Microsoft ukončil oficiálnu podporu pre starý Windows XP ešte pred 5 rokmi, no napriek tomu sa stále nájdu ľudia, ktorí ho využívajú. Medzi nich však podľa nových odhalení patrí aj ruský prezident. Vladimíra Putina totiž zachytil objektív fotoaparátu za pracovným stolom, kde bol na obrazovke monitora odhalený Windows XP, informuje The Guardian.

Viacerým používateľom operačných systémov od Microsoftu sa môže ťažšie zvykať na novšie verzie Windowsu, a tak radšej ostanú pri staršom softvéri. To však predstavuje veľké bezpečnostné riziko, keďže systém bez podpory už nedostáva bezpečnostné záplaty a používateľ je vystavený mnohým hrozbám, ktoré môžu napáchať nemalé škody. Na bezpečnosť zrejme zabúda aj Vladimír Putin, ktorý je podľa oficiálnych fotografií stále verný Windowsu XP.

Ruský prezident stále verí zastaralému systému od Microsoftu

Zábery odhalili tento systém v kancelárii prezidenta, ale aj na počítači v Putinovej rezidencii Novo-Ogaryovo neďaleko Moskvy. Na oboch pracovných plochách počítačov je pritom ako pozadie nastavený pohľad na Kremeľ. Prezidenta na fotografiách usvedčila z používania Windowsu XP nezameniteľná modrá hlavná lišta systému. Má ísť o dôkaz, že Putin tento starý systém využíva aj po rokoch od ukončenia jeho podpory.

Nenechaj si ujsť
Windows XP definitívne končí. Teraz je to už naozaj nadobro

Pripomeňme len, že Microsoft poprvýkrát predstavil Windows XP ešte v roku 2001. Kvôli jeho popularite sa stal jedným z najznámejších systémov po celom svete, až pokým v roku 2014 neskončila jeho podpora, informuje Daily Mail. Windows XP má byť pritom podľa dokumentov ruského ministerstva obrany posledným systémom, ktorý dostal zelenú pre využitie v oficiálnych vládnych počítačoch. Hoci úrady využívajú aj Windows 10, systém dostal povolenie iba pre využitie v zariadeniach, ktoré neobsahujú tajné dokumenty.

Rusko tak má zavedené prísne podmienky pri využívaní zahraničného softvéru. Regulačné orgány dokonca nemali Putinovi povoliť upgrade na spomínaný Windows 10, informuje Open Media. To, že v pozadí na fotografiách sa nachádza skutočne Windows XP, potvrdil Mikhail Klimaryov, vedúci združenia pre ochranu nezávislého ruského internetu. Práve v tejto oblasti sa snaží Rusko získať čoraz väčšiu kontrolu a podľa nedávnych správ už pracuje napríklad na náhrade populárnej Wikipédie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom