Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ľudská spoločnosť sa zmieta vo viacerých krízach, no alarmujúce hodnoty dosahuje najmä tá klimatická. Najnovšia štúdia prišla so znepokojivými výsledkami a údajmi, ktoré stoja za zamyslenie. O téme informoval portál The Guardian.

57 najväčších hriešnikov

Carbon Majors je databáza historických údajov o výrobe 122 najväčších svetových producentov ropy, plynu, uhlia a cementu, ktorú zostavujú celosvetovo uznávaní vedci. Keď to rozmeníme na drobné, táto databáza zhromažďuje údaje a ukazuje prstom na najväčších vinníkov čo sa týka emisií uhlíka. Táto organizácia teraz vydala novú správu o spoločnostiach, ktoré najviac poškodzujú klímu.

Jej výsledky sú pomerne šokujúce. Ak si si myslel, že za znečisťovanie ovzdušia môžu rovnomerne tisíce až desaťtisíce spoločností, mýlil si sa. Za 80 % všetkých globálnych emisií oxidu uhličitého z fosílnych palív môže len 57 priemyselných a štátnych subjektov, ktoré spracúvajú a produkujú ropu, plyn, uhlie a cement.

Približne 25 % všetkých hriešnikov tvoria ropné spoločnosti vlastnené investormi, ako je americký ExxonMobil, Chevron a britská energetická spoločnosť BP. Ďalších 37 % pripadá na štátne energetické korporácie ako Saudi Aramco a ruský Gazprom. Posledných 31 % tvoria spoločnosti, ktoré sú strategickejšie orientované na špecifické národné ciele, napríklad v Číne a Rusku.

Štúdia poukázala, že 57 najväčších páchateľov vypustilo do ovzdušia šokujúcich 251 gigaton oxidu uhličitého. Tieto údaje sa pritom týkajú len obdobia od Parížskej klimatickej dohody, ktorá sa uskutočnila v roku 2016.

Carbonmajors.org

Ignorovanie parížskej dohody

Hoci sa vlády v Paríži zaviazali znížiť skleníkové plyny, štúdia odhaľuje, že väčšina megaproducentov zvýšila svoju produkciu fosílnych palív a súvisiacich emisií počas siedmich rokov po klimatickej dohode v porovnaní so siedmimi rokmi predtým. Tento znepokojujúci trend doslova podkopáva úsilie obmedziť globálne otepľovanie výrazne pod 2 °C.

„Pre spoločnosti je morálne trestuhodné, že pokračujú v rozširovaní výroby uhlíkových palív napriek tomu, že už desaťročia vedia, že ich produkty sú škodlivé. Nemôžu obviňovať spotrebiteľov, ktorí boli nútení byť závislými od ropy a zemného plynu v dôsledku vládneho ‚zajatia‘ ropnými a plynárenskými spoločnosťami,“ povedal Richard Heede, ktorý v roku 2013 založil databázu Carbon Majors.

Podľa Heedeho je toto konanie hrozbou pre civilizáciu. „Ak budeme pokračovať ako obvykle, nebudeme mať planétu, kde by sa mohli žiť naše deti a vnúčatá. Musíme zhromaždiť politickú, korporátnu a politickú vôľu, aby sme sa vyhli najhoršej hrozbe, ktorú klimatická zmena predstavuje,“ uzavrel vedec špecializujúci sa na klímu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú