Elon Musk oznámil po nedeľnom finálnom a úspešnom teste kapsuly Crew Dragon a rakety Falcon 9, že prvý let s ľudskou posádkou smerom k Medzinárodnej vesmírnej stanici môže nastať niekedy medzi aprílom až júnom 2020, informuje portál CNBc.

Pôvodné správy, že prvý let Crew Dragon s kozmonautmi by sa mohol uskutočniť už v prvom kvartáli 2020, však teraz samotný Elon Musk vyvrátil. Dôvodom nie sú žiadne komplikácie s hardvérom rakety či kapsuly, ale samotná misia, ktorej sa zúčastní dvojica kozmonautov Bob Behnken a Doug Hurley, informuje portál Space. Misia s označením Demo-2 bude zrejme dlhšia, ako sa pôvodne plánovalo, čomu prislúcha aj viac školení a dlhší tréning posádky, ktorá bude letieť na ISS.

Youtube/Screenshot

Elon v rozhovore po teste povedal, že raketa aj kapsula budú pripravené na svoj let už v prvom štvrťroku, presnejšie koncom februára až marca a oba stroje sú už na ceste do základne Cape Canaveral na Floride. Jedno je však isté, už tento rok budú americkí kozmonauti lietať do vesmíru na svojich vlastných amerických raketách. Od roku 2011, teda po skončení programu Space Shuttle, využívali Spojené štáty na kozmické lety ruské rakety Sojuz.

Jedno miesto pre astronauta na tejto ruskej lodi stálo NASA 86 miliónov dolárov. Spoločnosti SpaceX by však za prepravu astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu mali platiť podstatne menej, hovorí sa približne o 55 miliónoch dolárov. NASA aj SpaceX veria, že USA je národom prieskumníkov, a preto by mali byť lídrom v objavovaní nového a nepoznaného vesmíru.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom