Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Šéf koncernu Stellantis Carlos Tavares silno kritizuje ciele Európskej únie, ktorá vsádza všetko na jednu kartu – elektromobilitu. Robí tak naozaj pravidelne. Teraz sa nechal počuť, že prechod na elektromobily je podľa neho obrovský environmentálny, ale aj sociálny risk. Na tému upozornil aj portál Reuters.

Tavares sa k tejto téme vyjadroval v rozhovore pre viaceré európske médiá. CEO koncernu Stellantis v minulosti vyhlasoval, že je to voľba politikov, nie voľba priemyslu.

Údajne existuje niekoľko lacnejších a rýchlejších spôsobov, ako znižovať uhlíkovú stopu v doprave. Na základe ich výpočtov totiž musí elektrické auto prejsť aspoň 70 000 km, než sa stane „čistejším“ v porovnaní s obyčajným hybridným autom, ktoré je navyše podstatne lacnejšie. Uhlíková stopa pri výrobe batérií je totižto extrémne vysoká.

Transformácia odvetvia je príliš agresívna

Tavares v rozhovore taktiež uviedol, že transformácia automobilového priemyslu je extrémne agresívna. Ak príde zákaz predaja spaľovákov od roku 2035, automobilky musia do tejto doby kompletne zmeniť svoje výrobné linky a výrobné procesy.

Groupe PSA/Twitter

Tento krok však neovplyvní iba samotné automobilky, ale aj ich dodávateľov. Komponenty a suroviny na výrobu elektromobilu sú značne odlišné od tých na výrobu spaľovákov, píše CleanTechnica. Táto zmena tak vytvára vysoké sociálne riziko.

Náklady na výrobu elektromobilov sú brutálne

Tavares na seba poriadne ostrými vyjadreniami upozornil už pred pár mesiacmi, keď naznačoval, že elektromobita je drahá a bod, kedy sa ceny áut na batérie vyrovnajú spaľovákom, ešte poriadne vzdialený. Analytici predpokladajú, že batériové elektromobily a vozidlá so spaľovacím motorom by mohli dosiahnuť nákladovú paritu v druhej polovici tohto desaťročia.

Portugalčan je presvedčený, že elektromobily so stále vysokou cenovkou si „stredná trieda“ zákazníkov, ktorá dnes kupuje autá okolo hranice 20 000 eur, za ktoré môžeš mať veľmi slušne vybavený hatchback typu VW Golf, Peugeot 308, Opel Astra či napríklad Škodu Octaviu, jednoducho nebudú môcť dovoliť.

Ohrozené sú pracovné miesta, ale aj celé automobilky

Tlak podľa Tavaresa ohrozuje pracovné miesta aj kvalitu vyrábaných vozidiel. „Vlády a investori chcú, aby automobilky urýchlili prechod na elektrické vozidlá, ale náklady na tento prechod sú vyššie, ako môže automobilový priemysel uniesť,“ povedal Tavares v rozhovore na konferencii Reuters Next.

TASR

Odhaduje, že elektrifikácia zvyšuje náklady výrobcov o ďalších 50 % v porovnaní s výrobou konvenčných vozidiel. „Neexistuje spôsob, ako môžeme preniesť 50 % dodatočných nákladov na konečného spotrebiteľa, pretože väčšina strednej triedy to nebude schopná zaplatiť,“ upozornil.

Výrobcovia automobilov potrebujú čas na testovanie a zabezpečenie toho, aby nová technológia fungovala, pripomenul Tavares. Tlačiť na zrýchlenie tohto procesu „bude kontraproduktívne“. Povedie to podľa neho k problémom s kvalitou a najrôznejším problémom. Príkladom môže byť Tesla, ktorá má problémov podobného typu naozaj priveľa, a v prípade „klasických automobiliek“ by ich akceptoval len máloktorý tradičný zákazník.

Všetci asi neprežijú

„Až budúcnosť ukáže, kto to zvládne a kto zlyhá,“ poznamenal Tavares, podľa ktorého je to na hranici možností.

Stellantis, rovnako ako ostatní výrobcovia áut so spaľovacími motormi, čelí konkurencii výrobcov čisto elektrických vozidiel, ako sú Tesla, Rivian a ďalší. Ide pritom o oveľa menšie firmy z hľadiska predaja vozidiel a zamestnanosti. Napriek tomu je trhová hodnota Tesly a Rivianu vyššia ako trhová hodnota Stellantisu.

Tento tlak investorov podľa TASR znásobujú vládne politiky zamerané na zníženie emisií skleníkových plynov. Európska únia, Kalifornia a ďalšie jurisdikcie si stanovili za cieľ ukončiť predaj nových vozidiel so spaľovacími motormi do roku 2035. Spojené kráľovstvo stanovilo rok 2030 ako konečný termín pre prechod na čisto elektrický pohon.

TASR

Podľa Tavaresa by sa vlády mali v rámci klimatickej politiky sústrediť skôr na vyčistenie energetického sektora a rozvoj infraštruktúry nabíjania elektrických vozidiel.

Stellantis v snahe urýchliť vývoj elektrických vozidiel vyčlenil 30 miliárd eur do roku 2025 na vývoj nových architektúr elektrických vozidiel, výstavbu závodov na výrobu batérií a investície do surovín a nových technológií. Podobnú sumu investuje aj Volkswagen, hoci čisto len do závodov na produkciu akumulátorov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú