V Spojených štátoch vyrastie jedinečná CO2 batéria, za ktorou stojí taliansky startup Energy Dome. Ako informuje Electrek, jedná sa o zariadenie, ktoré nemá tak ďaleko od nedávno spomínanej čínskej „batérie“ na ukladanie energie v stlačenom vzduchu. Navyše aj v tomto prípade výrobca sľubuje vysokú efektivitu v procese, ktorý nemá na svete obdoby.

Uzavretý cyklus

Nejedná sa o prvé ekologické riešenie, ktorého cieľom je využitie škodlivého oxidu uhličitého z atmosféry. To sľubuje napríklad aj jedinečná metóda výroby raketového paliva, ktorá má v USA pomôcť so zásobovaním rakiet Starship spoločnosti SpaceX. Avšak v tomto prípade je CO2 uložené v obrovskom dóme, pričom táto zásoba celému zariadeniu stačí a počas ďalšej prevádzky viac CO2 z atmosféry neodoberá.

CO2 batéria spoločnosti Energy Dome funguje tak, že je oxid uhličitý odoberaný pomocou ekologicky získanej elektrickej energie z dómu a následne ukladaný pod vysokým tlakom v kvapalnom skupenstve. Celý cyklus je uzavretý a to aj z termodynamického hľadiska, vďaka čomu dosahuje vysokú efektivitu a tepelné straty sú minimalizované.

Energy Dome

Výhoda oproti vzduchu

Použitie CO2 namiesto vzduchu má hneď niekoľko výhod, pričom jednou z nich je aj fakt, že vzduch obsahuje korozívny kyslík. Oxid uhličitý je v tomto smere k materiálom oveľa zhovievavejší.

Presná kapacita plánovanej batérie spoločnosti Energy Dome zatiaľ známa nie je, avšak čínske zariadenie dosahuje aj poriadnu kapacitu až 400 MWh, čo je porovnateľné s kapacitou 8 000 elektromobilov Tesla Model 3 (ich batérie majú asi 50 kWh).

Jednoduché, inovatívne

Vysoká efektivita a uzavretosť cyklu zároveň umožňuje prevádzku aj bez toho, aby bolo CO2 skladované pri extrémne nízkych teplotách. Spoločnosť zverejnila na YouTube aj video, ktoré jednoducho vysvetľuje funkciu tejto technológie pomocou animovaného schématického zobrazenia „batérie“.

Elektrická energia z fotovoltiky alebo z veterných elektrární je použití na poháňanie motora. Ten následne poháňa kompresor s cieľom stlačiť oxid uhličitý odobratý z obrovského dómu. Stlačené CO2 následne prechádza cez zariadenie, ktoré ukladá jeho tepelnú energiu na neskôr a napokon do kondenzátora, vďaka ktorému nadobudne kvapalné skupenstvo. Finálnou destináciou je tlaková nádrž, píše Futurism.

Keď je potrebné získať elektrickú energiu, nastane spätný chod a kvapalné CO2 putuje zo zásobníkov do odparovača a následne znovu cez úložisko termálnej energie, kde je opätovne zohriate. Zohriaty oxid uhličitý pod tlakom roztáča turbínu a generuje elektrickú energiu, pričom je použité CO2 uložené naspäť do pôvodného dómu a pripravené na ďalšie použitie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú