Škoda 1203 patrí k najlegendárnejším modelom automobilky z Mladej Boleslavy. Hoci je už tento model dlhé dekády za zenitom, s príchodom elektrifikácie by sa mohol vrátiť späť do produkcie. Dizajnér Daniel Hájek ukázal, ako by vyzerala reinkarnovaná Škoda 1203 v jeho očiach.

Ako píše Motor1, Škoda 1203 sa začala vyrábať ešte v roku 1968 a v produkcii bola takmer 30 rokov. Aj dnes má toto legendárne auto stále svoje čaro, no nájsť pojazdný kúsok v dobrom stave je už skutočne ťažký oriešok. Aj preto sa ich cena šplhá čoraz vyššie.

„Český Volkswagen T1“ by ale mohol znova preraziť v reinkarnovanej forme s príchodom elektrifikácie. Aj VW plánuje uviesť modernú elektrickú verziu modelu T1 s názvom ID.Buzz, ktorá je však podľa doterajších konceptov inšpirovaná pôvodným dizajnom. Koncept 1203-ky je však presným opakom retra, ide o ultramoderne vyzerajúci van, ktorý vyzerá nadčasovo.

Škoda 1203 zosobňuje všetky aspekty značky

Praktickosť, veľa vnútorného priestoru a „Simply Clever“ riešenia. To všetko by nová 1203 dokonale zosobňovala. Tento model bol už vo svojej pôvodnej verzii nesmierne praktický a univerzálny, tieto pôvodné vlastnosti by teda rozhodne nebolo problematické implementovať aj do modernej verzie. Prvotnou myšlienkou bolo pri tvorbe dizajnu vytvoriť pelotónové sprievodné vozidlo pre potreby Tour de Frane.

Škoda

Taktiež chcel dosiahnuť, aby bolo na prvý pohľad zrejmé, že sa jedná o modernú verziu Škody 1203, no nechcel, aby pôsobila starým dojmom, čo sa mu podarilo dosiahnuť naozaj dokonale. Vozidlo pôsobí nadčasovo, no zároveň vzdáva hold legende spred 50 rokov.

Línie konceptu 1203 sú ostrejšie, nenájdeme tu takmer žiadne zaoblené tvary, ktoré boli typickým znakom pôvodného modelu. Modernú verziu odráža tiež originálny svetelný podpis predných aj zadných svetiel.

Najväčšou výzvou pri dizajnovaní bola práve zadná časť. Vytvoriť ju tak, aby odkazovala na pôvodné auto, bolo nesmierne ťažké. Stará Škoda 1203 je veľmi úzka, no dnešné autá sú omnoho širšie. Výsledkom je pomerne agresívne rozširovanie karosérie smerom odhora dolu.

Škoda

Interiér je po vzore iných elektromobilov veľmi minimalistický. Okrem volantu a zopár tlačidiel tu prakticky nič iné nenájdeme. Na zobrazovanie infotainmentu podľa Daniela použije vodič svoj smartfón alebo tablet ako je tomu v Škode Citigo. Pred vodičom sa nachádza iba veľmi malý displej s najzákladnejšími informáciami.

Netreba ale zabúdať, že toto je zatiaľ len prvý grafický koncept toho, akým smerom by sa mohla táto legenda v modernom šate uberať.

 

Nie je však jasné, či sa reinkarnovanej 1203-ky vôbec dočkáme. Koncernová platforma MEB ale umožní postaviť na ňu aj takýto typ karosérie, uvidíme teda, či sa do toho česká automobilka pustí, alebo nechá fanúšikov iba snívať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom