Mýtus, že batérie elektromobilov rýchlo strácajú kapacitu a spôsobujú finančnú katastrofu pre majiteľa, je medzi skeptikmi o elektromobiloch častou témou. Analýza viac ako 7 000 vozidiel, ktorú vykonala konzultačná spoločnosť P3 – na ktorú upozornil portál Electrive – však ukazuje, že skutočnosť je úplne iná.

Fakty namiesto mýtov

Internet je plný mýtov o elektromobiloch – od obáv z detskej práce pri ťažbe kobaltu až po tvrdenia, že elektrická sieť skolabuje, ak sa budú všetky elektromobily nabíjať naraz. Jedným z pretrvávajúcich mýtov je starnutie batérií. Predpokladá sa, že s postupom času batérie strácajú kapacitu natoľko, že použité elektromobily budú nepredajné a majiteľom zostanú len oči pre plač.

Ako pri väčšine mýtov, aj tu sa nájde zrnko pravdy. Batérie totiž naozaj podliehajú tzv. kalendárnemu a cyklickému starnutiu. Tieto procesy spôsobujú postupnú degradáciu, avšak v reálnych podmienkach sa ich vplyv výrazne líši od laboratórnych predpovedí. Práve preto sa P3 rozhodlo analyzovať reálne údaje zo svojho vlastného vozového parku a ďalších 7 000 elektromobilov, ktoré prešli dôkladnými testami spoločnosti Aviloo.

elektrické batérie prelomové
FonTech/Midjourney

Stav zdravia batérie

Pri hodnotení starnutia batérií je kľúčovým ukazovateľom tzv. „state of health“ (SoH) – teda pomer aktuálnej kapacity batérie k jej pôvodnej kapacite. Ak je batéria nová, má SoH 100 %. Postupom času a používania tento pomer klesá. Výrobcovia zvyčajne garantujú, že SoH neklesne pod 70 – 80 % počas určitého obdobia či nájazdu kilometrov.

P3 vo svojej štúdii zistilo, že degradácia batérií prebieha najrýchlejšie počas prvých 30 000 kilometrov, kedy SoH klesne na približne 95 %. Dobrá správa však je, že po tomto počiatočnom poklese sa miera degradácie spomaľuje. Pri nájazde 100 000 kilometrov dosahujú batérie v priemere 90 % SoH a medzi 200 000 a 300 000 kilometrami sa hodnota pohybuje okolo 87 %.

Čo ovplyvňuje životnosť batérie?

Zaujímavým zistením je, že batérie niektorých vozidiel si aj po 200 000 kilometroch zachovávajú SoH na úrovni 98 %. Dôvodom sú rozdiely v technológii, spôsobe nabíjania a používania vozidiel, ako aj ochranné mechanizmy zabudované výrobcami. Napríklad niektoré značky implementujú softvérové aktualizácie, ktoré optimalizujú predohrev batérií počas rýchlonabíjania, čím minimalizujú ich opotrebovanie.

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú