Európska únia pripravuje novú smernicu, ktorá síce vyvoláva pomerne ostrú kritiku a obavy, avšak je zároveň extrémne dôležitou súčasťou v snahe potlačiť klimatické zmeny a znížiť energetickú náročnosť budov. Nová smernica zahŕňa viacero pravidiel, ktoré budú musieť členské štáty čoskoro implementovať a i keď prinesú komplikácie, zároveň prinesú množstvo výhod a pomôžu šetriť peniaze.

Dotknú sa aj starých budov

Podľa novej smernice budú musieť štáty implementovať vlastné metódy na to, aby došlo ešte do roku 2030 k zníženiu spotreby energie obytných budov o 16 % a do roku 2035 dokonca až o 20 až 22 %. Zároveň bude nutné renovovať 16 % najmenej efektívnych neobytných budov do roku 2030 a až 26 % do roku 2033.

Členským štátom bude umožnené udeľovať aj rôzne výnimky, ako napríklad pre historické budovy alebo rekreačné domy. Občania majú byť v snahe renovovať svoje domy podporované, s najväčšou pravdepodobnosťou dotáciami, pričom majú byť založené aj centrá pre poskytovanie podpory s takouto renováciou – vrátane odbornej pomoci a poradenstva.

Na obrázku sú solárne panely pri západe slnka.
One Earth System

EÚ argumentuje tým, že sú budovy zodpovedné až za 40 % energetickej spotreby a viac ako polovicu spotreby plynu. Normou sa má stať aj politika nulových emisií pre nové budovy, ktoré nemajú využívať fosílne palivá. To sa bude týkať budov vo verejnom vlastníctve od roku 2028 a ostatných budov, teda aj súkromných domov, od roku 2030. V prípade nových domov však nemusí ísť o tak veľkú komplikáciu.

Je nutné konať

S cieľom znižovať vážne následky klimatických zmien je nutné implementovať aj zmeny, ktoré nemusia byť tak populárne. Viaceré technológie sa môžu stať povinnými a predražiť tak renovácie či stavby nových budov, pričom zmierniť negatívny dopad na názory obyvateľov môžu práve správne namierené dotácie – s tými má však najmä Slovensko dlhodobý problém.

Väčšie obavy vyvoláva inovácia veľkého množstva starších domov, ktorých majitelia často nemusia mať na takéto úpravy dostatočné financie. Kritická tak bude štátna podpora, ktorá môže v niektorých prípadoch vyžadovať takmer úplne pokrytie nákladov. Samotná EÚ má na obnovu budov poskytnúť od roku 2023 do roku 2030 až 100 miliárd eur, dodáva Forbes.

Fotovoltaika bude na Slovenku povinná

Poslanci Európskeho parlamentu prichádzajú s novinkou, ktorá sa dotkne aj Slovenska. Schválili revíziu Smernice o energetickej hospodárnosti budov, ktorá zavádza množstvo nových povinností. Medzi nimi napríklad aj to, že všetky nové budovy, ktoré sa postavia od roku 2030 musia dosahovať nulové emisie.

V praxi to bude vyzerať tak, že všetky nové budovy, ktoré budú na Slovensku postavené po roku 2030, budú musieť mať navrhnuté fotovoltické panely. Na zmenu upozornil Európsky parlament.

Európsky parlament chce bojovať proti zmene klímy úsporou energie. Z analýz vyplýva, že budovy, ktoré sa nachádzajú v členských štátoch Únie, sú zodpovedné za 40 percent spotrebovanej energie a tiež 36 percent skleníkových plynov.

Ako pripomína Trend, povinnosť inštalácie fotovoltiky príde do praxe postupne. Najskôr sa musí inštalovať fotovoltaika na nové verejné a iné než obytné budovy s úžitkovou podlahovou plochou väčšou ako 250 štvorcových metrov, a to do 31. decembra 2026.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú