Google Fotky boli dlhé roky jednou z najlepších možností ako bezplatne a neobmedzene ukladať svoje fotografie vo vysokej (mierne komprimovanej) kvalite. Americký gigant však po 5 rokoch v novembri minulého roka avizoval, že táto výsada bezplatného úložiska skončí 1. júna 2021.

Zmena, ktorá sa stala jedným z bodov aktualizovanej internej smernice, nastane už od zajtrajška, kedy sa novo ukladané fotky budú zarátavať do 15 GB obmedzenia Google účtu, a to bez ohľadu na to, či si ich používateľ uloží v originálnej alebo vysokej, teda Googlom komprimovanej kvalite. Všetky snímky, ktoré si na Google Fotky uložíš ešte dnes, sa do 15 GB obmedzenia zarátavať nebudú.

Google v tomto prípade priniesol zmeny aj pre majiteľov smartfónov Pixel, ktorí mohli doteraz neobmedzene zálohovať fotky aj v originálnej kvalite. Od 1. júna sa im však fotografie budú bez využitia priestoru ukladať len vo vysokej kvalite komprimovanej Googlom.

Google dlhé roky lákal na „vysokú“ kvalitu

Túto kompresiu Google dlhé roky vyzdvihoval s argumentom, že zníženú kvalitu si bežné používateľské oko ani nevšimne. Začiatkom roka však americký gigant začal používateľom služby rozosielať e-maily a upozornenia, v ktorých navádzal na používanie originálnej kvality, čím si používatelia minú úložný priestor podstatne rýchlejšie.

Zobraziť celú galériu (3)
Takto vyzerá podľa Google rozdiel medzi originálnou a komprimovanou fotografiou / Zdroj: Google

Pripomeňme, že „vysoko“ kvalitné snímky po kompresii Googlu majú byť obmedzené na 16 MPx pre fotografie alebo 1080p rozlíšenie pre video, čo pre bežného používateľa naozaj veľké zmena nie je. Je však potrebné uznať, že fotoaparáty smartfónov prešli od spustenia služby naozaj dlhou cestou a dnes vedia vytvoriť naozaj kvalitné snímky, ktoré si pod kompresiou Googlu nadšenci nevychutnajú.

Google spolu s implementovaním týchto zmien prináša aj nové funkcie, ktoré dokážu automaticky vymazávať nepodarené či duplicitné fotografie a každému používateľovi poskytne na mieru ušitý odhad toho, ako dlho mu ešte voľné úložisku na ukladanie fotiek vydrží.

NEPREHLIADNI
WhatsApp spravil radikálny obrat. Ľudí, ktorí nesúhlasili s novými podmienkami, radšej neobmedzí

Zmena nepoteší, Google Fotky sú však stále jednou z najlepších možností

Je tiež dôležité podotknúť, že napriek ukončeniu bezplatného neobmedzeného úložiska sú Google Fotky a ich „vysoká“ kvalita stále jednou z najefektívnejších riešení pre zálohovanie snímok v prípade, že sa používateľ uspokojí s „vysokou“ kvalitou od Google.

Spoločnosť totiž navýšenie úložiska ponúka prostredníctvom plánov Google One, pričom už najlacnejší z týchto plánov s kapacitou 100 GB stojí 1,99 €, respektíve 19,99 € ročne, čím sa radí medzi tie lacnejšie možnosti, ktoré širokému publiku plne postačia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom