Vladimír Putin prehlásil, že Rusko sa opäť zapojí do pretekov v letoch do vesmíru. Tentokrát však bude mať krajina omnoho väčšiu konkurenciu. Rusi sú odhodlaní dodržať svoj plán a už v budúcom roku poletí ich prvá raketa na Mars, no o pár desiatok rokov sa udomácnia aj na Mesiaci.

S rastúcim počtom letov do vesmíru zo strany súkromnej spoločnosti SpaceX, ale aj americkej NASA, sa Vladimír Putin rozhodol zvýšiť snahu vo vesmírnom bádaní. Po dlhých rokoch sa tak Rusko opäť naplno zapojí do tejto „súťaže“, ktorá má korene ešte v 60-tých rokoch minulého storočia.

Rusko nebude v objavovaní vesmíru zaostávať

Počas „Studenej vojny“ totiž prebiehalo mnoho výskumov aj vo vesmírnych programoch, vďaka ktorým nakoniec ako prvý človek vo vesmíre skončil práve ruský kozmonaut, Jurij A. Gagarin. Ako prví však neskôr na povrch Mesiaca vstúpili Američania. O pár desiatok rokov neskôr sa Rusko opäť zapája do hry, a to hneď s odvážnymi plánmi. Ruský prezident, Vladimír Putin, totiž potvrdil plány jeho krajiny na výskum hlbokého vesmíru, ktorý začne už v budúcom roku letom na červenú planétu.

Plánujeme bezpilotné lety a neskôr lety s posádkou do hlbokého vesmíru počas nášho lunárneho programu a prieskumu Marsu.“ – vyjadril sa Vladimír Putin v dokumentárnom filme Andreja Kondrašova, informuje portál The Independent.

Nenechaj si ujsť
Na Marse objavili obrovské ložiská vody. Pre ľudstvo to znamená významný krok vpred

Súčasťou veľkého vesmírneho plánu Ruska je tiež skúmanie pólov Mesiaca, kde sa môže podľa niektorých odhadov nachádzať voda. Zároveň sa z neho po vybudovaní základne môže stať odrazový mostík v skúmaní ďalších kútov vesmíru bez nutnosti štartovania rakiet na Zemi. Na vybudovanie základne na Mesiaci si však počkáme takmer do polovice 21. storočia.

Do hry sa zapájajú mnohí hráči

Úloha Ruska v boji o vesmír nebude jednoduchá a čeliť bude mnohých konkurentom. Teraz sa ale do vesmírnych letov zapájajú aj rôzne súkromné agentúry, ktoré už dosiahli značné úspechy. Elon Musk, CEO SpaceX, taktiež plánuje vyslať raketu na Mars, pričom tam rovnako ako Rusko neskôr vyšle ľudskú posádku. Súboj sa teda oficiálne započal a ostáva už len sledovať, kto si pripíše víťazstvo a vkročí na povrch tejto planéty ako prvý.

Nenechaj si ujsť
Vedci bližšie vypočítali miesto dopadu čínskej stanice. Vo vyššom ohrození aj obývané oblasti

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom