Koncom minulého roka avizoval americký gigant nepríjemnú zmenu, ktorá tento rok postihne všetkých používateľov Google Fotiek. Od 1. júna 2021 totiž nebude fungovať obľúbené neodmedzené úložisko pre fotky vo vysokej (mierne komprimovanej) kvalite, ktoré sa po novom budú zarátavať do 15 GB kvóty.

Podľa nového e-mailu, ktorý dostali používatelia služby, však Google navádza na používanie originálnej kvality pri ukladaní fotiek, čím si používatelia minú úložný priestor podstatne rýchlejšie, informoval MSPoweruser.

Google nabáda ľudí, aby „míňali“ viac úložiska

Google vyzdvihoval svoju „vysokú“ kvalitu pri ukladaní snímok na Google Fotky celých 5 rokov. Argumentoval najmä tým, že bežné používateľské oko si kompresiu ani nevšimne a zároveň ponúkal neobmedzené úložisko pre ukladanie fotografií v tejto kvalite pre všetkých.

V novembri však ohlásil radikálnu zmenu, podľa ktorej sa od 1. júna tohto roka budú aj fotky ukladané v tejto kvalite zarátavať do voľných 15 GB úložného priestoru, ktoré Google ponúka zadarmo. Pre používateľov, ktorým „vysoká“ kvalita stačí, to teda znamená, že po tomto dátume majú ešte 15 GB na ukladanie nových fotografií.

Nenechaj si ujsť
Google vylepšuje Android. Zlepší sa bezpečnosť a lákavé novinky hlási aj Android Auto

V novom e-maile, ktorí dostali používatelia služby, však Google okrem vyzdvihovania svojich prémiových funkcií na úpravu fotografií navrhuje používateľom, aby prešli z nahrávania v ospevovanej „vysokej“ kvalite na originálnu. Prikladá tiež nižšie uvedený obrázok, ktorý má naznačovať obrovský rozdiel v ukladacej kvalite.

Zobraziť celú galériu (1)
Takto vyzerá podľa Google rozdiel medzi originálnou a komprimovanou fofografiou / Zdroj: Google

Prechod na originálnu kvalitu fotografií je však v rozpore so všetkým, čo Google doteraz tvrdil. „Vysoko“ kvalitné snímky majú byť obmedzené na 16 MPx pre fotografie alebo 1080p rozlíšenie pre video, čo však rozhodne nekorešponduje s rozpixelovaným obrázkom vyššie, ktorý má komprimovaný snímok reprezentovať, píše Forbes.

Je však potrebné uznať, že fotoaparáty smartfónov prešli od spustenia služby naozaj dlhou cestou a dnes vedia vytvoriť naozaj kvalitné snímky, ktoré si pod kompresiou Googlu nadšenci nevychutnajú.

Prečítaj si tiež
Google začal po dlhých mesiacoch aktualizovať appky pre iOS. Konečne odhalil detaily o zbieraní dát ľudí

Pre bežného používateľa, ktorý je na „vysokú“ kvalitu od Google zvyknutý, však prechod na originálnu kvalitu dáva zmysel iba vtedy, ak si plánuje predplatiť jeden z plánov Google One. V tomto prípade však treba kvitovať Googlu, pretože už najlacnejší z trojice programov s kapacitou 100 GB stojí mesačne 1,99 €, respektíve 19,99 € ročne, čo je stále jedno z najefektívnejších riešení v porovnaní s konkurenciou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom