Organizácia PCI-SIG zodpovedná za štandardizáciu zberníc PCI Express, známych tiež pod skratkou PCIe. Oznámila dokončenie verzie 0,5 špecifikácie PCI Express 6.0. Ak pôjde všetko podľa plánu, finálnej špecifikácie sa dočkáme už v roku 2021.

Predseda správnej rady organizácie PCI-SIG vydal nedávno prehlásenie, v ktorom informuje o dokončení verzie 0.5 špecifikácie PCI Express 6.0. Tá predchádza verziu 0.3, ktorá bola predstavená ešte v októbri roku 2019. Aktuálna verzia bola vypracovaná na základe spätnej väzby od členov PCI-SIG .

Výrazný krok vpred

Tá by podľa všetkého mala poskytnúť komunikačnú rýchlosť na úrovni 64 GT/s, čo značí 8 GB/s pre slot x1 a takmer 128 GB/s pre slot x16. Prítomné bude tiež kódovanie PAM-4 za pomoci 4-úrovňovej pulznej amplitúdovej modulácie, kanálové kódovanie Low-latency Forward Error Correction (FEC) a ďalšie mechanizmy na zlepšenie účinnosti šírky pásma.

PCI-SIG tiež sľubuje spätnú kompatibilitu s predchádzajúcimi generáciami špecifikácie. Zdvojnásobením šírky pásma a dôsledným dodržiavaním prísneho časového plánu verí, že dokáže splniť potreby odvetvia týkajúce sa priepustnosti špecifikácie a konečné dosiahnutie finálnej špecifikácie už v roku 2021.

Výrobcovia hardvéru sa do nových špecifikácií doposiaľ nehrnuli

Ako bolo uvedené vyššie, nová verzie PCIe dosahuje komunikačnú rýchlosť na úrovni 64 GT/s, ktorá je oproti špecifikácii PCIe 5.0 dvojnásobná. Portál tom’s Hardware však uvádza, že tento skok v podstate nie je prekvapením, nakoľko každá nová generácia zdvojnásobila komunikačnú rýchlosť tej predchádzajúcej.

Dokazuje to aj nižšie uvedený graf organizácie PCI-SIG. Napríklad, rýchlosť doposiaľ najpoužívanejšej špecifikácie PCIe 3.0 sa pohybuje na úrovni 8 GT/s.

Špecifikácia PCIe 4.0 poskytuje 16 GT/s, pričom generácia 5.0 zdvojnásobuje túto rýchlosť na 32 GT/s. Bohužiaľ, hoci je špecifikácia PCIe 5.0 už hotová, doposiaľ sme nevideli na trhu žiadne zariadenie, ktoré by ju implementovalo.

Doteraz len AMD implementovalo v rámci série procesorov Ryzen 3000 špecifikáciu PCIe 4.0 do čipsetov X570, pričom Intel pri procesoroch Comet Lake zostalo ešte pri generácii PCIe 3.0.

Aj napriek výborným predpokladom dokončenia finálnej verzie špecifikácie PCIe 6.0 v roku 2021 neexistuje záruka, že v tom istom roku uvidíme aj produkty na trhu, ktoré ju implementujú.

Existuje však predpoklad, že výrobcovia hardvéru sa o túto špecifikáciu budú snažiť o niečo viac ako o minulé. Najväčší benefit totižto poskytne v oblastiach ako sú strojové učenie, Big Data či vysokovýkonné počítače.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom