Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Google Chrome patrí medzi jedne z najlepších a najobľúbenejších internetových prehliadačov. Napriek jeho popularite nie je žiadnym tajomstvom, že rád spotrebúva v počítačoch veľkú časť operačnej pamäte RAM. Týmto spôsobom môže každý používateľ zistiť, ktorá časť prehliadača Google Chrome „zožerie“ najviac RAM-ky a dá zabrať aj samotnému procesoru počítača.

Pri otvorení prehliadača Google Chrome len máloktorý používateľ spozoruje náhle spomalenie počítača. Táto aplikácia však počas používania zvyšuje svoje nároky na spotrebu operačnej pamäte RAM, z ktorej uberá kapacitu pri otvorení ďalších kariet, či pridaní nových rozšírení. Súčasti Chromu však dokážu poriadne potrápiť aj procesor počítača, ktorý je následne nútený zapínať svoje aktívne chladenie.

Dopad používania tohto prehliadača na výkon je možné zistiť jednoducho ako vo Windowse, tak aj v počítačoch Apple iMac. V prvom prípade stačí využiť aplikáciu Správca úloh a v systéme Macintosh zasa Monitor aktivity. S pomocou týchto funkcií tak môžeš aj ty zistiť, ako veľmi vplýva Google Chrome a všetky jeho súčasti na výkon tvojho zariadenia.

V prehliadači Chrome stačí kliknúť na ikonu troch bodiek v pravom hornom rohu. V záložke „Ďalšie nástroje“ nájdeme funkciu „Správca úloh“.

Zobraziť celú galériu (5)
Screenshot/Google Chrome

Správca úloh v prehliadači ukáže po otvorení detailné informácie o využívaní procesora a operačnej pamäte RAM počítača.

Zobraziť celú galériu (5)
Screenshot/Google Chrome

Nenechaj si ujsť
Návod: Takto vypneš otravné upozornenia v prehliadači Google Chrome

Pokiaľ počítač zapína aktívne chladenie, teda sa ventilátory roztáčajú na plné obrátky, znamená to, že niektorá súčasť prehliadača Chrome nadmerne využíva procesor.

Zobraziť celú galériu (5)
Screenshot/Google Chrome

Pri kliknutí na CPU sa procesy automaticky zoradia zostupne od tohto najnáročnejšieho. Obyčajné videá vo FullHD rozlíšení nespotrebujú toľko výpočtovej sily procesora, čo videá v 4K rozlíšení. V prípade potreby je možné proces, ktorý príliš zaťažuje počítač, vypnúť označením a kliknutím na možnosť „Ukončiť proces“ v pravom dolnom rohu aplikácie. Vhod príde tiež prečistenie rozšírení v Chrome, ktoré je možné nájsť v rovnakej záložke ako Správcu úloh. Najhorším scenárom pri využívaní nesprávnych rozšírení môže byť infikovanie počítača malvérom a v tom lepšom prípade si rozšírenia zhltnú veľkú časť výkonu.

Za spomalenie počítača môže najčastejšie veľká spotreba operačnej RAM pamäte.

Google Chrome je notoricky známym „žrútom“ RAM-ky. V Správcovi úloh však môžeme identifikovať, ktorá karta, rozšírenie, alebo proces spotrebuje najviac tejto pamäte. Pre počítač vyčerpávajúci proces je možné ukončiť rovnakým spôsobom, teda kliknutím na možnosť „Ukončiť proces“.

Zobraziť celú galériu (5)
Screenshot/Google Chrome

Nenechaj si ujsť
Inštalovanie rozšírení do Google Chrome sa mení. Mimo oficiálneho obchodu už nepochodíš

Pokiaľ niekto aktívne využíva Google Chrome pri svojej práci, no počítač nie a nie ísť rýchlejšie, je načase pouvažovať nad vylepšením operačnej pamäte RAM. Pridanie ďalšej pamäte počítaču rozhodne neuškodí, no najlacnejšou alternatívou je zmena webového prehliadača, ktorý by nemal tak vysoké nároky na výkon. Lepšie optimalizovaným prehliadačom môže byť ten od Microsoftu, alebo Apple. Edge a Safari si nepotrpia na takú spotrebu pamäte RAM a výkon procesora ako Google Chrome. Ktorý webový prehliadač využívaš ty?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú