Nový smrteľný vírus, ktorý spôsobuje silný zápal dýchacích ciest, sa prvýkrát objavil v čínskom meste Wu-čan ešte v decembri 2019. Od tej doby ním boli nakazené stovky ľudí a desiatky z nich aj zomreli, vedcom sa však zrejme konečne podarilo zistiť pôvod tohto zmutovaného vírusu, informuje ScienceAlert.

Koronavírusy nie sú v našom svete ničím novým. Jedná sa o druh vírusov, ktoré sa zväčša objavujú a mutujú u zvierat, no sú to patogénne vírusy, ktoré zo zvieracieho hostiteľa môžu prejsť aj na človeka. Takýchto prípadov máme v histórii niekoľko, konkrétne sa jedná o vírusy SARS-CoV a MERS-CoV, ktoré sa na ľudí preniesli z tiav či cibetiek. Tieto živočíchy však boli iba ďalším prenášačom. Podľa odborníkov oba vírusy vznikli a zmutovali u netopierov.

Ako informuje aj portál CNN, nový druh vírusu, ktorý odborníci označili ako 2019-nCoV, sa začal šíriť z miestneho rybieho trhoviska v meste Wu-čan. Doposiaľ sa však nezistili prípady, že by sa tieto vírusy objavovali aj u vodných živočíchov, takže hľadanie po zdrojoch nákazy sa zúžilo na suchozemské tvory. Na tržnici sa okrem rýb predávali aj iné čínske špeciality ako napríklad bambusové potkany, líšky, jazvece či plazy. Medzi tie ostatné plazy patria aj hady, konkrétne pytón a čínska kobra. Práve tieto dva druhy hadov by mali byť prenášačom vírusu zo zvieraťa na človeka.

Nebezpečný vírus sa rýchlo šíri. Vakcína zatiaľ neexistuje

Pomocou vzorky vírusu izolovanej od nakazených pacientov vedci zistili, že patogén nového vírusu patrí do rovnakej rodiny vírusov ako SARS a MERS. Tieto hady sa však živia netopiermi, takže aj v tomto prípade môže byť prvotným pôvodcom vírusu netopier. Odborníci sú ale prekvapení, ako sa vírus dokázal adaptovať na pobyt v tele studenokrvných živočíchov. Stále sa ale jedná len o dohady vedcov a na potvrdenie týchto špekulácií bude potrebné odobrať vzorky DNA zo spomínaných hadov.

Nenechaj si ujsť
Už sa prenáša aj z človeka na človeka: Vírus z Číny sa rýchlo šíri, najnovšie video ukazuje kontrolu lietadla

Aj keď sa už teda zrejme pozná pôvodná príčina nákazy vírusom, zastaviť jeho šírenie nie je v tomto štádiu také jednoduché. Treba si uvedomiť, že sa jedná o úplne nový druh vírusu, na ktorý v súčasnosti neexistujú žiadne vakcíny. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) naplno pracuje na výrobe účinnej vakcíny. Vírus sa už navyše v tomto štádiu prenáša aj z človeka na človeka.

Nákaza sa prejaví až po určitom čase

Jeho inkubačná doba je podobná ako pri víruse klasickej chrípky. To znamená, že prvé príznaky nakazenia sa neprejavia okamžite, ale až po niekoľkých dňoch, kedy môže nakazená osoba prísť do styku s obrovským množstvom ďalších ľudí. Aj preto čínska vláda sprísnila opatrenia a zakázala miestnym obyvateľom opúšťať mesto Wu-čan. Zrušené boli tiež všetky spoločenské akcie a zatvorili sa všetky miestne atrakcie a ZOO. Aj napriek týmto opatreniam sa už vírus dostal aj za hranice mesta či dokonca Číny.

Ako informuje Národná zdravotná organizácia v Číne, počet potvrdených nakazených ľudí už dosiahol číslo 571, no v skutočnosti ich údajne môže byť vyše 4 000. Osoby s príznakmi tohto vírusu sa objavili aj v iných štátoch, konkrétne v Japonsku, Južnej Kórei, Thajsku, Taiwane a jedna osoba sa dokonca našla aj vo Washingtone, píše NYTimes. Všetky nakazené osoby boli počas uplynulého mesiaca v Číne. Na následky vírusu doteraz zomrelo už 17 ľudí a ďalších 95 sa nachádza v kritickom stave.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom