Elektromobilita zastáva v automobilovej doprave čoraz väčšie miesto a najpraktickejšie vyznieva práve v mestách. Mestský elektromobil by mal byť kompaktný, praktický a svižný. Všetky tieto parametre spĺňa aj Škoda Citigo-e iV, ktorá ma počas týždňového testovania presvedčila, že odsudzovať navonok nevýrazné a pre niekoho zbytočné auto je jeden veľký omyl.

Citigo v elektrickej verzii je veľmi špecifická súčasť automobilového priemyslu. Škodovka týmto modelom zbúrala akési predsudky voči mestským elektromobilom, ked ľudia tvrdili, že patria len do mesta a mimo neho sú stratené. Bol to zároveň model, ktorý po získaní dotácie 8000 € vychádzal s cenou na menej ako 12 000 €, čo je na elektromobil s dojazdom viac ako 250 km skutočne lákavá kombinácia. Čo sa teda dnes dozvieš z testu?

  • Aké sú jazdné vlastnosti elektrickej Škody Citigo
  • Aká je spotreba v meste a pri diaľničnom tempe
  • Aké sú nabíjacie časy na verejných rýchlonabíjačkách a či má zmysel nabíjať auto aj doma
  • Ako inžinieri nahradili multimediálny systém známy z bežných áut
  • Kde vidno výrazné šetrenie a čo je najväčšou nevýhodou

Na začiatok pár technických špecifikácií. Citigo prichádza s elektromotorom o výkone 61 kW, ktorý napájajú batériové články umiestnené v podlahe a ich kapacita dosahuje 36,8 kWh, čo podľa Škodovky stačí na prejdenie 253 km podľa metodiky WLTP. 

Michal Varga / FonTech

Realita? Ak budeš so Citigo s plnou batériou jazdiť výhradne po meste, po prejdení 250 km bez najmenších problémov ostane batéria na prejdenie ďalších minimálne 50 km. Pri jazde v meste sa spotreba pohybovala na úrovni 11,5 kWh na 100 km.

Michal Varga / FonTech

Ak sem-tam zavítaš aj na okresky, respektíve obchvaty, 250 km je reálny dojazd s patričnou rezervou na návštevu nabíjacej stanice. Priemerná spotreba sa v takomto prípade zastavila na hranici 12,4 kWh na 100 km.

Michal Varga / FonTech

Citigo zvládne aj diaľničné tempo, no tu sa jeho spotreba šplhá nad 15,5 kWh /100 km, čo jasne naznačuje, že diaľnica nebude ten pravý revír pre tohto „drobca“. Pri týchto údajoch spotreby však treba podotknúť, že počas horúcich letných dní som sa pri komforte neobmedzoval a klimatizácia fungovala v plnom režime. 

Michal Varga / FonTech

Výkon elektrického Citigo je na jeho zameranie úplne postačujúci a nejde mu čo vytknúť. Škodovka udáva zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 12.3 sekundy, čo nie je nič svetoborné. Pri mestskej jazde však zvyčajne zrýchľuješ iba z 0 na 50 km/h, v tomto smere je Citigo veľmi svižné. Prirodzene tomu vďačí elektrickému motoru, ktorého maximálny krútiaci moment 212 Nm je dostupný v celom rozsahu otáčok.

Michal Varga / FonTech

Aby sme mohli uzavrieť kapitolu týkajúcu sa výkonu a batérií, spomeniem ešte nabíjacie časy. Zo 16 na 93 % sa Citigo iV na rýchlonabíjačke nabilo za 1 hodinu a 6 minút. Najbežnejšie nabíjacie časy však budú trvať zhruba 20 minút, kedy si elektromobil zaparkuješ pri nabíjačke, pripojíš, odbehneš si niečo vybaviť a pokračuješ ďalej v jazde.

Michal Varga / FonTech

Za 20 minút mi nabíjačka dodala 8 kWh energie, čo v pohode stačí na prejdenie 60 až 70 kilometrov. Za tieto časy vďačí elektromobil schopnosti dobíjať sa s maximálnym výkonom až 40 kW. Domáce nabíjanie z 230V zásuvky je extrémne pomalé a plné nabitie trvá viac než 13 hodín. Nabíjanie z domáceho wallboxu s výkonom 7,2 kW je však už o niečo rýchlejšie. Plné nabitie trvá 5 hodín, čiže takéto nabíjanie by som si už vedel predstaviť aj v domácich podmienkach, najmä počas noci.

Michal Varga / FonTech

Kombinácia elektromotora a batérií umiestnených v podlahe robí zo Citigo „mestskú motokáru“. Naozaj nepreháňam, batérie v podlahe tlačia ťažisko auta poriadne nízko, vďaka čomu je v zákrutách stabilnejšia než by si si myslel.

Podvozok je nastavený tak akurát, necítiť každú jamu, po ktorej prejdeš, no tiež sa auto nerozkýve pri každom prudšom zatočení. Nielen jazdným vlastnostiam, ale aj dizajnu prospievajú krásne 16″ disky z ľahkej zliatiny.

Michal Varga / FonTech

Dizajnovo inak Citigo neohúri, no ani neurazí. Svojimi líniami zapadá do segmentu malých mestských vozidiel, no vďaka zaujímavým farebným prevedeniam, v ktorých sa dá toto auto kúpiť, sa za ním ľudia z času na čas otočia. 

Michal Varga / FonTech

Presuňme sa ale do interiéru, kde sa odohráva väčšina vecí, ktoré tlačia cenovku elektrického Citigo pod 20 000 €. Ihneď po otvorení dverí sú ako päsť na oko plechové časti samotných dverí v interiéri. Netvrdím, že je to vyslovene škaredé, no viem si predstaviť, že v zime bude táto kovová časť chladiť a stane sa nepríjemnou na dotyk.

Michal Varga / FonTech

Ale chápem to, menej plastov, nižšia cena. Hneď ako som si sadol za volant, príjemne ma prekvapili pohodlné a mierne do športova tvarované sedačky s výrazným bočným vedením. Na auto tejto cenovej kategórie a hlavne zamerania sa v nich sedelo naozaj príjemne.

Michal Varga / FonTech

Ďalšie mínus však okamžite smerovalo k chýbajúcej lakťovej opierke a tiež madlám nad bočnými oknami, ktoré rovnako chýbajú. Konkrétne toto nie sú nejako drahé komponenty, ktoré by závratne zdvihli cenu auta, no na komforte rozhodne poriadne pridajú. V elektrickom Citigo si jednoducho človek nemá kam položiť ruky.

Michal Varga / FonTech

Trojica analógových budíkov pre vodiča ukazuje rýchlosť, stav batérie a aktuálny výkon motora. Na digitálnom jednofarebnom displeji si následne prepínaš zobrazenie užitočných informácií, ako aktuálna spotreba, počet prejdených kilometrov či zostávajúci dojazd.

Michal Varga / FonTech

Veľkú pochvalu však adresujem multimediálnemu systému, respektíve jeho prevedeniu. V Škode Citigo-e sa nachádza malý farebný displej, ktorý ale ponúka iba obmedzené a základné možnosti, ako rádio či jednoduché nastavenie systému.

Michal Varga / FonTech

Škodovka sa totiž miesto veľkého, drahého a prepracovaného multimediálneho systému rozhodla využiť ako multimediálne centrum smartfón. Po stiahnutí aplikácie „Move and Fun“ a prepojení smartfónu s autom cez Bluetooth sa stane to, čo nosíš každý deň pri sebe, „srdcom“ a „hlavou“ auta. 

Michal Varga / FonTech

V aplikácii sa mi v reálnom čase zobrazovali údaje o jazde, ako aktuálna, priemerná spotreba či doba jazdy. Okrem toho som mohol cez aplikáciu ovládať rádio či dokonca dobre známu navigáciu od Škody, ktorá navyše zobrazuje na mape nabíjacie stanice.

Michal Varga / FonTech

Čerešničkou na torte je, že mobilná aplikácia sa dá ovládať aj pomocou hardvérových tlačidiel pod stredovým displejom. Celým týmto nápadom s aplikáciou u mňa Škodovka zabodovala na plnej čiare. Nápad geniálny, no stále je čo zlepšovať. Chýbalo mi napríklad prepojenie aplikácie Move and Fun so Spotify. Ak som chcel zmeniť prehrávaný album, musel som sa prepnúť priamo do Spotify. Prepínanie pesničiek však štandardne fungovalo cez ovládač na volante.

Michal Varga / FonTech

Všeobecne sa interiér nehrá na nič prémiové, no kvalita spracovania zodpovedá cenovke a tomu, ako na prvý pohľad vyzerá. V interiéri sa však nájdu aj naozaj pekné detaily, ako napríklad kožená a pekne prešívaná radiaca páka alebo masívny kožený volant.

Lukáš Kubica / FonTech

Čo sa týka asistentov, nájdeme tu úplne základný tempomat s udržiavaním zvolenej rýchlosti, dažďový a svetelný senzor a asistenta, ktorý sa stará o udržiavanie v jazdných pruhoch. Túto funkciu som však po pár dňoch testovania ihneď po naštartovaní vypínal, nakoľko v meste a na horšie označených cestách fungovala veľmi zle. Inžinieri zo Škodovky sa mohli tohto asistenta úplne vzdať a radšej pribaliť dištančný radar, ktorý by bol skvelý pri jazde v mestských zápchach.

Michal Varga / FonTech

Nedá mi nespomenúť možnosti rekuperácie a tiež dostupné jazdné režimy. Rekuperácia sa dá v Citigo-e nastaviť v štyroch úrovniach. V jazdnom režime D si vieš pohybom páky doprava a doľava vybrať 1. až 3. stupeň rekuperácie, pritiahnutím páky k sebe sa naopak aktivuje režim B so štvrtým stupňom rekuperácie. V takomto prípade auto po pustení plynového pedálu výrazne brzdí, a teda v zásade stačí používať len jeden z dostupných pedálov. 

Michal Varga / FonTech

Jazdné režimy sú tri, štandardný, ECO a ECO+. Režim ECO obmedzí výkon vozidla, no ponechá k dispozícii všetky funkcie zvyšujúce komfort, pričom režim ECO+ už vypne klimatizáciu aj vyhrievanie sedadiel. Ak však jazdíš s ľahkou nohou na plyne, dojazd medzi klasickým a režimom ECO sa nejak dramaticky nezvýši.

Michal Varga / FonTech

Zapnutá klimatizácia však z dojazdu ukrajuje poriadny kus. Pri vypnutej klimatizácii mi auto ukazovalo dojazd 238 km, po jej zapnutí sa razom znížil na 208 km. V tomto prípade som mal batériu nabitú na zhruba 80%.

Zobraziť celú galériu (24)
Michal Varga / FonTech

Zhodnotenie

Škoda Citigo-e iV je zábavný, praktický a cenovo dostupný mestský elektromobil, o čom koniec koncov svedčí aj fakt, že je aktuálne úplne vypredaný. Spomedzi konkurencie, ktorú predstavuje Volkswagen e-UP, alebo Smart EQ ForFour, je Škoda najlacnejšia a ponúka najvyšší dojazd. Prémiovosť spracovania nie je až na takej úrovni ako u dvojice konkurentov, no žiadny mestský elektromobil nie je vozidlom na dlhé trate, takže isté rezervy v komforte sa dajú ospravedlniť.

Aktuálne je Citigo úplne vypredané, no jeho cenovka inak začína na 19 990 €, s prípadnými dotáciami by si sa vedel pokojne dostať pod hranicu 12-tisíc €, čo je už veľmi lákavá suma za nové auto. Pre koho je tak vlastne Citigo iV určené? Štvorčlenná rodina s deťmi to asi nebude, mladý pár žijúci vo veľkom meste už skôr. Citigo iV sa však určite nestratí ani ako prímestské vozidlo aj vo väčšej rodine, ak má táto rodina k dispozícii ešte jedno väčšie auto schopné zdolávať dlhšie trasy.

Netreba zabúdať, že v techničáku má Citigo zapísané iba 4 miesta na sedenie, no zadné sedadlá sú aj tak skôr „núdzové“, ako by si mal na nich každý deň prevážať dve dospelé osoby. Elektrické Citigo teda bez najmenších problémov dokázalo, že život s malým elektromobilom nie je vôbec hrozný či náročný, práve naopak, je veľmi príjemný, zábavný a svojim spôsobom aj štýlový.

O fotografie k článku sa postaral Michal Varga, video vytvoril Lukáš Kubica.

HODNOTENIE

8.2/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú