Spoločnosť Rolls-Royce odhalila koncom minulého týždňa nové plne elektrické lietadlo, s ktorým chce lámať rekordy. Má totiž ísť o najrýchlejší model svojho druhu.

Najrýchlejšie svojho druhu

Ako informoval portál DailyMail, spoločnosť Rolls-Royce si plní svoje ambície s predstavením nového plne elektrického lietadla, ktoré sa má stať tým najrýchlejším na svete.

Lietadlo je súčasťou iniciatívy ACCEL, čo je skratka pre „urýchlenie elektrifikácie lietania“, a je kľúčovým bodom stratégie spoločnosti podporiť elektrifikáciu v tejto oblasti. Medzi jeho predné vlastnosti patrí maximálna rýchlosť, ktorá má dosahovať viac než 480 km/h, a batéria poskytujúca dolet na úrovni 322 kilometrov.

Prvý let už na jar budúceho roka

„Toto nie je len pokus o dosiahnutie svetového rekordu, ale pomôže to tiež rozvíjať schopnosti Rolls-Royce a zabezpečiť, aby sme boli v popredí vývoja technológií, ktoré môžu hrať zásadnú úlohu pri prechode na nízkouhlíkové globálne hospodárstvo.“, uviedol riaditeľ Rolls-Royce Electrical, Rob Watson.

Vyvíjaná vrtuľa lietadla je poháňaná troma elektrickými motormi, a v porovnaní s bežnými lietadlami podobného typu sa jej lopatky točia pri oveľa nižších otáčkach, čo poskytuje stabilnejšiu a pokojnejšiu jazdu. Spoločne tak dodávajú výkon na úrovni viac než 500 konských síl a hnacia jednotka má dokonca až 90 % energetickú účinnosť. Prvý let by malo lietadlo absolvovať koncom jarných mesiacov 2020.

Do projektu je zapojených množstvo partnerov vrátane výrobcu elektromotorov YASA a leteckého startupu Electroflight, a polovicu financovania mu poskytuje Letecký technologický inštitút (ATI) v spolupráci s Ministerstvom obchodu, energetiky a priemyselnej stratégie Spojeného kráľovstva.

ACCEL je však iba jeden z projektov, v ktorých sa Rolls-Royce zameriava na znižovanie emisií. Patria sem aj partnerstvá so spoločnosťou Airbus na projekte E-Fan X, ktorý je dôležitým odrazovým mostíkom k hybridným elektrickým komerčným lietadlám.

Rolls-Royce tiež spolupracuje so škandinávskou aerolinkou Widerøe, ktorá má ambíciu nahradiť a elektrifikovať svoju regionálnu flotilu s viac ako 30 lietadlami do roku 2030.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP