Google predstavil v auguste svoju najnovšiu verziu operačného systému Android s označením 9.0 Pie, ktorý už testujú mnohí výrobcovia smartfónov. Medzi prvými si ho však vychutnali majitelia Essential Phone, modelov Google Pixel, OnePlus a ďalších. Nový Android Pie má testovať už aj Samsung, no ten preň plánuje veľké zmeny a nové funkcie, ktoré odložia jeho príchod až do začiatku budúceho roka.

Šírenie aktualizácií pre operačný systém Android nikdy nebolo jeho silnou stránkou, no po dlhých rokoch sa situácia mierne zlepšuje. Nová verzia k nám totiž môže zavítať skôr ako by sme si mysleli a na jej vyladení pre svoje modely pracuje už mnoho výrobcov. Medzi nimi už ukončil beta testovanie na Slovensku a v Česku aj Huawei, ktorý môže nový update priniesť majiteľom jeho vybraných smartfónov onedlho.

Aktualizácia bude „chvíľu“ meškať

Kým viaceré spoločnosti už svoje vlajkové lode aktualizovali, alebo tak v blízkej budúcnosti urobia, kórejský Samsung sa zdá sa nikam neponáhľa. Nasvedčujú tomu nové odhalenia, podľa ktorých príde Android 9.0 Pie s nadstavbou Samsung Experience 10 až v prvom mesiaci roku 2019. Výrobca totiž aktuálne testuje a vyvíja pre tento nový systém aj mnoho vylepšení, ktorých vyladenie zaberie istý čas. Popritom všetkom má dôjsť na novinky v aplikácii fotoaparátu či galérii, sprístupnenie VoLTE a VoWiFi pre druhú SIM kartu v DualSIM verzii Galaxy Note 8 a ďalšie úpravy.

Nenechaj si ujsť
Nadstavbu Samsung Experience 10 s Androidom 9.0 Pie čakajú drastické zmeny

Samsung však chystá preniesť mnohé prémiové funkcie jeho posledných vlajkových lodí do predchodcov z minulého roka. Istú časť softvérovej výbavy Galaxy Note 9 a Galaxy S9/S9+ tak dostane aj Galaxy Note 8, či Galaxy S8/S8+. Pre nedočkavých používateľov stále existuje nádej, že sa čoskoro spustí aj verejné beta testovanie nového systému. Zatiaľ ale nie je jasné kedy a či vôbec sa Samsung tento program chystá otvoriť.

U minuloročného Androidu 8.0 Oreo tak urobil v priebehu novembra. Rovnaký scenár sa tak môže opakovať aj teraz, no v prípade, že by sa beta testovanie neotvorilo, budú si musieť majitelia vybraných Samsung smartfónov počkať na nový Android 9.0 Pie so Samsung Experience 10 až do budúceho roka. Vylepšení bude naozaj mnoho, čo odhalili aj uniknuté snímky obrazovky tejto nadstavby, ktorá ponúkne veľa grafických, ale aj softvérových zmien.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP