Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Moderné technológie sú skutočne úchvatné a dokazujú nám, kam sa ľudstvo sa niekoľko posledných desaťročí dokázalo dostať. Okrem skvelých inovácií náš svet stále trápia značné problémy, ktoré sa mimo klimatických podmienok týkajú aj ohrozených zvierat. Riešením v boji proti nelegálnemu lovu nosorožcov má byť inteligentný robotický nosorožec Rakamera, ktorý bude chrániť stáda so živými jedincami. 

Obchodovanie na čiernom trhu je jedným z najvýnosnejších biznisov nielen za posledné roky, ale už dlhé desaťročia. Za ten čas dokázali pytliaci kvôli vidine ohromného zárobku napáchať extrémne škody, ktoré sa prejavili na stále zvyšujúcom sa počte ohrozených druhov zvierat. Motívom takéhoto poškodzovania prírody sú peniaze. Ročne sa v tomto obchode premelie viac ako 16 miliárd eur. Veľká časť týchto peňazí zahŕňa aj zisky z rohov nosorožcov, ktoré už nejaký čas patria na zoznam ohrozených druhov.

zdroj fotografie: Pixabay

Ochranári a strážcovia ale nemôžu behať za každým stádom 24 hodín denne po celý týždeň. Kvôli tomu sa v ich neprítomnosti naskytá šanca pytliakom, ktorí nepotrebujú mnoho času, aby napáchali nenapraviteľné škody. Len v roku 2008 dokázali zabiť najmenej 5940 nosorožcov. Pred dvomi rokmi ich len v Južnej Afrike umrelo ďalších 1175. Za všetkým hľadaj peniaze a inak tomu nie je ani teraz. Za 1 kg rohu nosorožca bolo v roku 2013 na čiernom trhu vyplatených 50 000 až 85 000 €. 

Rakamera ochráni stáda nosorožcov

Teraz ale prichádza šanca na záchranu týchto zvierat, ktorou je robotický nosorožec Rakamera. S jeho spracovaním a technológiami sa bude môcť pohybovať spolu so stádom po celý čas a ochranárov upozorní na prítomnosť pytliakov. Schopnosti Rakamery sú orientované aj na prirodzené správanie sa nosorožcov, aby ho tak stádo mohlo začleniť medzi seba. Jeho pohyb budú zabezpečovať servomotory a hydraulika, pričom energiu mu dodajú vodíkové batérie.

zdroj fotografie: blenderartists.org

Nenechaj si ujsť
Elon Musk a ďalších 116 expertov pre technológie sa obávajú vzbury útočných robotov s umelou inteligenciou. Zakročili

K jeho technologickej výbave patrí aj rad špeciálnych infračervených kamier a snímačov, ktoré sledujú nielen dianie v stáde, ale aj pohyb vôkol neho. Vďaka tomu tak môže byť zaznamenaná ľudská aktivita v blízkosti nosorožcov. Aj keď je tento nápad na ochranu týchto ohrozených zvierat skutočne chvályhodný, v prvom rade by sa mali zmeniť samotní ľudia a pytliaci.

Boj proti pytliactvu pokračuje

Liečivé účinky rohov nosorožcov boli len mýtom, ktorý bol dávno vyvrátený, no mnohí zámožní zákazníci si ich chcú pripevniť na stenu ako trofej. V boji proti tomuto neľudskému devastovaniu populácie týchto zvierat chcela istá spoločnosť dokonca zaplaviť čierny trh falošnými rohmi z 3D tlačiarne. Táto myšlienka sa však nepáčila ochranárom.

Boj o záchranu majestátnych zvierat neutícha a strážcovia sa neustále snažia brániť ich vymieraniu len kvôli cenným rohom. Pokiaľ chceme našu flóru a faunu skutočne ochrániť, mali by sme sa naučiť chápať prírodu a ochraňovať ju. Keď to nedokážeme my, zrejme na tento účel budeme musieť využiť technológie, ktoré sa o to postarajú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú