WhatsApp predstavil začiatkom januára zmenu, podľa ktorej chce poskytovať používateľské dáta materskej sociálnej sieti. Toto kontroverzné rozhodnutie nakoniec odložil, no v uplynulých týždňoch ho ľuďom opätovne predstavil. Vylepšená kampaň o nových podmienkach a zdieľaní dát s Facebookom mala podľa WhatsApp ľudí lepšie informovať o očakávaných zmenách, informuje Engadget.

Aktualizované 31. mája:

Ešte pred zavedením kontroverzných pravidiel v komunikačnej aplikácii WhatsApp sa hovorilo o tom, že používatelia, ktorí nové zmeny neodsúhlasia, budú mať obmedzené možnosti a nebudú môcť odpovedať na prijaté správy ani volať so svojimi kontaktmi. To sa teraz mení. WhatsApp po kritike tento krok premyslel a nateraz od neho upúšťa, informuje The Verge.

Táto zmena nastala podľa vyjadrenia WhatsApp po diskusiách s viacerými autoritami a expertmi na súkromie, výsledkom čoho je, že aplikácia neobmedzí možnosti používateľov ani vtedy, ak s novými pravidlami nebudú súhlasiť. Toto rozhodnutie je zatiaľ trvalé a na neurčito.

„Vzhľadom na nedávne diskusie s rôznymi orgánmi a odborníkmi súkromia chceme objasniť, že nebudeme obmedzovať funkcionalitu toho ako WhatsApp funguje pre tých, ktorí ešte nesúhlasili s updatom (podmienok, pozn. redakcie),“ vyjadril sa hovorca WhatsApp pre The Verge.

Zavedenie nových pravidiel v aplikácii, o ktorých sme informovali, vyvolalo nielen medzi jej používateľmi veľkú kritiku a zdá sa, že WhatsApp tak po množstve negatívnych ohlasov a strate miliónov ľudí mení prístup.

Aktualizované 15. mája:

WhatsApp od dnešného dňa uplatňuje nové podmienky používania aplikácie, s ktorými núti používateľov súhlasiť. Kontroverzné zmeny mali v uplynulých mesiacoch za následok odliv miliónov ľudí, ktorí prešli na konkurenčné platformy.

Pokiaľ totiž používateľ s novými zmenami od 15. mája nebude súhlasiť, stratí možnosť posielania správ a volaní. WhatsApp jeho účet neodstráni, no pokiaľ ho chce využiť, s pravidlami musí súhlasiť.

Týmto spôsobom si tak aplikácia vynútila súhlas s novými zmenami. Zdieľanie dát s Facebookom sa však netýka používateľov v Európe a ani na Slovensku, tento krok WhatsApp uplatňuje iba v zahraničí. Všetky ďalšie detaily a odpovede na najčastejšie otázky k tejto zmene v aplikácii sme priniesli v samostatnom článku.

Doplnené 4.mája:

WhatsApp začne nové pravidlá používania vynucovať už od budúceho týždňa, kedy ich zavedie v sobotu 15. mája. Pokiaľ používatelia nebudú so zmenami súhlasiť, prídu o možnosť posielania správ. Pravidlá, ktoré mali pôvodne platiť už od 8. februára, vynucovali od používateľov WhatsApp súhlas so zmenou, po ktorej by aplikácia poskytovala ich údaje Facebooku.

Pripomeňme len, že nové pravidlá pre zdieľanie dát s materskou sociálnou sieťou bude WhatsApp uplatňovať iba v zahraničí. Milióny ľudí však začali po oznámení zmeny pravidiel a zdieľaní dát s Facebookom odchádzať z tejto aplikácie a nahrádzali ju alternatívami ako Signal či Telegram. Zaskočený WhatsApp sa tak pokúšal používateľom vysvetliť a objasniť dopad zmien na používanie aplikácie.

Nedávno s tým začal prostredníctvom funkcie „Status“, ktorá je obdobou príbehov na Instagrame. Pokiaľ teda používateľ nepríjme nové zmeny ani po 15. máji, stratí možnosť odosielania správ, no WhatsApp jeho účet nevymaže a bude sa môcť k nemu kedykoľvek vrátiť pod podmienkou súhlasu s novými pravidlami.

Doplnené 20.februára:

Sociálna sieť spresnila, čo sa stane s účtami používateľov, ktorí odmietnu súhlas s novými pravidlami a zdieľaním používateľských dát s Facebookom. Začiatok ich platnosti je aktuálne nastavený na 15. máj, kedy bude WhatsApp ľudí opätovne žiadať o udelenie súhlasu so zmenami. Používatelia, ktorí súhlas neudelia, prídu o možnosť posielania správ.

Po dátume zavedenia nových pravidiel budú môcť aj bez súhlasu prijímať volania a taktiež volať svojim kontaktom, avšak len niekoľko týždňov. Posielanie a prijímanie správ bez súhlasu so zmenami nebude možné, notifikácie o prijatí nových správ však budú prichádzať.

Pôvodný článok:

WhatsApp to skúša sofistikovanejšie. Ku kontroverzným zmenám spúšťa ďalšiu kampaň

Ďalej v tom plánuje pokračovať pomocou vlastných bannerov, ktoré sa budú v najbližších týždňoch objavovať samotnom WhatsAppe. Sieť o tom informovala vo svojom blogu. Týmto spôsobom majú používatelia aplikácie dostať potrebný čas na to, aby si pripravované zmeny dobre prečítali. Následne od nich bude platforma potom znova žiadať súhlas.

V znení pravidiel sa nič nemení, sociálna sieť ich chce ľuďom týmto spôsobom lepšie vysvetliť, no napriek tomu môže naraziť na odpor, s akým sa stretla ešte v januári. Zdieľanie dát s Facebookom má WhatsAppu umožniť spustenie nových funkcií a nástrojov zameraných na komunikáciu s predajcami a nákupy priamo v aplikácii.

Nenechaj si ujsť
Upozorňuje už aj Slovákov: WhatsApp vystrašil ľudí, chce zdieľať dáta s Facebookom. Čo to pre nás znamená?

Vlnu odporu zo strany používateľov však vyvolalo práve náhle vydanie týchto nových pravidiel a veľkú časť toho, akým smerom sa vnímanie týchto zmien v očiach ľudí vyvinulo, nesie aj pošramotená dôvera v materskú spoločnosť Facebook, ktorá bola v minulosti zapletená do viacerých škandálov s používateľskými dátami.

Je preto pochopiteľné, že používatelia spochybňujú nové pravidlá WhatsAppu. Ostáva ale otázne, či sa tejto sociálnej sieti podarí ľudí presvedčiť, aby na jej platforme zotrvali a súhlasili so zdieľaním dát. Po novom sa tak budú v rámci aplikácie stretávať napríklad s ďalšími notifikáciami, ktoré ich majú informovať o bezpečnosti a spôsobe šifrovania posielaných správ.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP