Google dnes ponúka všetkým používateľom neobmedzené úložisko na fotky v prípade, že si zvolia ukladanie vo vysokej (rozumej mierne komprimovane) kvalite. Jedna z najväčších predností tejto služby sa však po viac ako piatich rokoch pominie, informuje The Verge.

O radikálnej zmene informoval Google oficiálnym príspevkom, kde prízvukuje, že ide o jeden z bodov aktualizovanej internej smernice. Zmena sa zároveň týka dokumentov v Google Workspace alebo vymazávania dát, aspoň dva roky neaktívnych účtov.

Zmena nastane až budúce leto

Nové pravidlá budú aktívne už 1. júna 2021, pričom všetky fotky nahrané do tohto dňa sa nebudú zarátavať do 15 GB obmedzenia. To znamená, že do 1. júna môžeš bezmyšlienkovito fotiť a fotky aj naďalej zostanú nahrávané v pôvodnej stratégii.

Google

Zmeny nastávajú aj pre používateľov Google Pixel smartfónov, ktorí si momentálne môžu zálohovať fotky v originálnej kvalite, čiže v tej, ktorá sa u ostatných používateľov zarátava do kvóty. Od 1. júna 2021 sa však tento benefit zmení, kedy fotky už nebudú ukladané v originálnej, ale len vo vysokej kvalite, ktorej kompresiu si bežné používateľské oko nevšimne.

Súčasťou transformácie budú aj rôzne softvérové vymoženosti manažovania fotografií. Jednou z nich je aj nástroj zjednodušujúci hľadanie a vymazávania nepodarených fotografií, ktoré by v konečnom dôsledku zmazal aj sám používateľ.

Google

Novinkou pre každého konzumenta bude na mieru ušitý odhad toho, koľko má ešte dané úložisko voľnej kapacity, kedy mernou jednotkou nebudú gigabajty, ale čas. Cieľom tejto zmeny je odhadnúť spôsob používania mobilného fotoaparátu každého používateľa individuálne a ponúknuť mu ešte jednoduchší spôsob plánovania úložiska.

Nenechaj si ujsť
Používaš WhatsApp? Šíria sa tam takéto podvodné správy, ktoré môžu ukradnúť tvoje osobné údaje

Oficiálny príspevok rovnako zdôrazňuje, že jednotlivé platobné plány Google One sa nemenia. Už najlacnejší program z trojice s kapacitou 100 GB stojí mesačne 1,99 €, respektíve 19,99 € ročne, čo je stále jedno z najefektívnejších riešení v porovnaní s konkurenciou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom