Kórejský Samsung už dlhé roky patrí vo svete smartfónov medzi najväčších výrobcov a dodávateľov displejov. Postupom času spoločnosť vyvinula inovatívne displeje, ktoré priniesli perfektné vlastnosti. Obrazovky typu OLED ale nie sú najlacnejšou záležitosťou a mnohí výrobcovia smartfónov tak dávajú prednosť lacnejším LCD displejom. 

V minulom roku sa Samsungu podarilo získať poriadne veľkú zákazku, keď kvôli Applu a jeho iPhonu X bola rozšírená výroba nových OLED displejov. Ako sa ale ukázalo v uplynulých mesiacoch, predaje tohto výročného modelu nejdú podľa očakávaní. To stavia Samsung do neľahkej situácie, kedy nevie predať všetky vyrábané obrazovky a musí tak nájsť nových záujemcov, ktorí by vo veľkom kupovali jeho displeje.

Biznis s OLED displejmi nejde Samsungu podľa plánov

Tieto zobrazovacie panely síce ponúkajú prémiovejšie vlastnosti ako LCD displeje, no to sa odráža aj na ich cenovke. Samsung dúfa, že si u neho výrobcovia smartfónov začnú objednávať tieto obrazovky, ale mnohí z nich sa však rozhodli ísť opačným smerom. Väčšina spoločností sa totiž sústredí najmä na lacné a dostupné modely, za ktoré zákazníci nemusia platiť horibilné sumy. Pre zníženie výslednej ceny je tak nutné urobiť kompromisy, medzi ktoré patrí aj lacnejší LCD displej.

iphone x
Zobraziť celú galériu (0)
Screenshot / randomfrankp / YouTube

Nenechaj si ujsť
Apple môže tento rok predstaviť dosiaľ najväčší iPhone. OLED displej s uhlopriečkou 6,5″ má vyrobiť LG

Jeho cena je v porovnaní s OLED panelom nižšia v niektorých prípadoch až o 40 %. Je teda logickým krokom, že sa pri výrobe cenovo dostupných smartfónov rozhodnú výrobcovia pre lacnejšiu alternatívu. Dopyt po tomto produkte teda výrazne klesol a Samsung musí čo najskôr situáciu vyriešiť. Ohybné displeje so živými farbami a ďalšími skvelými vlastnosťami totiž cenou prevyšujú LCD displeje o desiatky dolárov. Práve takáto vysoká hodnota tohto komponentu bola jedným z dôvodov vysokých cien minuloročných vlajkových lodí.

Problém sa rozširuje aj medzi smartfónmi samotného Samsungu. Samozrejme, nie každý model je vybavený OLED displejom, no jeho využitie v minulom roku dokonca pokleslo aj v kruhoch prémiových modelov. Motiváciou pre túto kórejskú spoločnosť môže byť silnejúca konkurencia. Populárne, ale aj menej známe firmy sa totiž môžu pričiniť k strate dominantného postavenia Samsungu na trhu s týmito panelmi. Už čoskoro totiž plánuje výrobu OLED panelov rozšíriť nielen LG, ale aj spoločnosť BOE Technology Group a Tianma Micro-electronics.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom