Používanie mobilov za volantom je na Slovensku zakázané, avšak vodiči na to stále poriadne doplácajú. V decembri nadobudla účinnosť novela zákona o cestnej premávke, ktorá tieto pokuty dokonca zdvojnásobila. Polícia SR teraz na svojom Facebooku zverejnila, akú celkovú sumu pokút za tento priestupok udelila v Bratislavskom kraji, a jej hodnota ťa možno poriadne prekvapí.

Zákon stále veľa vodičov nerešpektuje

Smartfóny za volantom sú na našich cestách často bežnou situáciou aj napriek tomu, že ide o priestupok vymedzený zákonom. Zo zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke § 4 ods. 1. písm. c) je vodič povinný „venovať sa plne vedeniu vozidla a sledovať situáciu v cestnej premávke“, a podľa § 4 ods. 2. písm. m) tohto zákona vodič nesmie „počas vedenia vozidla držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj alebo iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenie okrem použitia systému „voľné ruky“ (handsfree)“.

Novela tohto zákona, ktorá nadobudla účinnosť 1. decembra 2019, predstavuje tvrdú ranu pre mnohých nezodpovedných vodičov, ktorí mobil za volantom používajú.

Polícia totiž doposiaľ riešila tento priestupok v blokovom alebo riadnom konaní, pričom v prípade, že bol vodič ochotný zaplatiť pokutu na mieste bola vo výške 50 €, čo sa v riadnom konaní zvýšilo na 100 €.

Od decembra sa však tieto sumy zdvojnásobili, a za používanie mobilu za volantom tak vodič zaplatí 100 € v blokovom a až 200 € v riadnom konaní. Upravené boli aj možnosti udelenia pokuty. Ak polícia zastaví vozidlo a vodič neuhradí pokutu na mieste, môžu mu byť zadržané doklady a evidenčné tabuľky vozidla až dokým ju nezaplatí.

Polícia SR na svojom Facebooku teraz priniesla zaujímavý údaj, ktorý ukazuje, že v minulom roku za tento priestupok vybrala až 70 505 €, a to iba v v Bratislavskom kraji.

Určite ide stále o malú čiastku oproti celkovej výške týchto pokút uložených na celom Slovensku, ale rozhodne nejde o zanedbateľnú sumu. Policajti na odhalenie previnilcov začínajú dokonca používať aj špeciálne fotoďalekohľady, ktorými dokážu rozpoznať detail z vnútra vozidla až na kilometrovú vzdialenosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom