Očakávania Applu sa nenaplnili a najnovšia generácia jeho smartfónov nejde tak na dračku ako sa predpokladalo. Spoločnosť už mala urobiť potrebné kroky k tomu, aby zabránila ďalším problémom, čo si však nakoniec odniesli pracovníci jeho najväčšieho dodávateľa. Foxconn v Číne prepustil kvôli slabému dopytu po nových iPhonoch až 50 000 zamestnancov, a to ešte skôr než sa začala „slabá sezóna“.

Nábor zamestnancov pred zvýšením výrobnej kapacity iPhonov nie je v prostredí dodávateľov Applu nezvyčajným javom. V praxi to teda znamená, že v prípade potreby si spoločnosti najmú ďalšie tisícky pracovníkov, aby stíhali splniť výrobný plán a dodať potrebné množstvo iPhonov. Od jesene minulého roka sa však situácia zásadne zmenila. Nová trojica Apple smartfónov nezožala taký úspech, v aký spoločnosť dúfala, čo však malo ďalekosiahle následky.

Slabé predaje iPhonov stáli miesto desiatky tisíc ľudí

Najväčší dodávateľ Applu ukončil kontrakt s 50 000 pracovníkmi, a to ešte pred koncom minulého roka. Podľa informácií mala prvá vlna zamestnancov odísť už v októbri. Kvôli vzniknutej situácii tak nie je vylúčené, že sa do prepúšťania pustia aj ďalší dodávatelia iPhonov. Po tom, čo Tim Cook napísal investorom otvorený list o aktuálnych problémoch spoločnosti, klesla v priebehu pár dní aj trhová hodnota Applu. Veľkú vinu však na tom majú tiež slabé predaje na kľúčovom trhu, ktorým je Čína.

Nenechaj si ujsť
Apple musel upraviť predpokladané zárobky. Jedna z príčin je viac než prekvapivá

Takéto prepúšťanie vo veľkom ale nie je u dodávateľov spoločnosti ničím nezvyčajným. Pred začiatkom „slabej sezóny“, kedy výroba iPhonov klesá, obmedzia spoločnosti počet zamestnancov, no teraz sa tak stalo omnoho skôr ako obvykle. Prepúšťať však mal aj Pegatron, ďalší z dodávateľov Applu. Jedna z nemenovaných spoločností v Šen-čene dokonca požiadala 4 000 svojich zamestnancov, aby si vzali dovolenku od októbra 2018 až do marca tohto roka. Takéto veľké znižovanie produkcie je dôkazom toho, že kalifornskému gigantovi jeho posledný ťah s novými iPhonmi rozhodne nevyšiel.

Otázkou pre tento rok tak ostáva, čo Apple spraví preto, aby zdvihol predaje svojich smartfónov? Jedným z riešení môže byť tiež zníženie už tak vysokých cien, ku ktorému sa spoločnosť uchýlila napríklad v prípade iPhonu XR na čínskom trhu.

Naposledy sme skresanie cien vybraných Apple produktov mohli vidieť pred niekoľkými rokmi, kedy taktiež nebola situácia pre spoločnosť ideálna. V septembri však môže veľa zachrániť nová generácia iPhonov, ktorá by priniesla dostatočne významné vylepšenia na to, aby si ich kúpilo viac zákazníkov. Výsledok rozhodnutia Applu ale uvidíme až na jeseň.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom