Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Plány Spojených štátov pre vesmírne misie na najbližšie roky zahŕňajú mnohé odvážne ciele. Už dlhšiu dobu sa však šepká, že Biely dom plánuje ukončiť financovanie Medzinárodnej vesmírnej stanice, čo môže spôsobiť nemalé problémy. Americký prezident, Donald Trump, chce totiž z ISS spraviť súkromnú „nehnuteľnosť“ a ušetrené financie odkloniť do NASA. 

Medzinárodná vesmírna stanica už dlhé roky slúži vo vesmíre pre astronautov ako záchytný bod, v ktorom sa vykonávajú unikátne experimenty a výskumy. Čoskoro však môže ISS skončiť v súkromných rukách, nakoľko Donald Trump chce túto stanicu privatizovať. Týmto krokom vraj chce zabezpečiť, aby bola vďaka komerčným subjektom stanica vyvíjaná a v prípade potreby aj stále dostupná.

Z medzinárodného projektu sa môže stať súkromné vlastníctvo

Pokiaľ by sa tento scenár skutočne naplnil, experimentom vo vesmíre by mohol byť koniec a jediná veľká stanica by tak padla do súkromných rúk. O koho presne by malo ísť ale vláda Spojených štátov neupresnila. Budúci majiteľ ISS by však mal mať k dispozícii poriadny balík peňazí. Len za ročnú údržbu stanice totiž minie približne 3 až 4 miliardy dolárov. Proti rozhodnutiu Donalda Trumpa sa však postavili aj mnohí politici, ktorí označujú tento krok za poriadne nelogický. ISS sa totiž môže podľa odhadov pre výskumné účely a ďalšie vesmírne programy využívať až do roku 2028.

Nenechaj si ujsť
Donald Trump opäť perlil. Spojené štáty podľa neho „doručili“ Nórsku stíhačky F-52 z Call of Duty

Doteraz si vývoj, údržba a prevádzka Medzinárodnej vesmírnej stanice vyžiadala viac ako 100 miliárd dolárov. Republikán Ted Cruz taktiež s privatizáciou ISS nesúhlasí.

Jedna z najhlúpejších vecí, akú môžeme spraviť, je zrušiť programy po investovaných miliardách, a to aj napriek tomu, že ešte môžu byť využité aj v budúcnosti.“ – Ted Cruz.

Napriek presvedčeniu Donalda Trumpa je komerčné využitie ISS otázne rovnako ako nájdenie nového majiteľa. Mnohé vlády by tak možnosť odkúpenia vesmírnej stanice zrejme odmietli. Máloktorá krajina by totiž bola ochotná platiť miliardy dolárov len za jej údržbu a prevádzkovanie.

Budúcnosť ISS stále ostáva nejasná

Tento kontroverzný nápad amerického prezidenta sa teda nemusí pozdávať ani Kongresu Spojených štátov. Privatizácia ISS by bola zložitých krokom aj vzhľadom na mnohé medzinárodné dohody, ktoré Amerika počas tých rokov uzavrela. Práve spolupráca viacerých veľkých krajín viedla k úspešnej prevádzke a výskumom na tejto stanici. Pokiaľ sa Spojené štáty vzdajú tejto významnej stanice, vedenie pri by vesmírnych programoch mohlo pripadnúť Rusku alebo Číne. Podľa portálu Guardian už NASA od roku 2011 nemá prostriedky na vývoj vlastných rakiet, a tak je nútená svojich kozmonautov do vesmíru posielať prostredníctvom ruských rakiet Sojuz.

Donald Trump však napriek nedostatku prostriedkov tlačí na opätovný návrat astronautov na Mesiac, kde môže byť vybudovaný nový záchytný bod pre ďalšie, vzdialenejšie cesty do vesmíru. Tieto plány by sa však mohli naplniť po poriadne dlhom čase, a teda aj keď už on sám nebude prezidentom USA. Rozhodnutie teda bolo učinené, no naďalej sú s privatizáciou ISS spojené mnohé pochybnosti a problémy. Tie by v budúcnosti mohli Ameriku postaviť do nevýhodnej pozície. Rozlúčiť sa s tak rozsiahlym vesmírnym projektom po mnohých rokoch a toľkých investíciách teda nie je najlepším krokom, ako rozšíriť komerčné programy vo vesmíre.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú