Hlavné mesto Českej republiky dostalo od Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže mastnú pokutu vo výške takmer 1 milióna českých korún. Mesto malo v rokoch 2018 a 2019 podľa tlačovej správy k tomuto prípadu zvýhodňovať pri parkovaní niektoré hybridy. Na problém upozornil portál Auto.cz.

Podľa vyhlásení úradu, mesto Praha porušilo zákon o ochrane hospodárskej súťaže, keď v dátumoch od 17.4.2018 do 30.4.2019 zvýhodňovalo na svojom území hybridné automobily, ktorých výkon spaľovacieho motora nepresahoval 135 kW. Takéto hybridy mali v meste možnosť bezplatného parkovania, čo podľa úradu narušilo hospodársku súťaž na území hlavného mesta. Teraz im hrozí pokuta vo výške 984 000 korún, teda takmer 37 000 €.

Po tomto jednaní boli totiž zvýhodnení predajcovia automobilov, ktorí ponúkali hybridné vozidlá s výkonom spaľovacieho motora nižším ako 135 kW a koncoví zákazníci tak pri výbere nového auta zohľadňovali aj možnosti parkovania zdarma v hlavnom meste.

Zobraziť celú galériu (0)
Michal Varga / FonTech

Toto rozhodnutie rovnako zvýhodňovalo aj podnikateľov, ktorí oproti svojej konkurencii dokázali na parkovaní ušetriť niekoľko desiatok tisíc korún ročne, čím sa im prirodzene znižovali podnikateľské náklady oproti konkurencii, ktorá síce taktiež vlastnila hybrid, avšak už s výkonom spaľovacieho motora nad 135 kW.

Praha sa však ohradila, že zvýhodnenie hybridných vozidiel pri parkovaní bolo motivované snahou znížiť produkciu emisií v meste. To úrad pre ochranu hospodárskej súťaže uznal, no dodal, že podmienka obmedzujúca výkon spaľovacieho motora v hybridnom vozidle nebola stanovená na základe objektívnych a nediskriminačných kritérií.

Výkon spaľovacieho motora totiž nie je smerodajný údaj toho, koľko emisií dané auto produkuje. Tento fakt si uvedomilo aj samotné mesto, a preto v priebehu roka 2019 upravilo kritérium, ktoré udávalo maximálnu hodnotu emisií CO2 na hodnotu 50 g/km. Rozsudok ešte nie je právoplatný, mesto Praha voči nemu môže podať odvolanie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom