Škoda Auto plánuje v budúcom roku predať v Česku najmenej 3200 áut na elektrický pohon. Z toho 2500 vozidiel bude elektrické Citigo iV a zhruba 700 áut bude Superb v prevedení plug-in hybrid. Na stretnutí s novinármi to dnes uviedli zástupcovia spoločnosti. Škoda tak môže výrazne pohnúť s trhom elektrických áut v tuzemsku. Elektromobilov zatiaľ jazdí v Česku viac ako 2000. Tento rok sa ich od januára do septembra predalo 586, čo je medziročný nárast o štvrtinu.

Škoda uviedla na trh Citigo iV ako svoj prvý elektrický model zhruba pred mesiacom. V súčasnosti podľa vedúceho slovenského zastúpenia Ľuboša Vlcka registruje cez 360 objednávok. Do konca roka príde na trh hybridnej Superb. Citigo iV Škoda ponúka za 429.900 Kč, čo je najnižšia cena na trhu. Napríklad sesterský VW e-up! je o zhruba 170.000 drahšie, dvojmiestne miniauto Smart EQ Fortwo stojí cez 560.000 korún, Renault Zoe začína na 837.000 Sk, Hyundai Ioniq Electric na 730.000 Kč. Určitou ekologickou alternatívou je tiež malá hybridné Toyota Yaris za 400.900 Kč. Hybridný Superb vyjde na najmenej 876.900 Kč.

Octavia novej generácie!

Budúci rok bude nasledovať Octavia novej generácie v hybridnom prevedení a ku koncu roka elektrické SUV s dojazdom 500 km a kufrom s objemom 560 litrov. Do konca tohto roka Škoda ponúkne modely Scala a Kamiq na CNG. V budúcom roku pribudne na zemný plyn i Octavia.

Na začiatku budúceho roka bude na elektromobilitu pripravené všetkých 230 predajných centier značky. Voliť centrá mohli z troch rôznych úrovní vybavenia pre elektromobilitu od minimálneho rozsahu pre predaj a servis až po business variant s rychlodobíjením a ďalšími službami. Vo februári budúceho roka bude 40 dílerov firmy mať expertmi na vysokonapäťové operácie elektromobily.

Prísne regulácie EÚ pritlačili k stene aj Škodu

Od budúceho roka začne pre automobilky platiť nová regulácia, ktorá pre nich v prípade nesplnenia emisných limitov 95 gramov CO2 na kilometer bude znamenať sankcie. Automobilky sa preto snažia svoje portfólio rozšíriť o čo najviac nízkoemisných modelov. Škoda už skôr uviedla, že chce v druhej polovici budúceho desaťročia mať svoje výrobné závody CO2 neutrálne a do roku 2050 počíta s celkovou uhlíkovú neutralitou. V roku 2025 by mali 15 % až štvrtinu predajov značky tvoriť vozy na elektrický pohon.

Riaditeľ Škody Auto pre vonkajšie vzťahy Michal Kadera povedal na tohtoročnom Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Brne, že by štát mal podporovať nákup elektromobilov firmami a podieľať sa na budovaní dobíjacích staníc. Rozšírenie elektromobility má podľa neho tri podmienky: musí byť na trhu dostatok dostupných modelov, musí existovať sieť dobíjacích staníc a ľudia musia mať o nákup elektromobilov záujem. Upozornil na to, že dobíjacích miest je teraz veľmi málo, v celom Česku približne 400.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom