V dôsledku stále neutíchajúcich sankcií zo strany USA namierených proti Huawei už čínsky gigant neinštaluje Google služby do svojich nových smartfónov viac ako rok, pričom ich nahrádza vlastnými mobilnými službami na čele s obchodom AppGallery. Spoločnosť teraz prostredníctvom tlačovej správy informovala o prieskume vykonávanom medzi Slovákmi, ktorých sa pýtala na otázku, ako veľmi sú pre nich Google služby dôležité.

Napriek tomu, že ponuka obchodu AppGallery sa v množstve aplikácií nedá s obchodom Google Play porovnať, poskytuje neustále rastúci obchod od Huawei mnoho skvelých aplikácií a alternatív ku službám od Google. Obchod napríklad obsahuje už 135 aplikácií od slovenských vývojárov, čo predstavuje až 2,5-násobný nárast za posledných 5 mesiacov.

Prieskum priniesol zaujímavé výsledky

Čínsky gigant si najnovšie nechal u mediálnej agentúry Wavemaker na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov vypracovať prieskum, ako veľmi sú Google služby dôležité pre slovenských používateľov.

Zo služieb amerického giganta je podľa prieskumu najčastejšie používaný Gmail, ktorý využíva 39 % respondentov, pričom druhé miesto obsadili Google Mapy so 16 % a samotný obchod Play, ktorý používa 12 % používateľov. Videoslužba YouTube sa umiestnila na šiestom mieste, používa ju 9 % respondentov prieskumu.

Pri hľadaní alternatív k týmto službám sa používateľom núkajú dve riešenia, ktoré sme ti pred časom priniesli v našej podrobnej skúške života s Huawei smartfónom bez Google služieb. Prvým z nich je nahradiť ich priamo službami a aplikáciami z HMS (Huawei Mobile Services – mobilné služby Huawei, ktorými nahradil Google služby).

Namiesto aplikácie Gmail tak môžeš používať natívneho e-mailového klienta Huawei, Google Mapy nahradiť novou aplikáciou od Huawei s názvom Petal Maps a obchod Play obchodom AppGallery s vlastnou ponukou aplikácií.

Druhým spôsobom je využívať služby YouTube či Google Mapy online priamo v prehliadači, kde však treba počítať s pomalšími reakciami a odlišným fungovaním než v klasických aplikáciách.

Zobraziť celú galériu (3)
Dávid Igaz / FonTech

Obchod AppGallery tiež ponúka niekoľko alternatívnych prehliadačov videoobsahu z Youtube, ktoré oproti originálnej aplikácii prinášajú funkcie navyše. Aplikácia YouTube Vanced napríklad umožňuje prehrávanie videa aj na pozadí a prihlásiť sa do nej môžeš aj s kontom Google. Pri hľadaní aplikácií pre navigáciu môžu používatelia siahnuť po náhradách, akými sú Waze, TomTom alebo slovenský Sygic.

V prípade, že si chce používateľ chýbajúcu aplikáciu nahradiť mimo obchodu AppGallery, priniesla spoločnosť vyhľadávanie Petal Search. Cez ten je možné hľadať aplikácie skrz všetky oficiálne zdroje, weby vývojárov a spoločností, pričom si môže používateľ po nájdení danú aplikáciu nainštalovať. Tento užitočný doplnok však dokáže v smartfónoch už stiahnuté a nainštalované aplikácie aj aktualizovať.

Systémovou notifikáciou upozorní na dostupnosť novšej verzie, aby tak mali používatelia k dispozícii vždy aktuálne aplikácie aj s novými vylepšeniami funkcií a zabezpečenia. Petal Search je možné pre rýchlejší prístup k vyhľadávaniu pridať priamo na domovskú obrazovku ako widget.

Ako veľmi by Slovákom Google služby chýbali?

V prípade YouTube sa však v spomínanom prieskume 59 % respondentov vyjadrilo, že by nemali problém použiť alternatívnu aplikáciu či webový prehliadač. Pri Google Mapách by použitie prehliadača či alternatívnej navigácie nevadilo 61 % opýtaných.

Azda najväčším prekvapením sú však výsledky otázky na chýbajúcu službu Google Pay pre platenie mobilom, ktorú aspoň raz týždenne využíva 40 % respondentov, no len 1 % opýtaných by si smartfón Huawei nekúpilo práve kvôli absencii tejto služby. Čo sa ostatných Google služieb týka, Google Drive využíva iba 5 % respondentov a Fotky Google obľubujú 4 % opýtaných.

Otázky prieskumu boli smerované aj na nové smartfóny Huawei, v ktorých sú Google služby nahradené alternatívami z HMS. Tu 71 % používateľov smartfónov čínskeho giganta uviedlo, že by si značku vybralo opäť, zatiaľ čo absencia Google služieb predstavuje neprekonateľnú prekážku pre 15 % opýtaných.

Na otázku, či by v prípade, že by do nového smartfónu nevedeli stiahnuť svoju obľúbenú aplikáciu, telefón vrátili či reklamovali, odpovedalo kladne iba 6 % respondentov.

Recenzií na smartfóny „poháňané“ službami HMS sme ti už niekoľko priniesli aj my, pričom v tej poslednej sme sa pozreli na aktuálnu vlajkovú loď Huawei Mate 40 Pro. Okrem toho sme však testovali aj P40 Pro, lacnejší P40 Lite či minuloročný Mate 30 Pro, ktorý bol prvým smartfónom spoločnosti bez Google služieb.

Čínsky gigant to nemá stále ľahké

Huawei aktuálne okrem pretrvávajúcich sankcií zo strany USA bojuje na viacerých frontoch. Čínsky gigant síce v novembri získal povolenie na obchodovanie s Qualcommom, ktorý mu má dodávať procesory, no jedná sa iba o čipy bez podpory 5G.

Po stránke budovania 5G sietí sa proti nemu postavili už viaceré európske krajiny, pričom napríklad Británia inštalovanie zariadení od Huawei do novej 5G siete od septembra 2021 úplne zakáže.

Obvinenia voči čínskej spoločnosti vzniesla aj slovenská SIS a Huawei predstavuje bezpečnostné riziko aj podľa slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej, k čomu sa nám podarilo pred časom získať exkluzívne vyjadrenia aj od generálneho manažéra slovenskej pobočky Huawei.

Spoločnosť tiež už dlhší čas buduje svoj vlastný operačný systém HarmonyOS, ktorý chce používateľom smartfónov ponúknuť ako alternatívu k populárnemu Androidu. Pred pár dňami sa krátko po sprístupnení bety pre vývojárov objavilo video, ktoré odhaľuje novú verziu tohto systému počas používania v modeli Huawei P40.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP