Aj keď bola voda na Marse potvrdená už dávnejšie, jednalo sa o miesta, kde neboli vhodné podmienky na to, aby tam bola vykonaná nejaká misia. Novonájdené ložiská sú však veľmi ľahko prístupné a nachádzajú sa v lepšej polohe.

O ľade na Marse si už mohol počuť. V kvapalnej podobe sa nachádza napríklad na severnom póle, no toto miesto neposkytuje dobré podmienky na to, aby tam bola vykonaná nejaká misia. Teraz však boli odhalené nové ložiská, ktoré sú oveľa viac prístupné.

Tesne po povrchom

Nájdených bolo celkovo 8 miest, ktoré pod svojim povrchom skrývajú ložiská ľadu. Predpokladá sa, že ide o takmer čistý ľad (vodu) len s minimálnym množstvom ďalších látok. Objavené boli pomocou HiRISE (kamera s vysokým rozlíšením, ktorá pracuje vo viditeľnej oblasti svetelného spektra) na sonde Mars Reconnaissence Orbiter. Nachádzajú sa na strmých útesoch a bralách v dostupnej ‚‚zemepisnej’’ šírke. V niektorých miestach bola jeho hrúbka až 100 metrov, pričom začínal už meter pod povrchom.

objavená voda na marse
Zobraziť celú galériu (3)
NASA-Ložiská vody na Marse, uväznené pod povrchom

Navyše sa zdá, že ľad sa skladá z rôznych vrstiev, ktoré by mohli vedcom priblížiť rôzne obdobia na Marse. Má byť aj relatívne mladý, jeho vek sa odhaduje okolo jedného milióna rokov. Existujú tu ale aj náznaky erózie, nakoľko boli zbadané obrovské balvany, ktoré boli z tohto ľadu uvoľnené. Dochádza k tomu hlavne v lete.

Zobraziť celú galériu (3)
Bryan Versteeg/Mars One - Ilustračná fotografia

Sonda zatiaľ objavila iba 3 % povrchu Marsu, takže sa rozhodne máme ešte na čo tešiť. Preskúmať tento ľad by mohol už čoskoro európsky rover ExoMars, ktorého misia začne v roku 2021 a bude obsahovať vrták schopný vŕtať do hĺbky 2 metrov. V prípade úspechu by tento ľad mohli využívať budúce ľudské posádky na Marse, či už ako spotrebný zdroj vody, alebo ako palivo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom