Pred dvoma týždňami sme ťa prvýkrát informovali o tom, že slovenská vláda kvôli situácii okolo koronavírusu prinesie zmeny pre bezkontaktné platby. Ich limit sa totiž zvýši z pôvodných 20 € na 50 € a zmeny sa dotknú aj denného limitu. Toto opatrenie, ktorému sme sa exkluzívne ako prví podrobne venovali aj v samostatnom článku, nadobudne účinnosť už túto stredu 22. apríla.

Zvýši sa limit, ale aj šanca pre zlodejov

Bezkontaktné platby, čiže transakcie bez potreby zadania bezpečnostného PIN kódu, mohli doteraz prebiehať najviac do výšky 20 €, pričom maximálny denný limit takýchto platieb bol obmedzený na 100 €. Novela zákona, ktorú štát priniesol v súvislosti s pandémiou koronavírusu však oba tieto limity navýši.

Po novom tak naraz bezkontaktne zaplatíš až do výšky 50 €, pričom denný limit pre tieto platby sa navýši na 150 €. Toto opatrenie však samozrejme prinieslo aj bezpečnostné riziká, keďže sa tak zvyšuje aj suma, ktorú môžu pri krádeži kreditnej karty či platobného zariadenia ukradnúť zlodeji.

Pri platbe smartfónom alebo inteligentnými hodinkami je síce potrebná autorizácia používateľa, čo vedie k vyššej bezpečnosti, avšak v prípade krádeži kreditnej karty z nej môže zlodej vydolovať až 150 € z účtu majiteľa.

Hovorkyňa Slovenskej sporiteľne, Marta Cesnaková, však pre FonTech.sk potvrdila, že banka v prípade krádeži karty a zneužitiu financií ešte pred nahlásením krádeže peniaze klientovi vráti. Ak ale klient nahlási ukradnutú kartu čo najskôr, budú všetky platby, ktoré by chcel zlodej uskutočniť, zamietnuté.

Platiť radšej cez smartfónom alebo hodinkami

Podľa našich informácií nebude navýšenie limitov obmedzené len na trvanie pandémie, ale pôjde o trvalú zmenu. Od 22. apríla by tak mali byť všetky banky a majitelia platobných terminálov pripravení na tieto zmeny. Môže sa však stať, že niektoré terminály ešte nebudú pripravené, a tak bezkontaktné platby nad 20 € budú stále vyžadovať overenie PIN kódom, kým na nové fungovanie neprejde každý.

Niektoré banky a poskytovatelia však svoje systémy zmenili už aj pred týmto dátumom a ich klientom tak bude táto možnosť dostupná aj skôr, informovala Slovenská sporiteľňa.

Zobraziť celú galériu (0)
Pixabay (Úprava redakcie)

Banky však klientom odporúčajú platiť bezkontaktne najmä prostredníctvom smartfónu či hodiniek (Google Pay & Apple Pay). Detailný prehľad podporovaných bánk nájdeš v samostatnom článku.

Pri týchto platbách môžu totiž používatelia využiť rôzne spôsoby autorizácie, pričom pre platenie je dostupné napríklad overenie odtlačkom prsta, skenovanie tváre či klasický PIN kód.

Navyše ani platby nad 50 € nevyžadujú cez tieto platobné metódy zadávanie PIN kódu, keďže overenie prebieha už autorizáciou používateľa v samotnom operačnom systéme. So zvýšením limitu bezkontaktných platieb však chcú banky dbať aj na bezpečnosť.

„Bezpečnosť je pre nás prvoradá a náš klient má možnosť pri akomkoľvek náznaku straty/krádeže/pochybnosti, kartu zablokovať a tak úplne znemožniť prístup k svojim peniazom.

Samozrejme klient si na svojej karte môže bezkontaktný limit úplne vypnúť na 0, znamená to, že každú transakciu bude potom potvrdzovať cez svoj PIN kód,“ informoval vo vyjadrení pre FonTech.sk hovorca Tatra banky, Boris Fojtík.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom