Orange Paušál snov či T-Mobile a Paušál podľa seba. Ako sa zmenila ponuka operátorov za 10 rokov?
Na Slovensku neustále frfleme na to, akú ponuku majú naši mobilní operátori. Príkladom sú veľakrát západné krajiny, kde je životná úroveň a mzda spravidla vyššia, no ponuka tamojších operátorom je oveľa viac veľkorysá a za rovnakú, ak nie nižšiu cenu.
Pravdou však je, že situácia sa postupne vylepšuje aj u nás, hoci nie takou rýchlosťou, ako by sme si možno predstavovali. Konkurencia, zrušenie roamingu a tlak zákazníkov však tlačí na operátorov, ktorí síce si stále pýtajú rovnako, no služby v danom programe sú oveľa lepšie než v minulosti.
Zmenili sa aj samotné potreby zákazníkov, ktorím dnes už nezáleží na neobmedzených SMS, ale oveľa viac preferujú dáta a voľné minúty. Vráťme sa preto o kúsok v čase a porovnajme jednotlivé ponuky operátorov spred desiatich rokov s tou súčasnou, pričom sa zameriame hlavne na mainstreamové paušály, ktoré sa z ponuky najviac využívajú.
Orange Paušál Snov
Po zavedení eura sa zmenila nielen mena na Slovensku, ale kompletne prekopala aj ponuka slovenských operátorov. S cieľom vyjsť v ústrety zákazníkovi bol predstavený nový koncept, kde si každý mohol zložiť paušál taký ako chcel. Na výber bolo niekoľko balíčkov a výsledná cena bola ich súčtom.
Volania svojim | Volania do všetkých sietí | SMS/MMS | Dátové balíčky |
Víkend – 7,90 € |
Balík 50 – 10,90 € 50 minút do všetkých sietí Inak 0,25 €/minúta |
Balík 70 – 3,50 € 70 SMS/MMS do všetkých sietí Potom 0,09 € |
Orange World 100 – 5,90 € 100 MB Po prečerpaní 1,35 €/MB |
Večer a víkend – 11,90 € 2000 minút od 18 – 8 h ostatné časy 0,25 €/minúta |
Balík 100 – 15,90 € 100 minút do všetkých sietí Inak 0,25 €/minúta |
Balík 100 – 4,50 € 100 SMS/MMS do všetkých sietí Potom 0,09 € |
Orange World 1000 – 6,90 € 1000 MB Po prečerpaní 0,25 €/MB |
Deň – 19,90 € 3000 minút 8 – 18 h ostatné časy 0,25 €/minúta |
Balík 200 – 24,90 € 200 minút do všetkých sietí Inak 0,25 €/minúta |
Balík 200 – 7,50 € 200 SMS/MMS do všetkých sietí Potom 0,09 € |
Orange World 2000 – 9,90 € 2000 MB Po prečerpaní 0,03 €/MB |
Nonstop – 34,90 € Obmedzené na 6000 minút Inak 0,25 €/minúta |
Balík 400 – 35,90 € 400 minút do všetkých sietí Inak 0,25 €/minúta |
Balík 400 – 12,50 € 400 SMS/MMS do všetkých sietí Potom 0,09 € |
– |
Na tú dobu šlo o relatívne výhodnú ponuku, no dnes by sme nad ňou len neveriacky krútili hlavou. Pri zvolení najvyšších balíčkov si mohol atakovať faktúru za takmer 100 €, pričom stále si žiadny z balíčkov nemal neobmedzený. Dnešná ponuka je pritom neporovnateľne výhodnejšia, aj keď sa nedá povedať, žeby sa jednalo o nejaké terno.
Go 10 € | Go 20 € | Go 30 € | Go 40 € | Go 65 € |
100 min 250 MB + 2 GB Bonus Nekonečné sms,mms |
Nekonečné volania 500 MB + 2 GB Bonus Nekonečné sms,mms |
Nekonečné volania 4 GB + 5 GB Bonus Nekonečné sms,mms |
Nekonečné volania 10 GB + 5 GB Bonus Nekonečné sms,mms |
Nekonečné volania 20 GB + 5 GB Bonus Nekonečné sms,mms |
T-Mobile Podľa seba
Podobne reagovala aj spoločnosť T-Mobile – dnes už Telekom – ktorá ešte skôr predstavila Paušál podľa seba, kde bola vopred stanovená cena za jednotlivý paušál, no zákazník si doň mohol vložiť balíčky podľa svojich preferencií. Navyše ak sa rozhodol vziať program bez telefónu, tak si mohol zvoliť jeden extra balíček navyše.
Po prečerpaní balíčkov mohol zákazník naďalej telefonovať do všetkých sietí za 6 centov/minúta, posielať SMS za 10 centov či dátovať za 10 centov/MB – v prípade ak mal zvolený balík 1500 MB, inak bola tarifa 3,924 €/MB. Dovolím si povedať, že pred desiatimi rokmi šlo o atraktívnejšiu ponuku než v prípade Orange a dokazuje to aj fakt, že sa tento paušál držal v ponuke niekoľko rokov.
ÁNO S – 10 € | ÁNO M – 20 € | ÁNO M Dáta – 20 € | ÁNO L – 30 € | ÁNO XL – 40 € | ÁNO XXL – 70 € |
100 minút 250 MB 0,07 € sms/mms |
Neobmedzené minúty 500 MB + 500 MB bonus Neobmedzené sms/mms |
100 minút 4 GB + 500 MB bonus 0,07 € sms/mms |
Neobmedzené minúty 10 GB + 1 GB bonus Neobmedzené sms/mms |
Neobmedzené minúty 20 GB + 1 GB bonus Neobmedzené sms/mms |
Neobmedzené minúty 30 GB + 1 GB bonus Neobmedzené sms/mms |
O2 Fér
Spoločnosť O2, ktorá bola na trhu ešte len svoj druhý rok sa spoliehala na to, že svojím zákazníkom neponúkala žiadne paušály v pravom slova zmysle, čím zákazníci neboli k operátorovi viazaní. Platili len za to, čo skutočne prevolali. Dali sa však aktivovať rôzne balíčky, ktoré boli o čosi výhodnejšie.
Dnes je situácia o čosi iná a operátor O2 už ponúka aj klasické paušály a mesačnou platbou na faktúru. V ponuke však ostali aj programy O2 Fér a O2 Voľnosť. Rovnako ako aj v predchádzajúcich prípadoch, tak aj dnes je ponuka operátora výrazne odlišná a neporovnateľne výhodnejšia.
Situácia sa tak v priebehu jednej dekády výrazne zlepšila v prospech zákazníka. No ako bolo spomenuté na začiatku, tempo zmien by mohlo byť výrazne rýchlejšie a dnes nie je ponuka operátorov ani zďaleka taká, ako by si zákazník prial a akú reálne aj vyžaduje.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Najväčší operátori na Slovensku prepísali históriu. Toto je dôvod, prečo máš zrazu lepší signál
Optika môže dostať náhradu. Operátor dá Slovákom internet budúcnosti s extrémnou rýchlosťou
Už sa to začalo. Veľký operátor oznámil ostré zdražovanie, priplatia si takmer všetci
Slováci si našli nového miláčika. Tento mobil nestojí 1000 eur a poráža vlajkové lode Apple a Samsungu
Slovákov oberajú o tisíce eur denne. Veľký operátor upozorňuje nad novým sofistikovaným podvodom
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Prirodzený „zabijak“ rakoviny prekonáva všetky doterajšie terapie. Vedci ohlásili takmer 100 % účinnosť
Milované kúpele Slovákov čaká rekonštrukcia za viac ako 5 miliónov eur. Je to len začiatok
Billa sťahuje z pultov obľúbenú pochúťku. Môže obsahovať nadbytok pesticídov
Príspevok na opatrovanie sa zvýši až na 1 210 eur. Má byť viac peňazí pre rodiny aj pracovníkov
Bežný zlozvyk spôsobuje rakovinu, varuje WHO. Slovensko patrí medzi rizikové krajiny
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Ľudia sa nevedia dočkať. Známa akčná séria po 12 rokoch chystá veľký návrat
- Vodičov pobúrili nové kontroverzné radary. Rýchlosť ti už nezmeria polícia, ale sused s mobilom
- Africký štát blízko Európy sa pripravuje na vojnu. Do zbraní nalejú miliardy, analytici sa chytajú za hlavy
- Európa má miliardový poklad, ktorý nevyužíva. Milióny ton kritických surovín nám dá geopolitickú výhodu
- Slávna značka našla spôsob, ako vyrobiť lacný elektromobil. Európania ho kúpia za menej ako 20 000 €
-
- Africký štát blízko Európy sa pripravuje na vojnu. Do zbraní nalejú miliardy, analytici sa chytajú za hlavy
- Vodičov pobúrili nové kontroverzné radary. Rýchlosť ti už nezmeria polícia, ale sused s mobilom
- 1200 metrov pod pyramídami objavili 38 000 rokov staré mesto, z ktorého vedcom padla sánka
- Šéf Lamborghini odpísal elektromobily jednou vetou. Radšej urobia kompromis v obľúbenom pohone
- Čína posiela flotilu ničivých zbraní do Afriky. Na papieri bojuje s pirátmi, v skutočnosti ide o niečo horšie
-
- Africký štát blízko Európy sa pripravuje na vojnu. Do zbraní nalejú miliardy, analytici sa chytajú za hlavy
- Vodičov pobúrili nové kontroverzné radary. Rýchlosť ti už nezmeria polícia, ale sused s mobilom
- 1200 metrov pod pyramídami objavili 38 000 rokov staré mesto, z ktorého vedcom padla sánka
- Šéf Lamborghini odpísal elektromobily jednou vetou. Radšej urobia kompromis v obľúbenom pohone
- Ľudstvo dostane nevyčerpateľný zdroj energie. Iba časť z neho nám dá elektrinu na milióny rokov
Ak máš tohto operátora, máš to najlepšie na Slovensku. 5G sieť zasahuje už viac než 5 miliónov ľudí
Fosílne palivá ich devastujú a musia konať rýchlo. Dôležitý spojenec Západu sa musí rozhodnúť
Kľúčový ľad planéty sa stráca alarmujúcou rýchlosťou. Vedci hovoria o predčasnej katastrofe
Nemecké tajné služby bijú na poplach: Rusko sa nebojí otvoreného vojenského konfliktu s NATO
Z Nemecka hlásia bizár: Zlodeji plienia na nabíjacích staniciach pre elektromobily, kradnú toto
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP