovensku stále pribúdajú, no úrady nestíhajú trasovať osoby, ktoré prišli s nakazenými do styku. ÚVZ preto vydal novú vyhlášku, ktorá upravuje vyhľadávanie kontaktov a uvoľňuje doterajšie opatrenia. Pomôcť by mohla mobilná aplikácia, tá však stále nie je prístupná.

Slovensko už v prvých mesiacoch pandémie nasadilo viacero technologických riešení, ktoré mali pomôcť v boji proti šíreniu koronavírusu. Medzi inými boli tiež známe mobilné aplikácie eKaranténa a Zostaň Zdravý, ktoré však nevydržali príliš dlho.

Kvôli problémom a zásadným nedostatkom boli obe z nich vypnuté, alternatíva však stále nie je pre verejnosť k dispozícii. Tejto téme sme sa detailne venovali aj v tomto článku.

Kompetentní dlhodobo odkladajú využitie mobilnej aplikácie. Výsledok je taký, aký je

Krízový štáb ešte v októbri negoval možnosť využitia mobilnej aplikácie, neskôr sa začalo hovoriť o vývoji slovenského ekvivalentu českej aplikácie eRouška. Zatiaľ ale stále neprišla medzi ľudí. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) včera vydal vyhlášku, ktorá upravuje podmienky domácej karantény pre pozitívne testované osoby, ako aj samotné trasovanie kontaktov, ktoré s ňou prišli do styku.

Zobraziť celú galériu (8)
Freepik (Úprava redakcie)

Po novom by tak nakazení Slováci mali sami informovať osoby, s ktorými boli v kontakte, o tom, že boli pozitívne testovaní na koronavírus. Nie, kompetentní sa nezbavujú zodpovednosti. Nastala však situácia, ktorú bolo možné predpokladať. Počet pozitívnych osôb na koronavírus rapídne vzrástol a trasovanie kontaktov vojakmi a pracovníkmi úradov je nedostačujúce.

Ako to teda vyzerá po novom? Podľa vyhlášky ÚVZ SR môže pozitívne testovaná osoba na koronavírus opustiť izoláciu na čas spojený s „nákupom na zabezpečenie nevyhnutných životných potrieb, ak ho osoba pozitívna na ochorenie nevie zabezpečiť prostredníctvom inej osoby; osoba v izolácii je pri zabezpečovaní nevyhnutných životných potrieb povinná mať horné dýchacie cesty prekryté respirátorom FFP2 a dodržiavať hygienu rúk,“ uvádza nová vyhláška ÚVZ SR z 22. decembra.

Podobne tak môže podľa tejto vyhlášky pozitívna osoba ísť aj na pohreb blízkej osoby, no len v prípade, ak neprejavuje klinické príznaky ochorenia a musí dodržiavať 2-metrový odstup, hygienu rúk a mať respirátor FFP2. Pozitívne testovaná osoba by mala taktiež svoj stav oznámiť ľuďom, s ktorými bola v kontakte za posledné 2 dni.

Zavádza sa samotrasovanie, čiže osoba, ktorá je pozitívne testovaná, to oznámi ľuďom, s ktorými bola v posledných dvoch dňoch v úzkom kontakte. Ich následná domáca izolácia začne od dňa oznámenia a počítať sa bude od dátumu posledného kontaktu s pozitívnou osobou.

Nemusia tak čakať, kým sa im pri epidemiologickom vyšetrovaní ozve regionálny úrad. Ak nebudú mať príznaky ochorenia, PCR test nie je nutný, izolácia skončí uplynutím desiateho dňa od posledného kontaktu s pozitívnou osobou.

Stále však môžu o test požiadať, vykoná sa najskôr na piaty deň od posledného kontaktu s pozitívnou osobou. Karanténa v tomto prípade skončí doručením negatívneho výsledku testu, už teda nebude potrebné čakať na uplynutie 10-dňovej lehoty,“ objasnilo zmenu vo vyhláške Ministerstvo zdravotníctva SR na Facebooku.

Slovensko má k dispozícii vlastnú aplikáciu. Vláda o jej spustenie stále nepožiadala

Celú situáciu by však mohla uľahčiť avizovaná aplikácia eRúško, ktorú už vyvinula nová štátna firma Slovensko IT, pričom o jej schválení by mal rozhodnúť Ústredný krízový štáb. Hoci sa o aplikácii hovorilo už pred mesiacom, stále nie je pre Slovákov dostupná. eRúško je pritom postavené na inom princípe ako eKaranténa a Zostaň Zdravý, využíva dáta od Apple a Googlu, nepracuje s osobnými údajmi používateľa.

Aplikácia je schopná pri kontakte s pozitívne testovanou osobou rozoslať hlásenia všetkým ľuďom, ktorí s ňou boli v blízkom kontakte a hrozilo by im, že sa mohli nakaziť. Takýmto spôsobom dokáže efektívne upozorniť viac ľudí a nebolo by potrebné osobné vyhľadávanie kontaktov, ako to robili úrady na Slovensku doteraz. Na tento účel pritom využívali aj vojakov.

Kapacity však podľa nedávnych správ nestačili a pre zníženie administratívneho zaťaženia musia ľudia využiť spomenuté „samotrasovanie“. Kompetentní však už majú k dispozícii funkčný prototyp aplikácie eRúško, ktorá by mohla byť nasadená takmer okamžite po vydaní požiadavky. Stať by sa tak mohlo v januári.

Nasadenie aplikácie medzi ľudí by bola teda otázka iba niekoľkých dní, no doteraz zjavne požiadavka na jej spustenie zo strany štátu neprišla. eRúško by bolo v aktuálnej situácii viac než potrebným nástrojom práve pre dohľadanie kontaktov, ktoré prišli do styku s nakazenou osobou. Pripomeňme len, že česká eRouška už funguje u našich susedov dlhé mesiace.

„Aplikáciu eRúško sme vyvinuli do stavu funkčného prototypu na základe vlastnej iniciatívy. Pokiaľ príde požiadavka z relevantných orgánov (Ministerstvo zdravotníctva, pandemická komisia resp. krízový štáb) sme pripravení ju nasadiť do ostrej prevádzky v súčinnosti s ďalšími orgánmi v priebehu januára.

Je potrebné podotknúť, že tento proces sa bohužiaľ nedá realizovať zo dňa na deň z dôvodu bezpečnostných testov a procesov na strane Apple a Google,“ informoval redakciu FonTech.sk Pavol Miroššay, CEO Slovensko IT.

Podobné aplikácie majú k dispozícii aj ďalšie európske krajiny. Únia sa dokonca rozhodla tieto vnútroštátne aplikácie členských krajín upraviť tak, aby medzi sebou dokázali komunikovať. Bohužiaľ na Slovensku nemáme dostupnú jedinú aplikáciu, ktorá by sa do tohto systému mohla zapojiť. Najsľubnejším nástrojom tak naďalej ostáva eRúško, ktoré by mohlo byť spustené začiatkom budúceho roka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú