Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Posledné dni sústreďuje celý svet svoju pozornosť na šírenie koronavírusu, ktorý sa už dostal aj do ďalších krajín mimo Číny. Za posledné dni už stihol ochromiť mnohé mestá v Číne, pričom niektoré z nich sú dokonca v karanténe. V Šanghaji, ktorý je hospodárskym a finančným centrom krajiny, bude drvivá väčšina firiem zatvorená dokonca až dva týždne.

Koronavírus je hlavnou témou takmer všetkých svetových médií. Ľudia majú obavy, nakoľko mnohí sa vrátili z Číny, kde absolvovali dovolenky či obchodné stretnutia. Ďalšia skupina ľudí svoje cesty do tejto krajiny ešte len plánuje a aj preto pozorne sledujú celú situáciu. Koronavírus predstavuje hrozbu, ktorá vyvoláva mnoho otázok a preto ti prinášame odpovede na najčastejšie otázky, ktoré trápia ľudí po celom svete.

Čo je to koronavírus?

Koronavírusy patria do čeľade Coronaviridae a sú to pleomorfné RNA vírusy, ktoré dostali svoje meno kvôli tvaru pripomínajúcemu (kráľovskú) korunu. Do čeľade Coronaviridae patrí viacero vírusov patogénnych pre zvieratá. Okrem infekčnej nádchy spôsobujú tieto vírusy časté ochorenia hospodárskych a domácich zvierat. U ľudí môžu vyvolať nádchu až pneumóniu (zápal pľúc).

Väčšina ľudí môže byť v istom okamihu svojho života vírusom nakazeným, no príznaky sú zvyčajne mierne až stredne závažné, v závislosti na aktuálnej kondícií jednotlivca a predchádzajúcich ochorení. V niektorých prípadoch však môžu vírusy spôsobiť choroby dolných dýchacích ciest, ako je zápal pľúc a bronchitída. Výskyt vírusov medzi zvieratami na celom svete je celkom bežné. Je však známe, že iba niekoľko z nich môže mať vplyv aj na ľudí. Koronavírusy sa tak skutočne môžu vyvíjať a šíriť zo zvierat na ľudí, no ide o zriedkavý jav.

Ako sa koronavírus prenáša?

Z dosiaľ známych zistení je isté, že koronavírus sa prenáša z človeka na človeka. Na infiltráciu sa vírus potrebuje pripevniť na povrch hostiteľskej bunky, čo pri tomto type vírusov predstavuje najmä dýchacie ústrojenstvo, srdce alebo obličky. Následne hostiteľská bunka praskne a vírus napadne aj okolité bunky, čím sa v tele začne postupne šíriť.

Vo všeobecnosti sa však koronavírus prenáša v kvapkách – kašľom, kýchaním, dotýkaním sa alebo podávaním rúk. Zvlášť je potrebné si dávať pozor na miesta s veľkým počtom ľudí, ako sú napríklad letiská, námestia, vlakové či autobusové stanice a podobne.

Aký je zdroj koronavírusu?

Za zdroj nákazy je považovaný trh v čínskom meste Wu-chan. Predpokladá sa, že ľudia sa nakazili kontaktom so živými zvieratami, ktoré sa predávajú aj na spomenutom trhu. Zatiaľ nie je presne isté, z akého zvieraťa môže nákaza pochádzať, no vo viacerých svetových médiách sa už objavili správy o tom, že pôvodcom sú hady. Vedci pozorovali gény vírusu 2019-nCoV, ktorý potom porovnali s genetickými sekvenciami viac ako 200 koronavírusov, ktoré infikujú rôzne zvieratá na celom svete.

Výsledkom ich porovnávania a pozorovania bol záver, že aktuálny vírus sužujúci Čínu môže pochádzať práve z hadov. Tieto tvrdenia však už stihli byť vyvrátené, pričom hady sa považujú za veľmi málo pravdepodobný zdroj nákazy. Vo všeobecnosti však pôvodcom koronavírusu môžu byť kurčatá, ošípané, hovädzí dobytok, či dokonca mačky alebo psy.

Aká je inkubačná doba koronavírusu?

Inkubačná doba sa odhaduje na 2 až 10 dní (bežne 2-5 dní), no objavili sa už prípady, kedy bola inkubačná doba 1 deň alebo 14 dní. V každom prípade je to veľmi individuálne, no nemalo by to byť viac ako 14 dní.

Aké sú príznaky nakazenia koronavírusom?

Klasickými symptómami sú vyššia teplota, suchý kašeľ, bolesti hlavy či problémy s dýchaním. V podstate ide o bežné symptómy ako pri chrípke, čo sťažuje rozpoznanie. Preto je vhodné, najmä v tomto období vyhľadať čo najskôr lekára, aby mohol vírus potvrdiť alebo vylúčiť.

Ako je možné  predísť nakazeniu?

V prvom rade necestovať do oblastí, kde sa už prípady objavili. Na minimalizáciu rizika však postačí dodržiavanie hygieny ako je časté umývanie rúk, zakrývanie úst pri kýchaní či vyhýbaniu sa kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky chrípky. Taktiež sa odporúča, hlavne v ázijských krajinách, konzumovať jedlo až po jeho dôslednej tepelnej úprave (hlavne mäso a vajíčka).

Zobraziť celú galériu (5)
FOTO TASR - Miroslav Košírer

Môžem sa proti koronavírusu zaočkovať?

Nie, zatiaľ neexistuje žiadna vakcína.

Kde sa vírus vyskytol a koľko je zatiaľ obetí?

Ako už bolo vyššie spomenuté, tak zdrojom koronavírusu je čínske mesto Wu-chan. Z neho sa však vírus dostal aj do mnohých ďalších oblastí Číny, vrátane Šanghaja, Pekingu, Chengdu, Guangzhou či Shenzen. Vírus však už stihol nanešťastie rozšíriť aj do ďalších krajín, pričom prípady boli hlásené napríklad v Thajsku, Singapure, Vietname, Hong Kongu, Malajzii, Nepále, Austrálii, Francúzsku, či v Spojených štátoch amerických.

Zobraziť celú galériu (5)
Printscreen/Gisanddata

Objavili sa aj informácie, že koronavírus je už aj v susednom Rakúsku, no ľudia, ktorí mali príznaky sú v poriadku a našťastie nie sú nakazení koronavírusom. Je však pravdepodobné, že vírus sa bude prenášať aj naďalej. Podľa najnovších informácií je podozrenie na nákazu u viac ako 3800 osôb, pričom počet obetí stúpol už na 80.

Prečo sa koronavírus a jemu podobné objavujú prevažne v Číne?

Je to hlavne z toho dôvodu, že v Číne žije obrovská populácia ľudí v bezprostrednej blízkosti zvierat. Zdrojom nákazy je trh v meste Wu-chan, na ktorom sa bežne predávajú živé zvieratá alebo výrobky z nich. Predchádzajúci vírus SARS pochádzal taktiež z Číny, pričom zdrojom nákazy boli netopiere a cibetky.

Pre človeka zo západu je to možno ťažko predstaviteľné, no v Číne je absolútne bežná konzumácia a predaj zvierat ako sú už spomenuté netopiere, škorpióny či dokonca hady. Nakoľko je Čína husto zaľudnená, šírenie vírusu je pomerne veľmi rýchle.

V médiách sa často objavuje aj vírus s názvom SARS. O čo ide?

SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) je vysoko kontagiózne, závažné a často smrteľné ochorenie, ktoré sa objavilo počas zimy v rokoch 2002 – 2003. V tomto prípade ide o ťažký akútny respiračný syndróm spôsobený koronavírusom. Hlavnými príznakmi boli vysoká teplota, suchý kašeľ či ťažkosti s dýchaním.

Ochorenie sa vyskytovalo hlavne v Číne, v HongKongu a na Taiwane, pričom pôvodcom bol pravdepodobne cicavec cibetka, ktorej mäso sa v daných oblastiach považuje za lahôdku.

Ako rýchlo sa vírus prenáša v porovnaní s prechádzajúcim vírusom SARS?

Nákazlivosť opisuje takzvaný R0 faktor, ktorý určuje počet ľudí, ktorí budú nakazení človekom, ktorý už nakazený je. Ak je R0 – 10, tak prvý človek nakazí 10 ľudí, tí nakazia 100 a tí 1000. Ak je faktor R0 menší ako 1, napríklad 1/2, vírus je na ústupe: 20 nakazených ho predá 10 ľuďom, tí ďalej 5 a tak ďalej, uvádza portál healthline.com.

Pri SARS bol R0 faktor 3 a celkovo bolo nakazených vyše 8 000 ľudí, z ktorých vírusu podľahlo takmer 10 %. Čínsky koronavírus by mal mať R0 faktor 2 alebo podľa niektorých odhadov až 5. Preto je podobne nákazlivý ako SARS, no zatiaľ menej smrteľný.

Je možné, že bude koronavírus mutovať?

Experti zatiaľ vedia o čínskom koronavíruse veľmi málo informácií a je preto zatiaľ nemožné povedať, či hrozí prípadná mutácia. V každom prípade koronavírusy môžu mutovať a aj preto sa na svete pravidelne každých pár rokov objaví vírus, ktorý je vo svojej podstate zmutovaný koronavírus.

Je potrebné nosiť rúška/respirátory?

Pokiaľ sa nachádzaš v oblasti, kde ešte koronavírus nebol zaznamenaný, nosenie rúška alebo respirátora je zbytočné, no môžeš ho nosiť pre prípad prevencie, ak máš naozaj veľké obavy. Pokiaľ sa nachádzaš v oblastiach, kde zvýšené množstvo prípadov alebo sa tam len chystáš, používanie respirátorov sa odporúča. Taktiež sa odporúča nosiť respirátory na letiskách, námestiach či staniciach.

V najbližšej dobe cestujem do Číny. Čo mám robiť?

Vycestovanie do Číny je na zvážení každého z nás. To isté sa však týka aj vycestovania do iných oblastí Ázie, kde sa vyskytlo viacero prípadov koronavírusu. Pokiaľ cestu nemôžeš zrušiť, vopred sa informuj na situáciu v krajine do ktorej cestuješ a riaď sa pokynmi miestnych úradov. Odporúča sa dodržiavať hygienu a používať respirátory.

Na každom veľkom letisku sú pasažieri podrobení prehliadkam rôznymi meračmi a skenermi, ktoré majú za úlohu hlavne meranie telesnej teploty. Okrem toho, pokiaľ máš zakúpené letenky cez spoločnosť AirChina, aktuálne je v ponuke bezplatné storno leteniek na lety do Číny. Navyše podľa aktuálnych informácií sú takmer všetky pamiatky v Číne zatvorené.

Môže sa koronavírus prenisť prostredníctvom zásielok z infikovaných oblastí?

Pokiaľ očakávaš zásielku z Číny či inej ázijskej krajiny, nemusíš sa ničoho obávať. Zatiaľ neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by išlo v tomto prípade o riziko, píše BBC. Koronavírus sa podľa dostupných informácií šíri kvapôčkami, takže je nepravdepodobné, že by si sa mohol nakaziť pri manipulácii s balíkom alebo listom.

Väčšina vírusov má životnosť mimo ľudského tela menej ako 24 hodín, pričom nakazenie si vyžaduje úzky kontakt s nakazenou osobou. Preto sa preberanie zásielok z Číny a iných ázijských krajín považuje za bezpečné a nie je nijakým spôsobom obmedzené. Aktuálnu situáciu vo svete môžeš sledovať na tejto stránke.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú