Internetových podvodníkov je stále viac než dosť aj na Slovensku a okradnúť ľudí najnovšie skúšajú ďalším spôsobom. Slovákov totiž zaplavili podvodné e-maily, ktoré sa tvária, že sú od Slovenskej pošty a požadujú zaplatenie neexistujúcich zásielok, upozorňuje polícia.

Aktualizácia 13.10.2020:

Na základe čitateľského tipu redakcii Fontech.sk evidujeme, že podvodné e-maily, ktoré sa tvária ako korešpondencia Slovenskej pošty, sa stále dostávajú do schránok ľudí. Tieto správy žiadajú zaplatenie neexistujúcej zásielky alebo balíka v sume 4,99 €, avšak podvodníci tentokrát dôveryhodnejšie kopírujú dizajn e-mailu a logo Slovenskej pošty.

Zobraziť celú galériu (3)
Aj takto môže podvodný e-mail vyzerať / Zdroj: Čitateľský tip / Fontech

Starý dizajn e-mailu:

Zobraziť celú galériu (3)
Facebook / Hoaxy a podvody - Polícia SR (úprava redakcie)

K pretrvávajúcemu problému sa Slovenská pošta tentokrát nevyjadrila, no už v polovici septembra upozonila ľudí, že nikdy neposiela link na zaplatenie určitej čiastky cez internet a predmetná vec je z ich strany v riešení.

Pôvodný článok:

Podvodníci sa vydávajú za Slovenskú poštu

Na stránku Hoaxy a podvody – Polícia SR prišlo v posledných dňoch množstvo správ od ľudí, ktorí tvrdia, že sa stali príjemcami podvodných e-mailov, ktoré sa tvária ako korešpondencia Slovenskej pošty. Tieto správy žiadajú o zaplatenie platby za doručenie zásielky v hodnote 4,99 €, ktorá však v skutočnosti neexistuje.

Polícia SR preto upozorňuje na viacero znakov, že ide o podvod. V prvom rade ide o prepravný kód, ktorý je u všetkých „zásielok“ rovnaký. Po rozkliknutí adresy odosielateľa sa ďalej namiesto Slovenskej pošty objaví e-mailová schránka s nemeckou adresou [email protected] Slovenská pošta tiež v neposlednom rade jednej z dotknutých osôb uviedla, že nikdy neposiela link na zaplatenie určitej čiastky cez internet a predmetná vec je z ich strany v riešení.

Podobné triky pritom nie sú ničím novým. Začiatkom marca sme boli svedkami podobných pokusov, kedy Slovákom chodili podvodné e-maily, ktoré sa vydávali za správy od Slovenskej sporiteľne a žiadali prístupové heslá k elektronickému bankovníctvu klientov. Zlodeji vtedy vytvorili dokonca aj falošnú webstránku, ktorá vzbudzovala dojem, že ide o skutočnú prihlasovaciu stránku do Georgea od Slovenskej sporiteľne.

Prečítaj si tiež
Facebookom sa šíri falošná správa o vyjadrení Richarda Sulíka. Dezinformačný web vytrhol vetu z kontextu

Neskôr Slovákov trápili vydieračské e-maily, ktoré pôvodne kolovali v angličtine, pričom odosielateľ správy žiadal vyplatenie 970 € vo forme BitCoinu ako výkupné za to, že nerozšíri video obete z intímnej chvíle pri pozeraní erotických stránok známym a na internete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú