Vývoj modemov v smartfónoch aktuálne dosiahol ešte vyšší „level“ a vďaka moderným technológiám si už onedlho užijeme väčšie rýchlosti. Dlhé mesiace sa v médiách objavovali správy o 5G modemoch, ktoré majú nahradiť aktuálne čipy, no len jeden výrobca teraz tromfol všetkých. Kórejský Samsung ukázal za zatvorenými dverami 5G modem ešte na CES 2018, avšak teraz ho svetu ukázal aj oficiálnou cestou.

Internet v našich smartfónoch čaká nová revolúcia. Samsung totiž predstavil prvý 5G modem, Exynos 5100, ktorý sa postará o ešte vyššie rýchlosti prehliadania webu. Čip vyrobený 10 nm technológiou podporuje všetky zaužívané štandardy a pridáva ohromnú rýchlosť sťahovania. Doteraz však nebolo známe, kedy sa nový 5G modem ocitne v budúcich smartfónoch.

Prvý 5G modem pochádza od Samsungu

Samsung potvrdil, že svoj rýchly modem prinesie pre komerčné využitie na trh už do konca roka 2018. Podporujúc všetky 3GPP štandardy, ktoré zahŕňajú siete 2G GSM/CDMA, 3G WCDMA, TD-SCDMA, HSPA a 4G LTE pásmo, so sebou nový 5G modem prinesie aj vyššiu rýchlosť sťahovania až 6 GB/s pri mmWave spektre. Pri 6 GHz frekvencii sa maximálna rýchlosť sťahovania vyšplhá na 2 GB/s. S týmito číslami tak nový Exynos 5100 prekonáva aktuálne modemy až 1,7-násobne.

Nenechaj si ujsť
Budúcnosť 5G klope na dvere. Čo všetko môžeme od tejto technológie očakávať?

Pre potreby prevádzky rýchleho 5G pripojenia už operátori začali s vývojom sietí a výrobcovia čipov predstavili nevyhnutné komponenty pre príjem signálu. Svoju špeciálnu anténu ukázal aj Qualcomm, ktorý sa môže stať dodávateľom pre mnohých popredných výrobcov smartfónov.

S ním sa však nepohodol Apple, ktorý by mal v nových iPhonoch staviť na moduly od Intelu. Ten taktiež vyvíja svoj vlastný 5G modul, no nepredstaví ho skôr ako v budúcom roku. Prvých smartfónov s 5G modemami sa môžeme dočkať od začiatku roka 2019. Samsung totiž začne Exynos 5100 dodávať o pár mesiacov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom