Svoju premiéru zažil tento robot ešte v roku 2011, kedy začala jeho služba na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Jeho poslaním bolo členom posádky pomáhať pri rôznych úlohách, no po dlhých rokoch práce začali robota trápiť vážne problémy. Robonaut 2 sa tak vrátil späť na Zem v rakete Dragon spoločnosti SpaceX, spolu so vzorkami z vedeckých výskumov.

Tieto správy oznámila na Twitteri spoločnosť SpaceX, ktorá prezradila, že kapsula rakety Dragon s nákladom z vesmírnej stanice ISS v sobotu poobede pristála v Tichom oceáne blízko pobrežia Kalifornie. Na palube bol okrem vedeckých vzoriek aj humanoidný robot, ktorý bol členom posádky Medzinárodnej vesmírnej stanice dlhých 7 rokov.

Osudným sa mu stali nové vylepšenia

V roku 2014 mu NASA pridala ako vylepšenie robotické nohy, teda manipulátory pre lezenie. To však spôsobilo elektrickému obvodu robota značné problémy, a tak bol poslaný späť na Zem, kde ho inžinieri opravia. Po náprave problému je možné, že sa tento robotický humanoid ešte vráti späť na ISS. Zatiaľ je však predčasné hovoriť o tomto návrate, kým sa neodstránia jeho chyby.

Nenechaj si ujsť
Skončí vesmírna stanica ISS v súkromných rukách? Trump sa chystá privatizovať

Robonaut sa vracia späť na Zem, kde budú opravené škody spôsobené chýbajúcim uzemnením, ktoré boli odhalené na orbite.“ – vyjadrila sa pre portál collectSPACE projektová manažérka Johnsonovho vesmírneho centra v Houstone, Julia Badger.

Chýbajúce uzemnenie spôsobovalo preťaženie elektrického obvodu robota, ktorý sa samovoľne vypínal. Problém pritom nebol odhalený ihneď a každé ďalšie napojenie na diagnostiku spôsobovalo ďalšie skraty. Vo februári tohto roka sa preto Robonaut 2, alebo tiež R2, začal pripravovať na dlhú cestu domov na Zem. Po rozobratí a zabalení ho na svoju palubu zobrala raketa spoločnosti SpaceX, ktorá priniesla späť celkovo až 1 800 kilogramov nákladu z ISS. Tam zo Zeme priniesla posádke zásoby jedla a potrebné veci pre ďalšie vesmírne experimenty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom