V dôsledku nového koronavírusu zomrelo v Číne už najmenej 106 ľudí. Medzi 25 úmrtiami, ktoré zaznamenali v utorok, je po prvý raz jedno aj z Pekingu, zvyšok je z provincie Chu-pej, odkiaľ sa vírus začal šíriť. Čínska národná zdravotná komisia v pondelok potvrdila 1 771 nových prípadov nákazy a celonárodný počet tak stúpol na 4 515. Z nich je 976 vo vážnom stave. Po zotavení z nemocnice prepustili celkovo 60 ľudí, uvádzajú čínske štátne médiá.

Okrem pevninskej Číny hlásia potvrdené prípady aj z Hongkongu, Macaa, Taiwanu, Thajska, Japonska, Južnej Kórey, Spojených štátov, Vietnamu, Singapuru, Malajzie, Nepálu, Francúzska, Austrálie, Srí Lanky a Kanady. Prvý prípad nákazy novým koronavírusom potvrdili už aj v Nemecku. Americký konzulát v meste Wu-chan, epicentre nákazy, plánuje odtiaľ letecky previezť svojich diplomatov a ďalších Američanov. Evakuácie plánujú aj Japonsko, Francúzsko, Mongolsko a iné štáty. Severná Kórea a Mongolsko z preventívnych dôvodov uzavreli hranice s Čínou. Malajzia a Hongkong zase zakázali vstup na svoje územie návštevníkom z provincie Chu-pej, informuje SITA.

Desiatky miliónov ľudí ostali v karanténe. Mnohí majú obavy

Posledné dni sústreďuje celý svet svoju pozornosť na šírenie koronavírusu, ktorý sa už dostal aj do ďalších krajín mimo Číny. Koronavírus sa celkovo objavil už vo viacerých krajinách sveta a v nedávnom prípade sa hovorilo aj o nakazenej letuške vo Viedni, no jej výsledky testov boli nakoniec negatívne. Šírenie vírusu berú čínske úrady vážne a preto mnohé mestá uzavreli do karantény.

Celkovo je od sveta izolovaných niekoľko miest v rámci provincie Chu-pej. Z Číny prichádzajú desivé videá, ktoré potvrdzujú vážnosť situácie. Proti koronavírusu už nepriamo začal bojovať aj Huawei a pomocou vlastných technológií zlepšuje infraštruktúru medzi nemocnicami.

Zobraziť celú galériu (2)
AP Photo/Matthias Schrader

Nový smrteľný vírus, ktorý spôsobuje silný zápal dýchacích ciest, sa prvýkrát objavil v čínskom meste Wu-čan ešte v decembri 2019. Odborníci ho označili ako 2019-nCoV a šíriť sa mal z miestneho rybieho trhoviska v meste Wu-chan.

Pomocou vzorky vírusu izolovanej od nakazených pacientov vedci zistili, že patogén nového vírusu patrí do rovnakej rodiny vírusov ako SARS a MERS. Tieto hady sa však živia netopiermi, takže aj v tomto prípade môže byť prvotným pôvodcom vírusu netopier. Viac sa dozvieš v samostatnom článku. Mnohí pritom majú obavy z toho, akým spôsobom sa môže vírus šíriť a množstvo ďalších otázok. Na najdôležitejšie z nich nájdeš odpovede v tomto článku.

Verejné podujatia sú zrušené. Čína začala stavať nemocnice bleskovou rýchlosťou

Ako ďalej informuje SITA, čínske úrady prijali mimoriadne opatrenia, aby zabránili šíreniu vírusu. Uzavreli mesto Wu-chan a tiež ďalších 16 okolitých miest v provincii Chu-pej, kde žije viac ako 50 miliónov ľudí. Iné mestá zase zrušili veľké podujatia a uzavreli pamiatky a turistické destinácie. Vláda v snahe udržať verejnosť doma a zabrániť tak šíreniu nákazy predĺžila do nedele voľno pri príležitosti Lunárneho nového roka.

Samospráva v Šanghaji dokonca sviatočné voľno predĺžila až do 9. februára. Čínske ministerstvo školstva odložilo do odvolania začiatok nového semestra vo všetkých verejných školách a univerzitách. Do odvolania tiež v Číne zakázali obchodovanie s divými zvieratami, keďže sa predpokladá, že sa vírus na ľudí preniesol práve zo zvierat.

AP Photo/Koji Sasahara

Vo Wu-chane stavajú pre pacientov nakazených vírusom dve nemocnice s 1 500 a 1 000 lôžkami. Prvú z nich by mali dokončiť už na budúci týždeň. Nový koronavírus sa podľa tamojších odborníkov prenáša už počas inkubačnej lehoty, ktorá sa pohybuje od jedného do 14 dní, a predtým ako sa prejavia prvé príznaky. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok uviedla, že zatiaľ nie je známe, či je vírus nákazlivý predtým, ako sa objavia symptómy. Tými sú kašeľ, horúčka a pri závažných prípadoch dýchavičnosť a zápal pľúc.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom