Smartfóny sa stali našim každodenným pomocníkom, ktorého používame takmer neprestajne, no existujú situácie, kedy by sme ich mali kvôli bezpečnosti odložiť stranou. Používanie mobilov za volantom je na Slovensku zakázané, no napriek tomu zákon mnohí vodiči nerešpektujú. Novým „bičom“ na nezodpovedných vodičov je novela zákona, ktorá zdvojnásobuje pokuty za tento priestupok. Účinnosť nadobúda dnes 1. decembra.

O pripravovanej novele zákona informovalo Ministerstvo vnútra ešte začiatkom tohto roka. Schválenie týchto zmien prišlo potom v júni, kedy vláda definitívne rozhodla o prísnejších postihoch za používanie mobilu za volantom. Novela zákona totiž ukladá polícii možnosť udeliť za tento priestupok dvojnásobne vyššiu pokutu ako tomu bolo doteraz.

Smartfón počas šoférovania radšej odlož bokom

Vodiči však majú k dispozícii mnoho spôsobov ako si počas jazdy zavolať a pritom splniť podmienky, ktoré ukladá zákon. Niektorí si ale ani napriek vysokým sankciám nedajú rady. Zo zákona zákona č. 8/2019 Z. z. o cestnej premávke § 4 ods. 1 písm. c) je vodič povinný „venovať sa plne vedeniu vozidla a sledovať situáciu v cestnej premávke“. Podľa ods. 2 písm. m) tohto zákona vodič „nesmie počas vedenia vozidla používať telefónny prístroj alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla“.

Polícia doteraz riešila tento priestupok v blokovom alebo riadnom konaní, pričom ak bol vodič ochotný zaplatiť pokutu na mieste, jej výška bola 50 €. V riadnom konaní bola pokuta 100 €. Oddnes však vchádza do platnosti novela zákona, ktorá zvyšuje pokutu za používanie smartfónu za volantom na 100 € v blokovom konaní a 200 € v riadnom konaní.

Zmeny sa pritom týkajú nielen držania smartfónu v ruke. Týka sa to aj iných telekomunikačných, audiovizuálnych a podobných zariadení, ktoré by nemali vodiči používať za jazdy. Naďalej však môžu počas riadenia vozidla využívať súpravy handsfree.

Ďalšie články

Nenechaj si ujsť
[Aktualizované o vyjadrenie PZ] Natáčanie dopravnej nehody smartfónom: Radšej si dávaj pozor a nerob to, môžeš dostať pokutu
Telefonovať za volantom sa dá aj bez pokuty
Telefonovanie za volantom, alebo ako so správnou výbavou predísť pokute. Čo na to hovorí zákon?
Akú výbavu má polícia na cestách?
Toto sú radary, aké používajú slovenskí policajti na cestách

Previnilcov odhalia nové fotoďalekohľady polície

Polícia Slovenskej republiky na svojom oficiálnom facebookovom účte oznámila, že pomocou nových fotoďalekohľadov budú dopravní policajti monitorovať situáciu na cestách a odhaľovať tých, ktorí budú pri riadení vozidla držať v rukách smartfón.

Vodiči nechápu, že svojim konaním ohrozujú iných nevinných ľudí a často vymýšľajú, ako si najlepšie schovať mobil za volantom a tak ho obsluhovať. “ – vyjadrila sa polícia na Facebooku. 

Novela zákona upravuje aj možnosti udelenia pokuty. V prípade, ak polícia zastaví vozidlo a vodič neuhradí pokutu na mieste, môžu mu byť zadržané doklady a evidenčné tabuľky vozidla, ktoré budú majiteľovi vrátené po zaplatení pokuty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom