Celý svet v posledných dňoch sústredí svoju pozornosť na šírenie nového koronavírusu, ktorý sa už stihol rozšíriť aj za hranice Číny. Prípady nakazenia ľudí týmto ochorením zaznamenali vo viacerých krajinách a dokonca aj v Európe. Podľa nových informácií sa zrejme koronavírus objavil aj v susednom Rakúsku. Vedci už poznajú možný zdroj nákazy týmto vírusom. Za posledné dni však ochromil mnohé mestá v Číne, kde boli zrušené verejné podujatia a viaceré sú dokonca uzavreté. Z ďalších zdrojov však prichádzajú správy, že počet nakazených ľudí tejto krajine môže byť niekoľkonásobne vyšší.

Aktualizácia 26.01.2020

V originálnom článku od rakúskeho ORF sme dnes dostali  informácie o čínskej letuške vo Viedni, ktorá mohla byť nakazená koronavírusom. Výsledky sa však nakoniec nepotvrdili a pacientka netrpí koronavírusom, informuje Denník N, ktorý odkazuje na portál Kurier.

Pôvodný článok

Nový koronavírus označovaný aj 2019-nCoV má svojho pôvodcu vo zvieracej ríši. V prípade obyvateľov mesta Wu-Chan sa predpokladá, že boli infikovaní po návšteve miestneho trhu s morskými plodmi a zvieratami.

Nová štúdia zverejnená v časopise Journal of Medical Virology však uvádza, že pôvodcom by tentoraz mohli byť hady. Pôvodca vírusu ale zatiaľ nebol na 100 % potvrdený. Niektorí odborníci však túto štúdiu kritizujú a tvrdia, že nie je jasné, či koronavírusy môžu infikovať aj hady. Koronavírus sa celkovo objavil už v 13 krajinách sveta a na zoznam teraz môže pribudnúť aj susedné Rakúsko.

Koronavírus sa zrejme objavil aj neďaleko Slovenska

Miestna televízia ORF informovala o možnom prípade nakazenia týmto vírusovým u 24-ročnej letušky z Číny, ktorá bola prijatá do nemocnice na ďalšie vyšetrenia. Mladá letuška mala pritom prednedávnom navštíviť mesto Wu-Chan, ktoré je považované za stredisko nákazy. Výsledky vyšetrení zatiaľ nie sú známe.

Doteraz sa vírus potvrdil aj v dvoch prípadoch nakazených ľudí vo Francúzsku. Objavil sa už aj v USA a evidujú ho aj v Austrálii a mnohých ázijských krajinách. Jeho šírenie berú čínske úrady vážne a preto mnohé mestá uzavreli do karantény. Celkovo je od sveta izolovaných už 12 miest v rámci provincie Hubei, ktoré dokopy držia viac ako 35 miliónov ľudí.

FOTO TASR - Miroslav Košírer

Nenechaj si ujsť
Koronavírus sa šíri do ďalších krajín a počet mŕtvych stúpa. Z Číny prichádzajú hrozné videá

V Číne si mala nákaza doteraz vyžiadať 56 obetí a evidovaných má byť podľa úradov 1 900 ďalších prípadov nakazenia, z čoho až 237 pacientov má byť v kritickom stave, informuje CNN. Nemocniciam však majú dochádzať zásoby a počet pacientov sa neustále zvyšuje.

Kritická situácia má byť najmä v meste Wu-Chan. Pacientom má pomôcť aj nová nemocnica, ktorá má byť postavená za týždeň a jej dokončenie by malo prebehnúť v najbližších dňoch. Celková rozloha bude činiť 25 000 m2 a bude v nej miesto pre 1 000 pacientov. V epicentre nákazy budú dokonca zakázané všetky druhy dopravy.

Z Číny prichádzajú znepokojivé správy. Úrady majú znova tajiť skutočnosti

Koronavírus sa od prvého zaznamenaného prípadu v decembri doteraz rozšíril do každej provincie v Číne, okrem Tibetu. Najmladší infikovaný pacient je len 2-ročné dievčatko z provincie Guangxi.

Hoci čínske úrady doteraz oficiálne informovali o 1 975 prípadoch nákazy, čísla majú byť podľa sestričky z nemocnice omnoho vyššie. Celkovo má byť podľa nej infikovaných až 90 000 ľudí, informuje Daily Mail. Vážnosť situácie potvrdil aj čínsky prezident Xi Jinping.

Napriek predošlým informáciám čínskych úradov tak krajinu teraz mnohí kritizujú za potláčanie skutočných informácií a transparentnosť počas tejto krízovej situácie. Podobným spôsobom sa čínska vláda pokúšala zakryť šírenie vírus SARS v roku 2002 pred okolitým svetom, ale aj vlastnými občanmi.

Noviny mali zakázané o tejto téme písať a na verejnosť sa dostávali iba prehlásenia vládnych predstaviteľov, ktorí informovali, že sa ľudia nemajú čoho báť. V prípade vírusu SARS sa predpokladá, že nákaza sa rozšírila z netopierov, ktoré infikovali cibetky.

Čo je koronavírus?

Čínska vláda však prijíma drastické opatrenia, nakoľko chce zastaviť šírenie koronavírusu. Po zastavení dopravy sa nemocnice stávajú preťaženými a v obchodoch dochádzajú potraviny. Koronavirus (Coronavirus) je spoločné označenie pre štyri rody vírusov obsiahnutých v podčeľadi Coronavirinae. Konkrétne sa jedná o Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Gammacoronavirus a Deltacoronavirus.

Ako uvádza portál Live Science, zvyčajne môžu spôsobovať choroby dýchacích ciest ako je napríklad obyčajné nachladnutie. Väčšina ľudí môže byť v istom okamihu svojho života vírusom nakazená, no príznaky sú zvyčajne mierne až stredne závažné, v závislosti na aktuálnej kondícií jednotlivca a predchádzajúcich ochorení.

V niektorých prípadoch však môžu vírusy spôsobiť choroby dolných dýchacích ciest, ako je zápal pľúc a bronchitída.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom