Kórejský Samsung bol dlhé roky považovaný za jedného z tých, ktorí zanedbávajú včasné aktualizácie operačného systému svojich smartfónov. Spoločnosť sa však zapojila do projektu Treble od Googlu, a tak môže najnovší Android 9.0 Pie priniesť skôr ako sa čakalo. Dizajnéri nadstavby Samsung Experience prinesú v jej novej verzii veľké grafické úpravy, ktoré zásadne zmenia používateľské prostredie.

Oficiálna verzia nového Androidu 9.0 Pie bola predstavená ešte pred niekoľkými týždňami a výrobcom smartfónov tak nejakú chvíľu potrvá, kým ju dokážu implementovať do svojich modelov. V mnohých prípadoch si tak majitelia týchto zariadení ešte musia počkať, čo platí aj pre smartfóny Samsungu. Ten však už pilne pracuje na najnovšej verzii Samsung Experience 10, ktorá bude skrášľovať nový Android 9.0 Pie a prinesie so sebou najvýraznejšie zmeny prostredia za posledné roky.

Nové prostredie sa ponesie v znamení zaoblených rohov

Bližšie detaily nového systému ukázali uniknuté snímky obrazovky. Výrobca sa odhodlal zmeniť mnohé aspekty svojho grafického prostredia a začal hneď na uzamknutej obrazovke. Hodiny a dátum v tomto prípade umiestnil uprostred obrazovky a upravil aj ich typ písma. V pravom a ľavom dolnom rohu už viac nenájdeme ikony pre skratky vybraných aplikácií a miesto nich tam budú farebné pásiky s názvom aplikácie.

Domovská obrazovka taktiež dostane niekoľko zmien v podobe oblých okrajov jednotlivých ikon a widgetov, pričom tento trend zasiahol aj lištu s notifikáciami a mnohé ďalšie zákutia nadstavby. Zjednodušené navigačné tlačidlá môže používateľ vypnúť a využiť tak navigáciu gestami, ktorú nový Android 9.0 Pie podporuje. Zoznam posledných používaných aplikácií už viac nebude zobrazovaný vertikálne a všetky tituly budú rozložené horizontálne.

Samsung prekopal novú nadstavbu do poslednej aplikácie

Do Samsung Experience 10 pribudne aj tmavý režim, s ktorým sa stretávame čoraz častejšie napríklad aj v Google aplikáciách. Celé grafické prostredie teda bude vyzerať jednoduchšie a dostane veľa zaoblených kariet. Signifikantné zmeny však zasiahli aj aplikáciu Správy, Telefón, Galériu a procesom vylepšovania prešlo aj prostredie asistenta Bixby a jeho aplikácií. Spomedzi všetkých však Samsung nenechá bez úprav ani aplikáciu fotoaparátu a mnohé systémové aplikácie.

Nenechaj si ujsť
Do Apple rýpe aj Samsung. Všetky tieto jeho produkty môže zákazník získať za cenu najdrahšieho iPhonu Xs Max

Všetky tieto novinky sú zatiaľ ešte vo fáze vývoja a nový Android 9.0 Pie so Samsung Experience 10 je tak potrebné chvíľu vylepšovať, aby sa odstránili všetky nedostatky. Finálnu verziu svojej novej nadstavby, spolu s najnovším Androidom, prinesie spoločnosť majiteľom jej smartfónov už o niekoľko týždňov. Presný dátum príchodu aktualizácie pre konkrétne modely ale zatiaľ nie je známy.

Tešiť sa na ňu rozhodne môžu tohtoročné, ale aj minuloročné vlajkové lode, ku ktorým výrobca pridá ešte niekoľko vyvolených smartfónov. Proces aktualizácie tak môže byť tento rok ešte rýchlejší, za čo môžeme vďačiť práve projektu Treble, ktorý umožňuje rýchlejší vývoj a šírenie nového Androidu. Všetky snímky obrazovky z novej nadstavby Samsung Experience nájdeš aj v priloženej galérii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom